Jak wybrać najlepsze konto bankowe? Krótki poradnik

Współczesne konto bankowe powinno harmonijnie łączyć uniwersalne korzyści z zaletami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Jak wybrać najlepszy ROR? Podpowiadamy.

Wbrew pozorom, wybór konta osobistego wcale nie jest łatwy. Zwłaszcza dziś – w czasach ogromnej konkurencji między bankami. Chcąc przyciągnąć nowych klientów, instytucje finansowe oferują tanie, wyposażane w szereg udogodnień ROR-y. Który z nich okaże się najlepszym wyborem?                               

Dobre konto bankowe — uniwersalne korzyści

Pierwszym krokiem do znalezienia najlepszego rachunku powinna być analiza uniwersalnych korzyści, wynikających z jego użytkowania. Na co warto zwrócić uwagę?

•    Opłaty za prowadzenie konta. Przeglądając oferty poszczególnych banków, sprawdź, ile zapłacisz za otwarcie i prowadzenie konta. Pamiętaj jednak, że ten parametr nie powinien być głównym kryterium wyboru. Czasem zdarza się bowiem, że niskie koszty prowadzenia ROR-u banki rekompensują sobie wyższymi stawkami za przelewy, wypłaty z bankomatów czy zlecenia stałe.

•   Koszty przelewów. Rachunek za telefon, energię elektryczną czy gaz, ubezpieczenie samochodu, faktura za telefon komórkowy – codzienne zobowiązania najczęściej opłacamy przelewem. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, sprawdź, ile zapłacisz za takie operacje. Przeanalizuj nie tylko koszty standardowych przelewów, ale również koszty przelewów ekspresowych, realizowanych w systemie Express Elixir.

•   Prowizje za wypłaty z bankomatów. Prowizje za wypłaty z bankomatów (przede wszystkim „obcych” banków) często obciążają portfele użytkowników kont. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, upewnij się, że będą zupełnie darmowe.

•   Koszty zleceń stałych i poleceń przelewu. Ustanawiając polecenie przelewu, nie będziesz musiał pamiętać o terminach płatności rat kredytów, pożyczek i innych cyklicznych zobowiązań. Analizując koszty konta, upewnij się, że bank zaoferuje Ci je zupełnie za darmo.

•   Opłaty za wydanie i użytkowanie karty debetowej. Polacy realizują coraz więcej transakcji bezgotówkowych. Jak wynika z danych udostępnionych przez PRNews, na koniec 2018 roku banki obsługiwały ponad 27 mln kart debetowych To o 1,6 mln więcej niż rok wcześniej! Zanim wybierzesz ROR, sprawdź, jakie opłaty za kartę naliczy bank.

Ważne: czasem zdarza się, że warunkiem braku opłat jest konieczność spełnienia postawionych przez bank wymagań. Czy warto korzystać z takich ofert? To zależy. Dzięki dodatkowym warunkom banki mogą ograniczyć wysokość opłat dla klientów (zarabiają wtedy w inny sposób), bez utraty jakości produktów. Wybór konta z warunkami okaże się dobrym pomysłem jednak wyłącznie wtedy, kiedy będziesz w stanie spełnić je zupełnie bez wysiłku. Pracodawca co miesiąc przelewa na Twoje konto wynagrodzenie? Jeśli bank wymaga od Ciebie zapewniania comiesięcznych wpływów zewnętrznych, spełnisz taki warunki przy okazji. Rzadko nosisz ze sobą gotówkę? Wykonanie jednej transakcji kartą w miesiącu będzie przysłowiową bułką z masłem. Dzięki temu nie zapomnisz o bankowych warunkach. Nie narazisz się więc na podwyższone koszty.

Dodatkowe, szyte na miarę udogodnienia

Współczesne konto osobiste to „więcej niż konto”. Oprócz standardowych funkcji, takich jak otrzymywanie wpływów z tytułu dochodów i świadczeń, wykonywanie przelewów i zleceń stałych, większość dostępnych na rynku rachunków zapewnia użytkownikom dodatkowe korzyści.

Aby konto spełniło oczekiwania użytkownika, powinno precyzyjnie odpowiadać na jego potrzeby.

•    Chcesz bankować w dowolnym miejscu i czasie? Wybierz konto z wygodną aplikacją mobilną. Dzięki niej wykonasz większość operacji bankowych przy pomocy smartfonu. Niezależnie od godzin pracy i lokalizacji oddziałów.

•    Zależy Ci na tym, by otrzymać pomoc banku w trudnych sytuacjach życiowych? Sięgnij po ROR z polisą assistance, zapewniającą dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej i technicznej. Jeśli zgubisz klucze, Twoje dziecko złapie grypę, a sprzęt RTV odmówi posłuszeństwa, ubezpieczyciel czym prędzej pospieszy Ci z pomocą.

•    Chcesz wreszcie zacząć oszczędzać? Poszukaj konta, które zapewni dostęp do konta oszczędnościowego i depozytów z ponadprzeciętnym oprocentowaniem. Dzięki temu Twoja motywacja wzrośnie, a oszczędzanie stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

•    Marzysz o tym, aby oszczędzać… robiąc zakupy? Jeśli Twoje konto zapewnia dostęp do programów lojalnościowych i partnerskich, zachowasz w portfelu kilkaset złotych rocznie. Zupełnie bez wysiłku, robiąc zakupy i polecając produkty znajomym.

Szyte na miarę konto bankowe pomoże Ci oszczędzać, otworzy dostęp do użytecznych funkcjonalności i zapewni wsparcie banku w trudnych sytuacjach życiowych. Aby zapewnić sobie realne korzyści wynikające z użytkowania ROR-u, warto starannie przemyśleć jego wybór.