The Sims 3: zacina się, mało fps, jak zwiększyć wydajność? Poradnik

The Sims 3 to gra, w której miejsca nie są już tylko osobnymi fragmentami świata simów, ale poszczególne lokacje nie są już wyciętymi fragmentami wirtualnego świata, lecz tworzą jedną całość. Właśnie dzięki temu, że twórcy postanowili zrobić jedną olbrzymią lokację zamiast dzielić ją na części, silnik gry The Sims 3 może nie działać tak, jak twórcy pierwotnie planowali.

Każdy komputer jest inny, ma inne podzespoły i inną wydajność, więc jeśli dolega Wam problem niskiej wydajności (mało fps), to zapraszamy do naszego poradnika, który na pewno pomoże (chociaż w części) rozwiązać problem i zwiększyć wydajność gry.

1. Zmniejszenie wszystkich opcji niekoniecznie zwiększy wydajność, a na pewno pogorszy jakość grafiki w The Sims 3.

Gra posiada szczegółowe menu zmiany opcji graficznych, dlatego warto się nim pobawić i sprawdzić przy jakich parametrach otrzymamy najlepsze rezultaty.

Jeżeli chcielibyście otrzymać najwyższą płynność rozgrywki warto wyłączyć lub zmniejszyć takie parametry jak: synchronizacja pionowa (vsync) i wygładzanie krawędzi. To właśnie te opcje dodają grze swojej świetności wizualnej, lecz mogą także powodować "lekką czkawkę" dla starszych kart graficznych.

Wszystkie parametry opcji graficznych, które posiadają suwaki, możemy ustawić od bardzo niskich, przez niskie, średnie, wysokie, aż do bardzo wysokich. W przypadku gdy nie chcecie mieć ograniczenia w ilości wyświetlanych klatek na sekundę do 60, możecie wyłączyć opcję Synchronizacja Pionowa. Wyłączenie tej opcji powinno dodać od 5 do 20 klatek na sekundę więcej do wydajności, lecz na ekranie może pojawić się za to tzw. screen-tearing.

Oczywiście jeśli zmniejszenie powyższych parametrów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów możemy wyłączyć pozostałe opcje graficzne, aby uzyskać optymalną płynność działania gry.

EA / The Sims Studio

2. Rozdzielczość ekranu.

Im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów na ekranie, ale i mniejsza wydajność Simsów. Warto pobawić się ustawieniami rozdzielczości i wybrać taką która najbardziej nam będzie odpowiadać, zarówno pod względem wydajności, jak i jakości.

Naturalnie ustawienie rozdzielczości na domyślną naszego monitora przyniesie najlepsze rezultaty pod względem ostrości i jakości obrazu, lecz zmniejszenie tego o jeden stopień np. z 1920x1080 na 1680x1050, może przynieść nam duże zoptymalizowanie gry, niewielkim kosztem ostrości.

3. Zainstaluj najnowsze sterowniki graficzne.

Bardzo często przyczyną obniżonej wydajności jest posiadanie starych sterowników do karty graficznej. Najnowsze sterowniki do kart  NVIDIA Geforce możecie pobrać tutaj , a do  AMD Radeon tutaj .

EA / The Sims Studio

4. Poczekaj na aktualizację do gry.

Być może twórcy przegapili coś przy optymalizacji gry i załączą łatkę do przyszłej aktualizacji. Gra powinna poinformować nas o dostępności aktualizacji przez ekran startowy The Sims 3 i pobrać je automatycznie.

5. Wyłącz wszystkie niepotrzebne aplikacje otwarte w tle.

(np. przeglądarkę internetową, odtwarzacz multimedialny) - aplikacje te zużywają dostępną pulę pamięci i obciążają procesor, jednocześnie zmniejszając dostępne zasoby dla gry.

6. Jeśli powyższe punkty nie pomogły, można spróbować usunąć i zainstalować grę jeszcze raz.

Być może jeden ze składników został źle zainstalowany, został nieumyślnie zmieniony, lub go brakuje, co może powodować obniżenie wydajności gry.

EA / The Sims Studio

Warto także zdefragmentować dysk twardy na którym znajduje się gra (jak również wszystkie inne), powinno zmniejszyć to czas wymagany na załadowanie się gry (a ekran ładowania w The Sims 3 niejednokrotnie uświadomi nam, że czas to pieniądz), jak również w niewielkim stopniu wpłynie pozytywnie na wydajność. My do defragmentacji dysków polecamy takie programy jak  Defraggler , lub Smart Defrag .

Więcej o: