Jak wycisnąć ostatnie soki ze swojego smartfonu z Androidem? Oto 5 trików

Nawet najlepsze smartfony z systemem Google mogą po pewnym czasie dostać zadyszki, szczególnie jeśli użytkownik kompletnie nie dba o ich higienę. Dlatego warto znać sposoby, dzięki którym w telefon z Androidem można tchnąć nieco życia.

1. Odinstaluj, wyłącz lub zatrzymaj nieużywane aplikacje

W niektórych smartfonach liczba aplikacji dostępnych już na starcie jest dość spora. Jeśli dołożymy do tego programy instalowane przez samego użytkownika to może się okazać, że za chwilę zabraknie nam zasobów. Mowa nie tylko o miejscu do przechowywania danych, ale także wykorzystaniu pamięci operacyjnej smartfonu.

Aplikacje, które samodzielnie zainstalujemy, sami możemy też usunąć. Nierzadko producent lub operator komórkowy dokładają od siebie programy, których niestety nie da się odinstalować. W takiej sytuacji możemy je po prostu zatrzymać lub na stałe wyłączyć, aby nie obciążały pamięci operacyjnej.

Wyłączanie aplikacji w AndroidzieWyłączanie aplikacji w Androidzie fot. Sebastian Górski

Przechodzimy do Ustawień i wybieramy stamtąd pozycję Aplikacje. Różnica między zatrzymaniem, a wyłączeniem jest taka, że zatrzymaną aplikację możemy w dowolnym momencie ponownie uruchomić z ekranu głównego. Wyłączona aplikacja znika z listy dostępnych programów. Aby znów ją tam dodać będziemy musieli odwiedzić panel Ustawień.

Czytaj też: Smartfon czy kompakt: co zabrać ze sobą na wakacje?

2. Wyczyść pamięć podręczną aplikacji

Każda z aplikacji zainstalowanych w smartfonie z Androidem ma swoją pamięć podręczną (tzw. pamięć cache), w której przechowuje najważniejsze dane. Przeglądarka internetowa szybciej ładuje odwiedzane wcześniej strony, a inne aplikacje mogą się dzięki temu sprawniej uruchamiać i nie muszą pobierać za każdym razem danych z internetu. W niektórych programach rozmiar plików tymczasowych może znacznie zredukować ilość dostępnego miejsca na dane i spowolnić smartfon.

Usuwanie danych aplikacji w AndroidzieUsuwanie danych aplikacji w Androidzie fot. Sebastian Górski

Wchodząc w informacje o aplikacji, a następnie klikając na sekcję Pamięć możemy sprawdzić rozmiar pamięci podręcznej i w razie czego wyczyścić jej zawartość przyciskiem Wyczyść pamięć podręczną. Bardziej radykalnym krokiem jest wyczyszczenie danych aplikacji. Zostanie ona przywrócona do stanu początkowego kasując preferencje, zapisane konta oraz hasła.

3. Nie używaj automatycznej jasności ekranu

Nie tylko rozdzielczość, ale również jasność ekranu ma ogromne znaczenie dla obciążenia baterii. Jeśli smartfon ma czujnik zewnętrznego oświetlenia lepiej z niego nie skorzystać. Automatycznie dostosowuje on jasność ekranu do pomieszczenia lub światła słonecznego, ale zazwyczaj podkręca jasność o wiele wyżej, niż to konieczne.

Regulacja jasności w AndroidzieRegulacja jasności w Androidzie fot. Sebastian Górski

Polecamy ręczną regulację jasności i w zależności od warunków w otoczeniu, obniżenie jej przynajmniej do połowy. Skutki oszczędności energii da się odczuć praktycznie natychmiast. Zyskacie nieco więcej czasu pracy bez konieczności ponownego podłączania smartfonu do źródła zasilania.

4. Wyłącz animacje w systemie

Ten trik wymaga nieco więcej przygotowania. Wchodzimy do ustawień Androida i odnajdujemy sekcję Informacje o telefonie. Tam z kolei szukamy Numeru kompilacji i klikamy na niego dokładnie 7 razy. To spowoduje pojawienie się opcji programistycznych w ustawieniach, czemu będzie towarzyszyć stosowny komunikat.

Wyłączanie animacji w AndroidzieWyłączanie animacji w Androidzie fot. Sebastian Górski

Wychodzimy poziom wyżej i odnajdujemy je na liście ustawień. Po wejściu do środka szukamy trzech parametrów: Skala animacji okna, Skala animacji przejścia oraz Skala długości animacji. Każdy z tych parametrów przestawiamy na Animacja wyłączona. W ten sposób Android zostanie pozbawiony wszelkich animacji towarzyszących otwieraniu nowych okien.

5. Pozbądź się widżetów i animowanych tapet

Widżety, czyli niewielkie aplikacje widoczne bezpośrednio na ekranie głównym są wspaniałe. Dają błyskawiczny dostęp do ważnych informacji z programów zainstalowanych w systemie. Niosą też ze sobą jedną podstawową wadę - pożerają cenne zasoby i w efekcie spowalniają pracę smartfonu. Ogranicz ich liczbę do niezbędnego minimum.

Widżety na ekranie głównymWidżety na ekranie głównym fot. Sebastian Górski

Przychodzi pora pożegnać się z efektowną animowaną tapetą na ekranie głównym. Zastąp ją standardowym, nieruchomym zdjęciem. Nie tylko wyświadczysz przysługę procesorowi w smartfonie, ale także wydłużysz czas pracy na baterii bez konieczności podłączania co chwila urządzenia do gniazdka elektrycznego.

Więcej o: