Rise of the Tomb Raider - zacina się, jak zwiększyć fps, wydajność? Poradnik

Rise of the Tomb Raider to druga część przygód archeolog Lary Croft stworzona w ramach rebootu serii pod koniec generacji konsol Xbox 360 i Playstation 3. Nowe "Rise of the Tomb Raider" to technologia od podstaw stworzona dla procesorów x86 znajdujących się w naszych komputerach, dzięki czemu udało się zaimplementować do gry wiele graficznych "tweaków". Jeśli jednak wydajność gry zawodzi na Waszym komputerze, lub po prostu chcecie osiągnąć jak najpłynniejszą rozgrywkę bez wymiany parametrów w PC - zapraszamy do naszego poradnika.

1. Zainstaluj najnowsze sterowniki graficzne.

Każdy z producentów kart graficznych wypuszcza co jakiś okres nową, ulepszoną wersję sterowników graficznych dla swoich kart. Nowe wersje zwykle zawierają poprawki, ulepszenia i usprawnianie mające na celu optymalizacje pracy konkretnych kart graficznych, a także zwiększenie kompatybilności danych kart z nowo wypuszczoną grą. Nie inaczej jest w przypadku gry Rise of the Tomb Raider, więc by cieszyć się jak najlepszą wydajnością gry warto pobrać i zainstalować najnowsze sterowniki graficzne.

Najnowsze wersje sterowników graficznych są dostępne do pobrania: - tutaj dla kart graficznych NVIDIA GeForce - tutaj dla kart graficznych AMD (ATI) Radeon

Crystal Dynamics

2. Poszperaj w menu ustawień Rise of the Tomb Raider.

Rzeczy, które warto wyłączyć, bądź zmniejszyć na słabszych konfiguracjach graficznych , a które nie wpływają zbytnio na jakość renderowanego obrazu to: wygładzanie krawędzi, rozdzielczość tekstur, jakość cieni. Warto też posprawdzać jak nasz komputer radzi sobie z zasięgiem renderowania szczegółów otoczenia. Zmniejszenie tych wartości spowoduje pomniejszenie odległości w jakiej wyświetlane są wysokiej jakości szczegóły, czy tekstury od naszej postaci.

Ewentualnie jeśli nasza karta graficzna nie radzi sobie z renderowaniem obrazu możemy spróbować zmniejszyć rozdzielczość gry np. o jeden stopień w dół (np. z 1920x1080 na 1600x900), niż domyślna rozdzielczość monitora - może to przynieść drobne rozmycie ekranu, ale być może uzyskamy dzięki temu oczekiwaną wydajność.

Wyłączenie pożerającej moc obliczeniową funkcji AMD TressFX Hair również może znaczącą poprawić wydajność, bez konieczności wyłączania pozostałych opcji. Funkcja ta odpowiada za generowanie zaawansowanej fizyki związanej z ruchem włosów.

Crystal Dynamics

3. Wyłącz wszystkie niepotrzebne programy i aplikacje uruchomione w tle podczas rozgrywki.

Wszystkie aplikacje i programy zajmują dostępną pamięć RAM, jak i część mocy obliczeniowej procesora, czy przepustowość dysku (np. podczas pobierania plików z internetu, czy skanowaniu dysku przez programy optymalizujące komputer).

Warto więc podczas gry w Rise of the Tomb Riader wyłączyć wszystkie działające w tle aplikacje, których nie będziemy używać - a więc przeglądarki internetowe, komunikatory, odtwarzacze multimedialne, czy klienty platform do gier (Origin, Uplay, Battle.net).

Crystal Dynamics

4. Poczekaj na aktualizacje dla Rise of the Tomb Raider.

Twórcy mogli coś przeoczyć przy optymalizacji Rise of the Tomb Raider, bądź gra zawiera jakiś błąd, który powoduje obniżenie wydajności gry na naszej konfiguracji sprzętowej. Na pewno Crystal Dynamics będzie wspierać grę na długo po premierze (podobnie jak przy poprzedniej odsłonie), co gwarantuje serie łatek naprawiających błędy i dodatkowo optymalizujących grę, jak i dodających nową zawartość.

Gra Rise of the Tomb Raider powinna automatycznie zostać zaktualizowana przez naszego klienta Steam , jeśli posiadamy nasz komputer podłączony do sieci.

Crystal Dynamics

5. Spróbuj ponownie zainstalować grę.

Być może jeśli żaden z powyższych punktów nie odniósł pozytywnego skutku, to być może próba ponownej instalacji gry przyniesie rozwiązanie . Gra mogła nie zostać poprawnie zainstalowana, bądź nie pobrała się do końca, co powoduje problemy z wydajnością i tworzenie błędów.

Czasem również próba ponownej instalacji systemu może przynieść oczekiwany poziom wydajności. Systemy z rodziny Windows mają w zwyczaju dosyć poważnie "zapychać" się wraz z czasem, dlatego często to rozwiązanie może pomóc w zwiększeniu wydajności - nie tylko w grach, ale i przy codziennej pracy.

Co nieco na temat konfiguracji sprzętowej dla Rise of the Tomb Raider

Warto sprawdzić, czy nasza konfiguracja sprzętowa spełnia minimalne wymagania sprzętowe dla Rise of the Tomb Raider zanim skończy się nasza cierpliwość i wyrzucimy monitor przez okno. Prawdopodobnie gra powinna również działać na słabszych konfiguracjach sprzętowych, lecz nie jest to gwarantowane.

Zapewne jeśli posiadacie procesor dwurdzeniowy starszy niż i3-2100 to jesteście ustawieni, podobnie jak z kartą graficzną GeForce GTX 650 (może GTX460 również się sprawdzi). Jedyną boloczką przy klasycznej, nieco leciwej konfiguracji sprzętowej do gier, może być zbyt mała ilość pamięci RAM w naszym komputerze. Rise of the Tomb Raider wymagać będzie bowiem aż 6GB pamięci RAM. Na szczęście kości RAM to jedna z tańszych części w komputerach, dlatego jeśli wciąż siedzicie na konfiguracji z 4GB RAM, warto zainwestować w dodatkowe kości pamięci.

Więcej o: