Jak obliczyć RRSO kredytu gotówkowego?

Oferty kredytów oraz pożyczek zawierają skrót RRSO. RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To jeden z ważniejszych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, gdy chce się zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Jak obliczyć RRSO kredytu gotówkowego?

Co to jest RRSO?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania określa całkowity koszt kredytu, który wyrażony jest w procentach w stosunku rocznym. Zaciągając kredyt, musimy do niego doliczyć dodatkowe wydatki, co utrudnia wyliczenie całkowitej kwoty kredytu. Dlatego banki podają RRSO. Współczynnik ten obejmuje:

  • oprocentowanie kredytu – czyli odsetki, które musi zapłacić każdy kredytobiorca
  • prowizję – czyli kwotę, jaką bank liczy w zamian za udzielenie kredytu
  • dodatkowe koszty usługi np. ubezpieczenie
  • inne opłaty np. przygotowawcze.

Instytucje bankowe i pozabankowe mają obowiązek poinformowania potencjalnych klientów o RRSO, jeszcze zanim podpisze on umowę. Natomiast całkowity koszt kredytu spłaca się w ratach miesięcznych w kwocie i terminie ustalonym w umowie. Warto również dodać, że RRSO uwzględnia wartość pieniądze czasie. Jeżeli w trakcie umowy zmianie ulegnie wartość pieniądza, to zmieni się także RRSO.

Jak obliczyć RRSO kredytu gotówkowego?

RRSO to jeden z najważniejszych wskaźników, przy wyborze odpowiedniego kredytu. Samodzielne obliczenie RRSO jest trudne ze względu na skomplikowany wzór matematyczny, który dla wielu jest czarną magią. Na całe szczęście w internecie można znaleźć kalkulator, który pomoże Ci obliczyć RRSO. Są dziecinnie proste i wystarczy, że wypełnisz puste pola. Zanim wyszukasz kalkulatora, przygotuj sobie dane, które będą Ci potrzebne, m.in.

  • Kwotę kredytu, o jaką się ubiegasz,
  • Oprocentowanie,
  • Okres spłaty, jaki przewidujesz,
  • Wysokość prowizji
  • Rodzaj rat – czy to raty równe, czy malejące,
  • Inne koszty np. ubezpieczenie.

Pamiętaj, że każda instytucja bankowa, jak i pozabankowa jest zobowiązana do rzetelnego poinformowania o wyżej wymienionych danych oraz wysokości RRSO już w trakcie złożenia Ci oferty. Jeżeli bank lub firma pożyczkowa odmówi Ci podania takich danych, możesz to zgłosić zaistniałą sytuację do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Czy można wziąć kredyt gotówkowy z RRSO 0%?

Coraz częściej można spotkać się z ofertą, gdzie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 0%. RRSO 0% w praktyce oznacza, ze nie ponosisz żadnych kosztów kredytu. Firma pożyczkowa nie pobiera prowizji, nie ma oprocentowania, żadnych opłat przygotowawczych. Jeśli pożyczasz 2000 zł, to spłacasz dokładnie 2000 zł i ani złotówki więcej.

Takie oferty zazwyczaj oferują instytucje pozabankowe, które w ten sposób chcą przyciągnąć do siebie nowych klientów. Firmy pożyczkowe dedykują je tym osobom, które jeszcze nie korzystały z ich usług. Dotyczą one głównie popularnych chwilówek, czyli krótkoterminowych pożyczek. Należy pamiętać, że taka pożyczka jest darmowa tylko wtedy, gdy spłacisz ją w terminie. Każda nieterminowa spłata generuje dodatkowy koszty, które nie są niskie.

Więcej informacji na temat kredytów gotówkowych znajdziesz na https://pozyczkaposzukiwana.pl/oferty/kredyt-gotowkowy/