Overwatch: zacina się, jak zwiększyć wydajność, fps? Poradnik

Overwatch to pełna akcji strzelanina wieloosobowa, stworzona przez studio Blizzard, które każdą grę dopieszcza do granic możliwości. Jeśli jednak macie problemy z wydajnością i gra nie działa Wam tak jak powinna - zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Blizzard

1. Wyłącz wszystkie niepotrzebne programy i aplikacje uruchomione w tle podczas rozgrywki

Wszystkie aplikacje i programy zajmują dostępną pamięć RAM, jak i część mocy obliczeniowej procesora, czy przepustowość dysku (np. podczas pobierania plików z internetu, czy skanowaniu dysku przez programy optymalizujące komputer).

Warto więc podczas gry w Overwatch wyłączyć wszystkie działające w tle aplikacje, których nie będziemy używać - a więc przeglądarki internetowe, komunikatory, odtwarzacze multimedialne, czy klienty platform do gier ( Origin , Uplay , Steam ).

Jako, że gra Overwatch jest grą wieloosobową, wymagającą dostępu do internetu, warto sprawdzić, czy problemów z wydajnością nie powoduje zapchane łącze. Być może jakaś aplikacja działające w tle, lub inny komputer podłączony do naszej sieci, zużywa zasoby jednocześnie znacznie podnosząc pingi, wpływając tym samym na zwiększenie w grze tzw. lagów.

Blizzard

2. Poszperaj w menu ustawień Overwatch

Rzeczy, które warto wyłączyć, bądź zmniejszyć na słabszych konfiguracjach graficznych , a które nie wpływają zbytnio na jakość renderowanego obrazu to: wygładzanie krawędzi, jakość cieni, jakość oświetlenia. Warto też posprawdzać jak nasz komputer radzi sobie z zasięgiem renderowania szczegółów otoczenia. Zmniejszenie tych wartości spowoduje pomniejszenie odległości w jakiej wyświetlane są wysokiej jakości szczegóły, czy tekstury od naszej postaci.

Jeśli odnotowujemy skoki w wydajności, możemy spróbować zablokować licznik klatek do 30 kl./s - spowoduje to ewentualne zmniejszenie różnic w generowanych klatkach, jeśli nie lubimy obserwować skoków w wydajności na poziomie 40-60 przy dużej ilości akcji na ekranie. Opcja ta może się przydać zwłaszcza w upalne dni, jako że jeśli posiadamy mocny, ale nieco starszy sprzęt, to może on dosyć mocno się nagrzewać.

Ewentualnie jeśli nasza karta graficzna nie radzi sobie z renderowaniem obrazu możemy spróbować zmniejszyć rozdzielczość gry np. o jeden stopień w dół (np. z 1920x1080 na 1600x900), niż domyślna rozdzielczość monitora - może to przynieść drobne rozmycie ekranu, ale być może uzyskamy dzięki temu oczekiwaną wydajność. Gra Overwatch posiada w menu ustawień wbudowany skaler renderowanej rozdzielczości gry, dzięki czemu możemy ustawić wartość procentową renderowanej grafiki, a jednocześnie wyświetlać grę w natywnej rozdzielczości naszego ekranu.

Blizzard

3. Zainstaluj najnowsze sterowniki graficzne

Każdy z producentów kart graficznych wypuszcza co jakiś okres nową, ulepszoną wersję sterowników graficznych dla swoich kart. Nowe wersje zwykle zawierają poprawki, ulepszenia i usprawnianie mające na celu optymalizacje pracy konkretnych kart graficznych, a także zwiększenie kompatybilności danych kart z nowo wypuszczoną grą. Nie inaczej jest w przypadku gry Overwatch, więc by cieszyć się jak najlepszą wydajnością gry warto pobrać i zainstalować najnowsze sterowniki graficzne.

Najnowsze wersje sterowników graficznych są dostępne do pobrania: - tutaj dla kart graficznych NVIDIA GeForce - tutaj dla kart graficznych AMD (ATI) Radeon

Blizzard

4. Spróbuj ponownie zainstalować grę

Być może jeśli żaden z powyższych punktów nie odniósł pozytywnego skutku, to być może próba ponownej instalacji gry przyniesie rozwiązanie (np. bibliotek DirectX ). Gra mogła nie zostać poprawnie zainstalowana, bądź nie pobrała się do końca, co powoduje problemy z wydajnością i tworzenie błędów.

Czasem również próba ponownej instalacji systemu może przynieść oczekiwany poziom wydajności. Systemy z rodziny Windows mają w zwyczaju dosyć poważnie "zapychać" się wraz z czasem, dlatego często to rozwiązanie może pomóc w zwiększeniu wydajności - nie tylko w grach, ale i przy codziennej pracy.

Blizzard

Co nieco na temat konfiguracji sprzętowej dla Overwatcha

Warto sprawdzić, czy nasza konfiguracja sprzętowa spełnia  minimalne wymagania sprzętowe dla gry Overwatch zanim skończy się nasza cierpliwość i wyrzucimy monitor przez okno. Prawdopodobnie gra powinna również działać na słabszych konfiguracjach sprzętowych, lecz nie jest to gwarantowane.

Sprawdź także: - Fan Kit z gry Overwatch - każdy fan powinien go mieć! - Tapety na pulpit z gry Overwatch.

Więcej o: