Nie tylko nożyce ogrodowe i sekatory - 5 narzędzi ogrodowych niezbędnych w każdym domu

Pielęgnacja ogrodu wymaga nie tylko czasu i energii, ale również całej gamy odpowiednich narzędzi. W zależności do stopnia "zapuszczenia" działki, jej wielkości, typu porastającej ją roślinności, a także naszych chęci, miejsce zielone można uporządkować za pomocą narzędzi ręcznych, akumulatorowych, spalinowych bądź napędzanych prądem elektrycznym. Najbardziej efektowne, ze względu na największą moc, są narzędzia spalinowe. Jaki jednak sprzęt powinniśmy kupić, by praca w ogrodzie nigdy nas nie zaskoczyła? Niżej przedstawiamy pięć typów narzędzi, które mogą okazać się niezbędne dla wszystkich pracujących w ogrodzie.

Sekatory jednoręczne i dwuręczne

Sekatory i nożyce do trawy to może narzędzia niepozorne, ale bardzo przydatne. Okażą się nieocenione, gdy będziemy musieli zapanować nad rozrastającym się w szalonym tempie żywopłotem, okalającym nasz ogród, lub gdy trawa wzdłuż ścieżki zacznie sięgać naszych kolan. Sekatory dzielimy na:

• jednoręczne – mniejszy, dobrze leżący w dłoni sprzęt, przeznaczony do cięcia gałązek i łodyg o mniejszej średnicy (często wyposażony w samootwierający mechanizm sprężynowy dla ułatwienia pracy),

• dwuręczne – większe narzędzia, z długimi ramionami (rozsuwanymi teleskopowo), które pozwalają na cięcie grubszych gałęzi, a po zamontowaniu specjalnego wysięgnika również na dotarcie do trudnodostępnych i wysoko położonych gałęzi bez konieczności wchodzenia na drabinę czy używania stołka. Nożyce do żywopłotu cechuje większy zasięg ostrzy - dzięki nim w kilka chwil poskromimy niesforny żywopłot i uformujemy bujne krzewy według własnych upodobań.

Nożyce ogrodowe

Z kolei nożyce do trawy przydają się do przystrzyżenia trawy znajdującej się w miejscach trudnodostępnych (np. na granicy ścieżki, gdzie trawę trudno skrócić kosiarką spalinową lub elektryczną). Dzięki regulacji ustawienia ostrzy (najczęściej do wyboru są trzy różne pozycje) oraz mechanizmowi sprężynowymi, praca z nożycami do trawy jest szybka i wygodna – dodatkową zaletą tego typu sprzętu jest fakt, że powierzchnie tnące ostrzą się samoistnie podczas użytkowania narzędzia.

Piły łańcuchowe

Kto kiedykolwiek rąbał siekierą drewno, ten wie, że jest to czynność monotonna, wymagająca konkretnej krzepy i niekiedy zaskakującej precyzji. By nie dorobić się solidnych odcisków na dłoniach od trzymania trzonka siekiery, by nie zapracować niepotrzebnie na zakwasy w sfatygowanych mięśniach i nie martwić się o dokładność linii cięcia, możemy zainwestować w piłę łańcuchową. Urządzenie jest równie głośne, co skuteczne – zwłaszcza wersja spalinowa, która dysponuje imponującą mocą. Wymienne rodzaje łańcucha pozwalają na uporanie się zarówno z drewnem miękkim (między innymi: lipa, sosna, modrzew, brzoza, świerk, topola), twardym (jesion, dąb, sosna czarna, wiąz, orzech i inne), jak i mokrym. Łańcuch zawsze powinien być odpowiednio napięty, systematycznie smarowany, naostrzony i wyregulowany za pomocą ogranicznika głębokości – tylko piła z łańcuchem, który jest zadbany, będzie w pełni skuteczna.

Kosiarki, kosy i podkaszarki

Idealnie przystrzyżony trawnik to symbol ułożonego życia – właśnie dlatego tak wielu mężczyzn dba, by każde źdźbło trawy było takiej samej wielkości. Jak już wspomnieliśmy – trawę w miejscach trudnodostępnych – na granicy ścieżki i trawnika czy pomiędzy krzewami – można przystrzyc za pomocą nożyc do trawy, jednak z wielkimi płaskimi połaciami zieleni najlepiej poradzą sobie kosiarki elektryczne i spalinowe. Wyposażone w pojemne kosze na ściętą trawę, napęd na cztery koła oraz włączanie i wyłączanie obracających się ostrzy za pomocą jednego przycisku, są jednymi z najpopularniejszych narzędzi elektrycznych bądź spalinowych, które stosuje się w ogrodzie.

Ze względu na swą specyfikę kosy elektryczne lub spalinowe i takie też podkaszarki cieszą się mniejszą popularnością wśród klientów, niż kosiarki na kółkach, co nie znaczy jednak, że są to narzędzie nieprzydatne. Nic bardziej mylnego. Gdy trawa zaczyna sięgać kolan, rośnie na pochyłej skarpie lub znajduje się pomiędzy szerokimi konarami drzew, gdzie nie wjedzie tradycyjna kosiarka, wykorzystanie bardziej mobilnej podkaszarki o mniejszym zakresie cięcia okazuje się niezbędne. W przeciwieństwie do kosiarki na kołach, którą pchamy przed sobą, kosę spalinową trzymamy w obu rękach, w czym pomaga nam specjalna uprząż (równomiernie rozkładając ciężar narzędzia na plecy i ramiona). Urządzenie nie jest też wyposażone w kosz zbierający ściętą trawę.

Grabie, łopaty i inne narzędzia ręczne

Na koniec warto wspomnieć o najbardziej podstawowych narzędziach, które zna każdy i bez których nikt się nie obejdzie. Mowa o „prymitywnych” narzędziach ręcznych, znanych ludzkości od tysięcy lat (choć może obecnie w nieco zmienionej, udoskonalonej formie). Trudno wyobrazić sobie sadzenie drzew lub krzewów bez użycia łopaty, a także jesienne porządki przed nadchodzącą zimą bez korzystania z grabi do liści. Poza pięcioma wymienionymi w tym artykule typami narzędzi (sekator, nożyce do trawy, piła łańcuchowa, kosiarka, podkaszarka) to właśnie grabie i łopata powinny uzupełniać domowy składzik na narzędzia ogrodowe.

Więcej produktów znajdziesz na phuabc.com.pl