Wszystko, co potrzebujesz, żeby oglądać filmy na komórce

Od kiedy telefony komórkowe przestały służyć jedynie do prowadzenia rozmów i przesyłania krótkich wiadomości tekstowych, znajdowały coraz to nowe zastosowania. Wraz z rozwinięciem się technologii nastąpiła miniaturyzacja i przyspieszenie mikroprocesorów tak, że stało się możliwym odtwarzanie pełnometrażowych filmów na urządzeniach przenośnych typu smartphone i PDA. Poniżej przedstawiamy aplikacje potrzebne do uruchomienia wideo na komórce.

Królem wszystkich aplikacji pozostaje, mimo iż nie jest już rozwijany, The Core Pocket Media Player. Wynika to z prostego faktu obsługi największej gamy formatów i kodeków, w jakich mogą być zapisane nasze filmy. Program odtwarza wideo w plikach pliki AVI, Matroska (MKV), OGM, MP4, ASF i MPEG1, również te skompresowane przy użyciu kodeków DivX i XviD. Obsługiwane formaty audio to OGG, MP3 i Musepack. Do pobrania dostępne są też wtyczki dodające obsługę kolejnych kodeków: AC-3, FFMPEG, oraz FLAC. The Core Pocket Media Player dostępny jest w wersjach na platformy Windows Mobile for Pocket PC , Windows Mobile for Smartphone , oraz Palm OS . Jako jeden z niewielu jest on darmowy, udostępnione zostało też źródło jego kodu.

Kolejnym bezpłatnym odtwarzaczem jest produkt firmy DivX, twórców jednego z najsilniej kojarzonych z kompresją filmów kodeku o tej samej nazwie. DivX Player Mobile dostępny jest na urządzenia Windows Mobile i Symbian OS. Ten drugi w wersjach S60 3rd Edition i UIQ 3. To, że jest darmowy, wpływa jednak na jego funkcjonalność - z dostępnych w programie opcji jest jedynie kilka podstawowych, jak zmiana parametrów obrazu typu jasność czy kontrast.

Powstało też wiele płatnych programów na urządzenia Symbian, posiadających jednak darmowe wersje próbne ograniczone czasowo, lub funkcjonalnością. Są to PowerMovie ( S60 3rd Edition , UIQ 3 ), SmartMovie ( Symbian OS , Windows Mobile ) i DVDPlayer ( S60 , S80 , S90 ). Ten pierwszy pozwala otwierać pliki AVI i MP4. Obsługuje też kodeki DivX i XviD. Atutem programu jest możliwość zmiany orientacji odtwarzanego wideo, przez co może ono zostać lepiej dopasowane do wymiarów ekraniku. SmartMovie dostępny jest wraz z programem konwertującym pliki na odpowiedni format. Pozwoli to nie tylko przyspieszyć odtwarzanie (urządzenie pracuje z obrazem o mniejszych wymiarach, dopasowanych do konkretnej rozdzielczości ekranu), ale zajmie też mniej miejsca na karcie pamięci. Ponadto program konwertujący posiada bardzo pożądaną przez polskich kinomanów funkcję: potrafi nałożyć na wynikowe wideo napisy. DVDPlayer niczym specjalnym się nie wyróżnia, posiada natomiast wersje na urządzenia Symbian serii S80 i S90, co z pewnością docenią posiadacze tych urządzeń.

Przyjemną ciekawostką są programy pozwalające bezpośrednio z poziomu telefonu przeglądać niezmierzone archiwa internetowego serwisu YouTube. Są to emTube i MobiTubia , oba na urządzenia smartphone z systemem Symbian. Aplikacje te stanowią rodzaj interfejsu do funkcji YouTube, umożliwiając ocenę filmików, oraz przeglądanie polecanych i powiązanych wideo. Pamiętać jednak trzeba, że podczas działania tych programów przesyłanych jest dużo danych przez połączenie internetowe telefonu. Jeśli nie posiadamy urządzenia z układem WiFi i darmowego punktu dostępowego w pobliżu, zabawa ta może nas drogo kosztować. Zarówno emTube jak i MobiTubia pozwalają jednak odtwarzać pliki Flash Video (FLV) przechowywane w lokalnej pamięci telefonu. Możliwe jest więc pobranie uprzednio ulubionych filmików na komputerze i przegranie ich na kartę pamięci, np. przy pomocy programu GetTubeVideo .

Więcej o: