Ubezpieczenia na życie dla seniorów coraz bardziej rozwijają swoje możliwości, dlatego warto nad nimi się zastanowić. Sprawdźmy zatem jak dobrze wybrać taki rodzaj ochrony.
Ochrona dla osób starszych dotyczy osób w wieku emerytalnym. Oznacza to, że tego typu produktami interesują się osoby od 55 roku życia wzwyż.
Młodsza grupa emerytów – czyli osoby mające może zdecydować się na ubezpieczenie terminowe, czyli takie, którego ochrona będzie obowiązywać do ukończenia określonego wieku. Maksymalny wiek dla różnych firm ubezpieczeniowych jest inny, jednak górna granica to 81 rok życia (np. Allianz Życie). Maksymalny wiek, w którym można przystąpić do zakupu ubezpieczenia może wynosić nawet 70 rok życia (np. Nationale Nederlanden).
Oznacza to, że osoby starsze mają możliwość zakupu polisy terminowej. Oczywiście – w przypadku seniorów ochrona może mieć zupełnie inny zakres, jak również różnić się może suma ubezpieczenia. Jednak nie należy rezygnować ze znalezienia odpowiedniego rozszerzenia ochrony – pomocne będzie porównanie ofert np. sprawdzając ubezpieczenia na życie w rankomat.pl. Dzięki temu można dowiedzieć się – jakie warianty ochronne są w ogóle dostępne.
Zadaniem polisy terminowej jest zapewnienie zabezpieczenia na wypadek śmierci w trakcie trwania umowy – wówczas ubezpieczyciel wypłaca bliskim należną sumę ubezpieczenia. W sytuacji, gdy ubezpieczony dożyje końca umowy – otrzymuje środki zgromadzone przez czas trwania umowy na rachunku ubezpieczeniowym. Dodatkowo można również otrzymać wsparcie w innych trudnych sytuacjach, gdy ubezpieczony zdecyduje się na rozszerzenie ochrony.
Innym rozwiązaniem z kolei będzie ubezpieczenie bezterminowe. To polisa, której celem jest zabezpieczenie finansowe dla bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. Zapewnia również ochronę dodatkową w zależności od wybranego produktu. Ochronę w przypadku tej polisy otrzymuje się dożywotnio, natomiast okres płacenia składek ma określony termin i pomimo zakończenia płacenia składek – nadal sprawowana jest ochrona.
Przykłady polis bezterminowych na życie
Jak pokazuje powyższa tabela – seniorzy mają spory wybór wśród ubezpieczeń bezterminowych. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, że ubezpieczenie u osób starszych jest złych rozwiązaniem. Należy jednak podejmować tę decyzję świadomie i zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy dotyczących umowy z ubezpieczycielem.
Oczywiście w internecie znaleźć można wiele potrzebnych informacji, trudniej jednak znaleźć te rzeczowe, które rzeczywiście mogą w czymś pomóc.
Najlepiej korzystać z pomocy stron, które zajmują się tematyką ubezpieczeniową, jak https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-na-zycie-dla-osoby-niepelnosprawnej-to-mozliwe, a nie skupiają się wokół jednej firmy ubezpieczeniowej. Dzięki temu można liczyć na obiektywną ocenę produktów ubezpieczeniowych, porady – co wybrać, oraz znaleźć inne, ciekawsze oferty.
Osoby starsze mogą również mieć inne zapotrzebowania względem ubezpieczenia, w związku z czym warto sprawdzić swoje wątpliwości czy np. osoba starsza z niepełnosprawnością ma szansę na zakup takiej polisy. Z całą pewnością pomocny może się kazać ranking ubezpieczeniowy, który ułatwi znalezienie odpowiedniej oferty z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb seniora.
Osoby starsze mogą nie orientować dobrze w zakresie ubezpieczeń na życie, zatem często nie wiedzą, na jakie ubezpieczenie się zdecydować. Ubezpieczenie polecone w telewizji lub przez kogoś znajomego nie zawsze musi okazać się dobrym wyborem.
Przed zakupem należy sprawdzić przede wszystkim:
Wydawać by się mogło, że skoro decyduje się na konkretną polisę z określoną sumą ubezpieczenia, to na taką kwotę jest się ubezpieczonym. Niestety, nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe działają uczciwie i zdarza się, że kwota w umowie różni się od tej zawartej w ofercie. Ma na to wpływ oczywiście wiek, jednak osoba, która kupuje ubezpieczenie zawsze powinna być o tym fakcie poinformowana. Dlatego ten punkt umowy zawsze warto sprawdzić dokładnie.
To samo dotyczy zakresu umowy. Pomimo tego, że opis oferty jasno zaznacza, że zakup ubezpieczenia zagwarantuje nam ochronę w określonym zakresie – tak może nie być w rzeczywistości.
Karencja jest równie ważnym punktem w umowie. Jest to czas pomiędzy podpisaniem umowy, a rozpoczęciem ochrony w danym zakresie. Jest to forma zabezpieczenia dla ubezpieczyciela przed nieuczciwymi klientami. Jeżeli zatem polisa ma chronić np. na wypadek zachorowania na raka, warto upewnić się jak długa jest karencja, ponieważ jeśli zostanie on zdiagnozowany np. 2 tygodnie po zawarciu umowy – świadczenie może nie zostać wypłacone.
Bardzo ważnym punktem jest również zapis o wyłączeniu odpowiedzialności i dotyczy on każdego rodzaju ubezpieczeń. W tym punkcie ubezpieczyciel precyzuje okoliczności, które uprawniają go do niewypłacenia świadczenia. Dzieje się tak najczęściej, gdy do uszczerbku na zdrowiu dojdzie z winy ubezpieczonego, np. gdy prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Warto jednak dokładnie zapoznać się z tą częścią umowy.