GTA V na PC - zacina się? Jak zwiększyć wydajność, fps? Poradnik

Grand Theft Auto V w końcu wylądowało w wersji dla komputerów PC. Jeśli Wasz blaszak/laptop ma problemy z działaniem GTA V, bądź chcielibyście osiągnąć lepsze rezultaty w wydajności - zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

1. Pogrzeb trochę w menu ustawień GTA V. Rockstar Games mocno nas rozpieściło jeśli chodzi o menu ustawień graficznych jakie otrzymaliśmy w Grand Theft Auto V. Liczba suwaków i zmian jest baaardzo duża, więc możemy dopasować prawie każdy detal graficzny według naszych potrzeb, czy też możliwości naszego sprzętu.

Grand Theft Auto V - opcje graficzneGrand Theft Auto V - opcje graficzne Rockstar Games Rockstar Games

W GTA V studio Rockstar zaimplementowało metodologię opcji graficznych pokazującą ilość jaką zużywają efekty graficzne z dostępnej puli w naszym komputerze. Dzięki temu możemy łatwo sprawdzić, czy nie przekroczymy możliwości naszego sprzętu i zoptymalizujemy opcje graficzne do naszych możliwości.

Rzeczy, które warto wyłączyć, bądź zmniejszyć na słabszych konfiguracjach graficznych , a które nie wpływają zbytnio na jakość renderowanego obrazu to: wygładzanie krawędzi (antialiasing), odbicia, synchronizacja pionowa, teselacja, wygładzanie cieni.

Ewentualnie jeśli nasza karta graficzna nie radzi sobie z renderowaniem obrazu możemy spróbować zmniejszyć rozdzielczość gry np. o jeden stopień w dół, niż domyślna rozdzielczość monitora - może to przynieść drobne rozmycie ekranu, ale być może uzyskamy dzięki temu oczekiwaną wydajność.

Gra jest w stanie działać na trzech wersjach biblioteki DirectX - być może zmiana wersji DirectX z 11 na 10 zmniejszy zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla naszej karty graficznej. Warto popróbować zmieniać wersję DirectX w celu odnalezienia "złotego środka" dla naszej konfiguracji.

Niekoniecznie musimy wierzyć temu jak działa funkcja benchmarka zaimplementowanego w menu - benchmarki zwykle mają na celu jak najbardziej obciążyć podzespoły naszego komputera - podczas faktycznej rozgrywki sytuacja powinna być sporo lepsza i powinniśmy osiągać lepszy wynik fps (kl./s).

Rockstar Games

2. Zainstaluj najnowsze sterowniki graficzne dla lepszego wsparcia dla GTA V. Każdy z producentów kart graficznych wypuszcza co jakiś okres nową, ulepszoną wersję sterowników graficznych dla swoich kart. Nowe wersje zwykle zawierają poprawki, ulepszenia i usprawnianie mające na celu optymalizacje pracy konkretnych kart graficznych, a także zwiększenie kompatybilności danych kart z nowo wypuszczoną grą. Nie inaczej jest w przypadku gry GTA V, więc by cieszyć się jak najlepszą wydajnością gry warto pobrać i zainstalować najnowsze sterowniki graficzne.

Najnowsze wersje sterowników graficznych są dostępne do pobrania: - tutaj dla kart graficznych NVIDIA GeForce - tutaj dla kart graficznych AMD (ATI) Radeon

Wraz z instalacją GTA V na naszym komputerze powinna zostać przeprowadzona instalacja bibliotek DirectX. Jeśli jednak chcemy upewnić się, że posiadamy najnowszą wersję tych bibliotek , lub jeszcze raz dokonać jej instalacji w razie jakichś problemów to możecie je pobrać poniżej: - tutaj pobierzecie DirectX 9.0c - tutaj pobierzecie DirectX 11

Rockstar Games

3. Wyłącz wszystkie niepotrzebne programy i aplikacje uruchomione w tle. Wszystkie aplikacje i programy zajmują dostępną pamięć RAM, jak i część mocy obliczeniowej procesora, a być może i przepustowość dysku. Warto więc podczas gry w GTA V wyłączyć wszystkie działające w tle przeglądarki internetowe, komunikatory, odtwarzacze multimedialne, czy klienty platform do gier (Steam, Origin, Uplay), których nie będziemy używali w trakcie gry w GTA V.

4. Poczekaj na aktualizacje dla Grand Theft Auto V. Twórcy mogli coś przeoczyć przy optymalizacji GTA V, bądź gra zawiera jakiś błąd, który powoduje obniżenie wydajności gry na naszej konfiguracji sprzętowej. Na pewno Rockstar Games będą wspierali grę na długo po premierze możemy się więc spodziewać sporej ilości łatek i poprawek jakie będą wypuszczane po premierze.

- Jeśli posiadasz wersję pudełkową GTA V, to gra powinna pobierać aktualizacje dzięki usłudze Rockstar Games Social Club.

- Jeśli posiadasz wersję Steam gry GTA V, to wszelkie aktualizacje będą pobierane przez klienta Steam .

Rockstar Games

5. Próba reinstalacji Grand Theft Auto V. Jeśli żaden z powyższych punktów nie pomógł w sprawieniu gry GTA V grywalnej, być może próba ponownej instalacji gry może przynieść rozwiązanie . Być może gra nie zainstalowała się poprawnie, bądź nie pobrała się do końca i powoduje to problemy z wydajnością i tworzenie błędów.

Warto również sprawdzić, czy nasza konfiguracja sprzętowa spełnia minimalne wymagania sprzętowe dla Grand Theft Auto V zanim skończy się nasza cierpliwość i wyrzucimy monitor przez okno. Prawdopodobnie gra powinna również działać na słabszych konfiguracjach sprzętowych, lecz nie jest to gwarantowane.

Sprawdź także:

Minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe dla GTA V

GTA V - Poradnik do gry

Tapety na pulpit z gry Grand Theft Auto V

Instrukcja do GTA V dla PC

Więcej o: