Minecraft: zacina się? Jak zwiększyć wydajność, fps? Poradnik

Jeśli masz problem z wydajnością w grze Minecraft lub po prostu chcesz osiągnąć jak najlepszą liczbę klatek na sekundę podczas rozgrywki, bez konieczności wymiany podzespołów w swoim PC - zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Wskazówki do zwiększenia wydajności w Minecrafcie

Przedstawione poniżej wskazówki mają na celu osiągnięcie wyższej wydajności w grze autorstwa studia Mojang - Minecraft. Poniższe rady mogą zwiększyć wydajność liczoną w klatkach na sekundę, bez konieczności zmiany podzespołów komputerowych. Miłej zabawy w wirtualnym świecie Minecrafta!

1. Sprawdź opcje graficzne wewnątrz gry Minecraft.

Aby przejść do menu ustawień graficznych należy nacisnąć klawisz ESC , a następnie wybrać przycisk Options...

Opcje w MinecraftOpcje w Minecraft Opcje w Minecraft Opcje w Minecraft

po czym kliknąć na przycisk Video Settings...

Menu ustawień graficznych w MinecraftMenu ustawień graficznych w Minecraft Menu ustawień graficznych w Minecraft Menu ustawień graficznych w Minecraft

Teraz możemy przejść do etapu zmiany określonych funkcji graficznych, które odciążą nasz komputer, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać wyższą wydajność w grze Minecraft.

To, co warto zmienić dla osiągnięcia większej ilości FPS, to zmiana następujących opcji: - Graphics : zmieniamy na Fast - Smooth Lighting : zmiana na OFF lub minimum - Clouds : ustawienie OFF lub Fast - Particles : ustawienie na Minimal - Use Vsync : ustawienie na OFF - Entity Shadows : ustawienie na OFF

Ponadto możemy w tym menu ustawień graficznych zmienić położenie dwóch suwaków: - Render Distance : ustawienie na niższym poziomie powinno zwiększyć wydajność, lecz zwiększy poziom doczytywania się obiektów w tle - można optymalnie ustawić na połowie tego paska, czyli 16 - Max Framerate : ustawienie na 30fps lub 60fps. Powinno to ograniczyć wychodzenie wydajności ponad te progi, dzięki czemu nie będzie widzialna granica przy różnicy w wydajności.

Mojang

2. Wyłącz niepotrzebne aplikacje działające w tle podczas gry w Minecrafta.

Każdy uruchomiony na naszym komputerze program zajmuje dostępną pulę mocy obliczeniowej naszego procesora, część zasobów pamięci RAM, jak i ewentualnie przepustowość dysku twardego. Dlatego warto wyłączyć wszystkie przeglądarki internetowe (jak  Internet Explorer Chrome Firefox Opera ), komunikatory internetowe (np.  Skype GG ), odtwarzacze multimedialne ( Media Player Classic , czy  VLC Player ), czy klienty platform do gier ( Steam Origin Uplay ), których nie będziecie używali podczas gry w Minecrafta.

Ponadto bardzo często zdarza się, że wraz z systemem operacyjnym podczas jego startu, włączają się automatycznie różne programy, które jedynie opóźniają czas jego ładowania i obniżają jego ogólną wydajność. Warto sprawdzić, co kryje się w naszym autostarcie i powyłączać z niego niepotrzebne dla nas programy. Programy z autostartu można wyłączyć np. z pomocą prostego i małego programu CCleaner - do pobrania tutaj .

Mojang

3. Pobierz najnowsze sterowniki dla swojej karty graficznej.

Zarówno NVIDIA, jak i AMD, mniej więcej w miesięcznych odstępach czasu wypuszczają nowe wersje sterowników graficznych. Dzięki temu gracze mogą otrzymywać poprawione wersje sterowników przeznaczone dla ich kart graficznych. Nowe wersje sterowników mogą przynosić ze sobą wzrost wydajności danego sprzętu w określonych grach, dlatego warto posiadać najnowszą wersję sterowników.

Najnowsze wersje sterowników graficznych pobierzecie: - tutaj dla kart NVIDIA GeForce - tutaj dla kart AMD Radeon

Więcej poradników i artykułów związanych z Minecraftem przeczytacie na naszej stronie Sciagnij.pl w tym miejscu.

Więcej o: