Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że plastikowa butelka, zużyty szklany słoik czy papierowa gazeta nie są jedynie odpadami do wyrzucenia na śmietnik. Jeśli umiejętnie je posortujemy, wkładając do odpowiednich pojemników, mogą stać się cennym surowcem! To głównie od nas zależy, czy zyskają szansę na „drugie życie". Innymi słowy, jeśli my sami nie zadbamy o właściwą segregację odpadów, ich ponowne przetworzenie będzie niemożliwe.
Butelki wody Nałęczowianka pochodzą z recyklingu i nadają się do ponownego przetworzenia. Ważnym krokiem w tym procesie jest wrzucenie zużytej butelki do żółtego pojemnika – w przeciwnym razie nici z pozyskania materiału rPET, a szkoda! PET z recyklingu ma szerokie zastosowanie w produkcji zabawek, ubrań, części obudowy niektórych gadżetów elektronicznych i oczywiście opakowań spożywczych. Bądź świadomy i nie marnuj okazji do odzyskania cennego surowca.
Nawet jeśli posiadasz w domu pojemniki do sortowania odpadów i od lat dbasz o właściwą segregację, możesz czuć się zagubiony. Z jednej strony zdarzają się problematyczne odpady które nie wiesz, gdzie wyrzucić, a z drugiej – nadal pojawiają się opinie ze strony sceptyków. Mimo wszystko nie poddawaj się i trwaj w godnej naśladowania ekopostawie. Poznaj odpowiedzi na najczęściej podnoszone wątpliwości dotyczące segregowania.
Sceptycy zastanawiają się, jaki jest sens segregowania odpadów w domu, skoro i tak są one potem mieszane w śmieciarce. Po pierwsze, nie należy zakładać, że nasz wysiłek nie ma sensu, nie mając szczegółowej wiedzy dotyczącej odbioru i sortowania odpadów przez uprawnioną firmę zewnętrzną. Pojazd odbierający odpady może być wyposażony w odrębne komory na odmienne frakcje. Po drugie, odbiór odpadów konkretnych frakcji często odbywa się o różnych porach dnia lub w różnych dniach tygodnia. Nie zamykajmy się na wiedzę i starajmy się zrozumieć, jak w rzeczywistości wygląda gospodarka zarządzania odpadami.
O ile butelki rPET, w których znajdują się resztki wody, nie stanowią problemu to w kwestii niektórych odpadów pojawiają się pytania dotyczące sortowania.
W przypadku niebieskiego pojemnika należy zrozumieć, jaki „papier" nie powinien do niego trafić. Zużyte ręczniki papierowe, papier toaletowy i jednorazowe chusteczki higieniczne mimo, że są wykonane z celulozy, wyrzucajmy do odpadów zmieszanych. Nieważne, czy są one zabrudzone czy też nie!
Wątpliwości nadal rodzą się, co zrobić z paragonami ze sklepów. One również nie powinny trafiać do niebieskiego kontenera a do odpadów zmieszanych. Powód? Substancja pozwalająca drukować treści na paragonach sprawia, że odzysk materiału jest niemożliwy. Co więcej, fragmenty papieru paragonu są zwykle zbyt drobne i lekkie, aby przejść przez wstępną selekcję w papierniach czy zakładach. Jeśli więc w kieszeni kurtki czy w torebce zalegają Ci sklepowe paragony – wrzuć je do czarnego pojemnika, tj. do odpadów zmieszanych.
Sortowanie odpadów ułatwia informacja, że zatłuszczone opakowanie papierowe należy z reguły traktować jako odpad zmieszany. Jeśli tłusty karton po pizzy trafi do niebieskiego, to prawdopodobnie dojdzie do zabrudzenia innych opakowań, a wówczas ich recykling będzie niemożliwy. Nie dopuść do tego - segreguj z głową!