CDProjekt RED, prócz wydania sporej aktualizacji na premierze gry, zamierza wydawać szereg aktualizacji i łatek, mających na celu poprawkę optymalizacji i ogólnej wydajności gry na komputerach PC. W zależności od tego z jakiej usługi posiadasz kopię gry należy wykonać odpowiednie kroki.
Steam: aktualizacje powinny pobierać się automatycznie, o ile nie została zmieniona domyślna wartość w ustawieniach klienta Steam.
Pudełkowa wersja gry/GOG.com: w przypadku posiadania pudełkowej wersji gry, należy ją zarejestrować w usłudze GOG.com.
Dzięki temu otrzymamy dostęp do kopii gry dostępnej w formie cyfrowej w tej usłudze, jak również dostęp do plików z aktualizacjami do gry. Pliki aktualizacyjne dostępne są poprzez wejście na stronę GOG.com, a następnie przejście do karty Account, a później Library. Tam musimy odnaleźć pozycję The Witcher 3: Wild Hunt i pobierzemy tam pliki aktualizacyjne w razie ich dostępności.
Możemy również pobrać klienta usługi GOG.com o nazwie GOG Galaxy ( dostępny jest do pobrania tutaj ). Za jego pomocą będziemy mogli pobrać zarejestrowaną w usłudze GOG.com kopię cyfrową gry, jak również pobrać do niej wszelkie dostępne aktualizacje i materiały dodatkowe. W przyszłych aktualizacjach klient GOG Galaxy ma oferować opcję auto-aktualizacji gier, w tym Wiedźmina 3: Dziki Gon.
Origin: aktualizacje do gry powinny zostać pobrane automatycznie, jeśli zostaną udostępnione.
Wiedźmin 3: Dziki Gon CD Projekt RED CD Projekt RED
Zarówno NVIDIA, jak i AMD wypuszczają w pewnych odstępach czasu nowe, ulepszone wersje sterowników graficznych dla swoich kart. W celu uzyskania najlepszej wydajności w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon warto pobrać i zainstalować najnowsze sterowniki graficzne.
Najnowsze wersje sterowników graficznych dostępne są: - tutaj dla kart NVIDIA GeForce - tutaj dla kart AMD Radeon
Podczas instalacji Wiedźmina 3 na naszym komputerze powinny zostać zainstalowane biblioteki DirectX 11, jeśli jednak chcecie posiadać najnowszą dostępną wersję tych bibliotek, to pobierzecie ją tutaj .
Wiedźmin 3: Dziki Gon CDProjekt RED CD Projekt RED
Każdy uruchomiony na naszym komputerze program zajmuje dostępną pulę mocy obliczeniowej naszego procesora, część zasobów pamięci RAM, jak i ewentualnie przepustowość dysku twardego. Dlatego warto powyłączać wszystkie przeglądarki internetowe (jak IE , Chrome , Firefox , Opera ), komunikatory internetowe (np. Skype , GG ), odtwarzacze multimedialne ( Media Player Classic , czy VLC Player ), czy klienty platform do gier ( Steam , Origin , Uplay ), których nie będziecie używali podczas gry w Wiedźmina 3: Dziki Gon.
Ponadto bardzo często zdarza się, że wraz z systemem operacyjnym podczas jego startu, włączają się automatycznie różne programy, które jedynie opóźniają czas jego ładowania i obniżają jego ogólną wydajność. Warto sprawdzić, co kryje się w naszym autostarcie i powyłączać z niego niepotrzebne dla nas programy. Programy z autostartu można wyłączyć np. z pomocą prostego i małego programu CCleaner - do pobrania tutaj .
Wiedźmin 3: Dziki Gon CD Projekt RED CD Projekt RED
Z ustawieniami graficznymi zwykle na pierwszy rzut oka można określić, która z opcji będzie miała negatywny wpływ na wydajność w grze. Jeśli nie jesteście "wizualnymi smakoszami" to warto wyłączyć takie opcje jak: synchronizacja pionowa, antyaliasing (wygładzanie krawędzi), odległość rysowania obiektów.
Co do innych opcji - zawsze najlepiej sprawdza się sprawdzenie wszystkiego wg własnego uznania i znalezienia tej idealnej linii między jakością, a wydajnością gry.
Poniżej zawarta jest grafika (Zdjęcia wzięte z angielskiej wersji językowej gry) pokazująca w jakich miejscach znajdują się opcje graficzne gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. W przeciwieństwie do Wiedźmina 2: Zabójcy Królów, opcje graficzne są już dostępne z poziomu gry. Aby do nich przejść, należy w menu przejść do zakładki Opcje , następnie Video/Obraz.
Wiedźmin 3: Dziki Gon - opcje Wiedźmin 3: Dziki Gon - opcje Wiedźmin 3: Dziki Gon - opcje
Tutaj w opcjach obrazu mamy kilka różnych możliwości zmiany opcji wizualnych. Nas interesują opcje postprocessingu i ustawień grafiki .
W ustawieniach postprocessingu możemy włączyć lub wyłączyć efekty, jakie nakładane są na obraz poprzez późniejsze przetwarzanie obrazu. Znajdziemy tutaj:
Wiedźmin 3: Opcje postprocessingu Wiedźmin 3: Opcje postprocessingu Wiedźmin 3: Opcje postprocessingu
Z opcji które warto wyłączyć w tym przypadku to: Antyaliasing, Ambient Occlusion i Efekty Mgły . W niektórych przypadkach wyłączenie opcji Chromatic Aberration może również przynieść wzrost wydajności o kilka klatek na sekundę.
Jeśli chodzi o panel typowych ustawień graficznych, to znajdziemy w nim pozycje, które możemy ustalić dzięki suwakom od najniższych, poprzez normalne, wysokie i ultra.
Wiedźmin 3: Ustawienie graficzne Wiedźmin 3: Ustawienie graficzne Wiedźmin 3: Ustawienie graficzne
Tutaj bardzo duży wpływ na wydajność na opcja NVIDIA HairWorks, o której poniżej, a także jakość tekstur, VSync (synchronizacja pionowa), jakość terenu i poziom detali, również odległość rysowania roślinności może mieć wpływ na wydajność przy szybszej podróży na Płotce Geralta.
UWAGA: Włączenie zaawansowanych elementów fizycznych obsługiwanych przez NVIDIA HairWorks może spowodować znaczący spadek wydajności w grze (nawet do 20-30 klatek na sekundę na dość mocnych konfiguracjach), dlatego dla uzyskania najlepszej wydajności zalecane jest wyłączenie NVIDIA HairWorks .
Wiedźmin 3: Dziki Gon CD Projekt RED CD Projekt RED
Generowanie tak dużego świata jaki zawarty jest w trzecim wiedźminie, ze szczegółowymi modelami postaci, teksturami terenu i obiektów, w dużych rozdzielczościach może pożerać sporo mocy obliczeniowej naszego komputera.
Jeżeli należycie do osób, które nie cenią sobie największej, możliwej rozdzielczości, jaką wspiera Wasz wyświetlacz, to warto spróbować zmniejszyć nieco rozdzielczość gry, bez zmieniania opcji graficznych. Nawet niewielka zmiana np. z rozdzielczości 1920x1080 na 1600x900 może przynieść wzrost wydajności na poziomie 20%.
Wiedźmin 3: Dziki Gon CD Projekt RED CD Projekt RED
Być może któryś z elementów sterowników, bądź bibliotek nie został prawidłowo zainstalowany podczas pierwszej instalacji gry, co powoduje obniżenie jej wydajności, bądź nieprawidłowe działanie. Próba ponownej instalacji gry, wraz z ponownym uruchomieniem komputera przed jej pierwszym uruchomieniem może pomóc w rozwiązaniu problemów z wydajnością Wiedźmina 3: Dziki Gon.
Wiedźmin 3: Dziki Gon CD Projekt RED CD Projekt RED
Wiedźmin 3: Dziki Gon to gra RPG z ogromnym, otwartym światem. Jej wymagania sprzętowe nie należą do najbardziej pobłażliwych w stosunku nawet do kilkuletnich sprzętów. Mimo, że studio CD Projekt RED wypuści jeszcze kilka, o ile nie kilkanaście aktualizacji, mających na celu lepszą optymalizację Wiedźmina 3: Dziki Gon, tak nie możemy się oszukiwać, że nasz komputer, na którym ledwo, ledwo działał Wiedźmin 2, uciągnie teraz trójkę na najwyższych detalach.
Jeśli chcecie przeczytać, co warto byłoby wymienić w komputerze (niekoniecznie cały jest do wyrzucenia, być może przyda się tylko wymiana karty graficznej, bądź powiększenie ilości pamięci RAM), to zapraszamy do przeczytania naszego treściwego poradnika odnośnie przygotowania peceta pod grę Wiedźmin 3: Dziki Gon .
Sprawdź, czy Twój komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe dla Wiedźmina 3 , zanim wyrzucisz monitor przez okno. Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon od studia CD Projekt RED powinna ruszyć również na nieco słabszych konfiguracjach sprzętowych, lecz nie jest to gwarantowane.