Dark Souls 3 - zacina się, jak zwiększyć wydajność, fps? Poradnik

Dark Souls 3, to kolejna odsłona serii od studia FromSoftware. Nowa produkcja bazuje na nowym silniku, na którym wcześniej powstała gra BloodBorne na Playstation 4, stąd też wysoka jakość oprawy graficznej na PC, lecz również możliwość występowania problemów z grą na komputerach. Jeśli macie problemy z wydajnością w grze Dark Souls III na PC, lub po prostu chcecie osiągnąć na Waszych komputerach jak najlepszą ilość fps - zapraszamy do naszego poradnika.

1. Wyłącz wszystkie niepotrzebne programy i aplikacje uruchomione w tle podczas rozgrywki

Wszystkie aplikacje i programy zajmują dostępną pamięć RAM, jak i część mocy obliczeniowej procesora, czy przepustowość dysku (np. podczas pobierania plików z internetu, czy skanowaniu dysku przez programy optymalizujące komputer).

Warto więc podczas gry w Dark Souls 3 wyłączyć wszystkie działające w tle aplikacje, których nie będziemy używać - a więc przeglądarki internetowe, komunikatory, odtwarzacze multimedialne, czy klienty platform do gier (Origin, Uplay, Battle.net).

Jeśli posiadamy 4GB pamięci RAM, może to być niewystarczająca ilość dla płynnej rozgrywki w Dark Souls 3 (zalecane jest 8GB) - jeśli zauważymy problem z nagłym doczytywaniem się obiektów, lub w grze jest zauważalny stuttering (przycinanie co kilka sekund), można zastanowić się nad dokupieniem dodatkowej ilości pamięci operacyjnej - na szczęście jest to jeden z tańszych podzespołów do komputera - kość 4GB DDR3 możemy bowiem kupić już za ok. 80zł.

FromSoftware

2. Poszperaj w menu ustawień Dark Souls 3

Rzeczy, które warto wyłączyć, bądź zmniejszyć na słabszych konfiguracjach graficznych , a które nie wpływają zbytnio na jakość renderowanego obrazu to: wygładzanie krawędzi, jakość cieni, jakość oświetnenia. Warto też posprawdzać jak nasz komputer radzi sobie z zasięgiem renderowania szczegółów otoczenia. Zmniejszenie tych wartości spowoduje pomniejszenie odległości w jakiej wyświetlane są wysokiej jakości szczegóły, czy tekstury od naszej postaci.

Ewentualnie jeśli nasza karta graficzna nie radzi sobie z renderowaniem obrazu możemy spróbować zmniejszyć rozdzielczość gry np. o jeden stopień w dół (np. z 1920x1080 na 1600x900), niż domyślna rozdzielczość monitora - może to przynieść drobne rozmycie ekranu, ale być może uzyskamy dzięki temu oczekiwaną wydajność.

FromSoftware

3. Zainstaluj najnowsze sterowniki graficzne

Każdy z producentów kart graficznych wypuszcza co jakiś okres nową, ulepszoną wersję sterowników graficznych dla swoich kart. Nowe wersje zwykle zawierają poprawki, ulepszenia i usprawnianie mające na celu optymalizacje pracy konkretnych kart graficznych, a także zwiększenie kompatybilności danych kart z nowo wypuszczoną grą. Nie inaczej jest w przypadku gry Dark Souls III, więc by cieszyć się jak najlepszą wydajnością gry warto pobrać i zainstalować najnowsze sterowniki graficzne.

Najnowsze wersje sterowników graficznych są dostępne do pobrania: - tutaj dla kart graficznych NVIDIA GeForce - tutaj dla kart graficznych AMD (ATI) Radeon

FromSoftware

4. Spróbuj ponownie zainstalować grę

Być może jeśli żaden z powyższych punktów nie odniósł pozytywnego skutku, to być może próba ponownej instalacji gry przyniesie rozwiązanie (np. bibliotek DirectX ). Gra mogła nie zostać poprawnie zainstalowana, bądź nie pobrała się do końca, co powoduje problemy z wydajnością i tworzenie błędów.

Czasem również próba ponownej instalacji systemu może przynieść oczekiwany poziom wydajności. Systemy z rodziny Windows mają w zwyczaju dosyć poważnie "zapychać" się wraz z czasem, dlatego często to rozwiązanie może pomóc w zwiększeniu wydajności - nie tylko w grach, ale i przy codziennej pracy.

FromSoftware

Co nieco na temat konfiguracji sprzętowej dla Dark Souls 3

Warto sprawdzić, czy nasza konfiguracja sprzętowa spełnia minimalne wymagania sprzętowe dla gry Dark Souls III zanim skończy się nasza cierpliwość i wyrzucimy monitor przez okno. Prawdopodobnie gra powinna również działać na słabszych konfiguracjach sprzętowych, lecz nie jest to gwarantowane.

Więcej o: