Karta graficzna: jak sprawdzić wydajność i porównać jej wyniki z innymi? Poradnik

Jeśli chcecie sprawdzić jakie parametry posiada Wasz model karty, jaką oferuje wydajność i porównać ją z wynikami innych kart - zapraszamy do lektury naszego poradnika.

GPUBossGPUBoss GPUBoss GPUBoss

Metoda na "suche dane"

Jest w sieci wiele stron internetowych zajmujących się składowaniem informacji na temat parametrów kart graficznych i ich wyników w benchmarkach. Jedną z takich stron jest GPUBoss. Strona dodatkowo pozwala nam stawić ze sobą w szranki dwie różne karty graficzne, dzięki czemu będziemy mogli np. porównać naszą aktualną kartę z układem, który będziemy chcieli kupić, bądź porównać ze sobą dwie karty graficzne które walczą o nasze zainteresowanie. Strona GPU Boss dostępna jest pod adresem: gpuboss.com

3DMark3DMark 3DMark 3DMark

Użycie benchmarka

Najpopularniejszym benchmarkiem służącym do testowania wydajności naszego całego zestawu komputerowego jest Futuremark 3DMark, który już od dobrych kilkunastu lat służy do testowania naszych wypaśnych maszyn. Z aplikacją dokonamy surowego testu na naszych podzespołach co przełoży się na uzyskanie wyniku liczbowego, który będziemy mogli porównać na stronie internetowej z wynikami innych zestawów i podzespołów.

Z kolei innym, również popularnym i aktywnie rozwijanym benchmarkiem jest polski projekt o jakże uroczej nazwie "Catzilla". Aplikacja również sprawdza wydajność naszego całego desktopa lub laptopa i pokazuje wynik uzyskany przez nasz sprzęt. Wynik ten można bezpośrednio porównać w aplikacji z wynikami osiągniętymi przez inne konfiguracje sprzętowe.

Benchmark Futuremark 3DMark z testem na DX11 i DX12 pobierzesz tutaj , natomiast polską Catzillę ściągniesz za darmo w tym miejscu .

GPU-ZGPU-Z GPU-Z GPU-Z

Użycie GPU-Z

Aplikacja GPU-Z pozwala nam na sprawdzenie szczegółowych danych na temat naszej karty graficznej. Począwszy od nazwy i numeru serii, aż po przepustowość kości pamięci. Dzięki temu będziemy mogli porównać parametry naszej karty graficznej z liczbami innych układów, które chcielibyśmy kupić w sklepie internetowym czy stacjonarnym. Aplikację GPU-Z pobierzesz za darmo w naszej bazie programów .

Więcej o: