Przeglądarka internetowa: jak przyspieszyć jej pracę i zwiększyć komfort z jej użytkowania. Poradnik

Przeglądarka internetowa jest narzędziem z którego zapewne korzysta każde z nas - inaczej nie czytalibyście przecież tego artykułu. Z czasem jednak codzienne użytkowanie i praca na przeglądarce mogą stać się znacznie wolniejsze, przez niedostateczną wydajność. Jak więc "przyspieszyć" naszą przeglądarkę internetową? Poniżej prezentujemy kilka przydatnych wskazówek.

Firefox 39 - informacja o dostępności aktualizacjiFirefox 39 - informacja o dostępności aktualizacji Firefox 39 - informacja o dostępności aktualizacji Firefox 39 - informacja o dostępności aktualizacji

1. Zaktualizuj przeglądarkę

Nowe wersje przeglądarek internetowych często zawierają poprawki krytycznych, bądź pomniejszych błędów związanych z bezpieczeństwem użytkownika, lukach z zabezpieczeniach, czy funkcjonalności.

Aktualizacje mają na celu również zwiększenie komfortu korzystania z danej przeglądarki internetowej, w tym zwiększenie jej wydajności. Warto więc zaktualizować naszą przeglądarkę do najnowszej wersji.

Najnowsze wersje najpopularniejszych przeglądarek internetowych pobierzecie poniżej: - Google Chrome - Mozilla Firefox - Opera - Internet Explorer - Safari

Ekran zainstalowanych rozszerzeń w Google ChromeEkran zainstalowanych rozszerzeń w Google Chrome Ekran zainstalowanych rozszerzeń w Google Chrome Ekran zainstalowanych rozszerzeń w Google Chrome

2. Zrób porządek z zainstalowanymi dodatkami i wtyczkami

Często aktualizacja wtyczek do przeglądarek, jak np. popularnego Adobe Flash Playera może przynieść wzrost wydajności ładowania się stron, czy materiałów multimedialnych zamieszczonych na stronach WWW. Jeżeli chcecie zaktualizować te komponenty, to zwykle musicie pobrać ich najnowszą wersję.

Najnowsza wersja Adobe Flash Player dostępna jest do pobrania w tym miejscu .

Warto też mieć na uwadze jakie wtyczki i rozszerzenia są zainstalowane w naszej przeglądarce i działają w tle. Być może nie wszystkie z zainstalowanych rozszerzeń wciąż są nam potrzebne i możemy je z czystym sumieniem odinstalować, a tym samym odciążyć moc obliczeniową potrzebną do wydajnej pracy przeglądarki .

Pamięciożerna przeglądarka Google ChromePamięciożerna przeglądarka Google Chrome Pamięciożerna przeglądarka Google Chrome Pamięciożerna przeglądarka Google Chrome

3. Zmniejsz obciążenie przeglądarki

Każda kolejna karta/zakładka otwarta w przeglądarce internetowej pochłania dostępne zasoby pamięci RAM (każda z otwartych kart może zajmować od kilkudziesięciu do kilkuset megabajtów w pamięci RAM), jak i nieco mocy obliczeniowej naszego komputera.

Dosyć mocno pamięcio-żerna pod tym względem jest przeglądarka Google Chrome, gdzie potrafi ona zająć nawet 500MB na jednej karcie. Otworzenie więc szeregu stron zajmujących cały górny pasek przeglądarki może mocno obciążyć nasz komputer i sprawić, że cała przeglądarka ulegnie zawieszeniu .

Warto mieć na uwadze ograniczenia sprzętowe naszego komputera i odpowiednio zoptymalizować naszą pracę na odpowiedniej liczbie otwartych równocześnie stronach internetowych .

CClaner - ekran wyłączania aplikacji z autostartuCClaner - ekran wyłączania aplikacji z autostartu CClaner - ekran wyłączania aplikacji z autostartu CClaner - ekran wyłączania aplikacji z autostartu

4. Wyłącz niepotrzebne aplikacje działające w tle

Każdy uruchomiony na naszym komputerze program zajmuje dostępną pulę mocy obliczeniowej naszego procesora, część zasobów pamięci RAM, jak i ewentualnie przepustowość dysku twardego. Dlatego warto wyłączyć wszystkie komunikatory internetowe (np.  Skype GG ), odtwarzacze multimedialne ( Media Player Classic , czy  VLC Player ), czy klienty platform do gier ( Steam Origin Uplay ), których nie będziecie używali podczas przeglądania zasobów internetowych, w momencie kiedy moc obliczeniowa komputera jest niedostateczna.

Ponadto bardzo często zdarza się, że wraz z systemem operacyjnym podczas jego startu, włączają się automatycznie różne programy, które jedynie opóźniają czas jego ładowania i obniżają jego ogólną wydajność . Warto sprawdzić, co kryje się w naszym autostarcie i usunąć z niego niepotrzebne dla nas programy . Programy z autostartu można wyłączyć np. z pomocą prostego i małego programu CCleaner - do pobrania tutaj .

Zasoby PCZasoby PC Zasoby PC Zasoby PC

5. Zwiększ pamięć RAM w komputerze

Jeśli rozwiązania "software'owe" nie dają na tyle odczuwalnego komfortu ile Ci potrzeba - spróbuj zwiększyć ilość pamięci RAM w swoim komputerze . Dużo otwartych kart w przeglądarce powoduje dokładanie zajmowanego przez przeglądarkę miejsca w pamięci operacyjnej. Zwykle komputer stacjonarny, czy też laptop posiada wygodny dostęp do pamięci RAM, dzięki czemu łatwo wymienić lub dołożyć dodatkowe kości z pamięcią . Pamiętaj jednak, że przed zakupem dodatkowej pamięci należy sprawdzić typ zainstalowanej w komputerze kości pamięci, a także czy jest na nią przewidziane miejsce na płycie głównej.

To nasze wskazówki na przyspieszenie pracy przeglądarek internetowych i sprawienie, by miały jak najwięcej dostępnych zasobów obliczeniowych komputera. Może również Wy macie jakieś ciekawe przemyślenia, którymi możecie podzielić się z innymi użytkownikami? Czekamy na Wasze komentarze.

Więcej o: