Bezpłatny edytor grafiki wektorowej

Chcesz rozpocząć przygodę z grafiką wektorową? A może już próbowałeś wykonać prostą grafikę lub logo, jednak brakowało Ci odpowiedniego narzędzia. Uważasz, że Corel Draw jest dla zbyt drogi i skomplikowany? Jeśli tak, możesz skorzystać z łatwego w obsłudze i jednocześnie bezpłatnego programu do tworzenia i edycji grafiki wektorowej.

Grafika wektorowa różni się od tradycyjnej grafiki, nazywanej rastrową lub bitmapową tym, że nie istnieje tu pojęcie piksela, a obrazy składają się z obiektów ? figur geometrycznych. Dzięki takiemu podejściu można je dowolnie skalować bez utraty jakości, czego nie można powiedzieć o tradycyjnej grafice.

 

 

Jednym z najlepszych darmowych programów do grafiki wektorowej jest Inkscape . Jego możliwości są porównywalne z wieloma komercyjnymi programami. Używa on przenośnego, ustandaryzowanego przez W3C formatu SVG. Inkscape jest programem wieloplatformowym, można go uruchomić pod kontrolą systemu Windows, Linux i Mac OSX. Inkscape umożliwia pracę z obiektami, krzywymi, umożliwia zaawansowane operacje na tekstach, eksport do wielu formatów, jak również wiele innych lub bardziej zaawansowanych funkcji.

 

 

 

Rys. Inkscape jest bezpłatny, ale może konkurować z CorelDraw i innym komercyjnymi narzędziami do edycji grafiki wektorowej

 

 

Korzystanie z Inkscape jest bardzo proste i intuicyjne, jednak dokładniejsze zapoznanie się z interfejsem ułatwi Ci późniejszą pracę. Najważniejsze części okna programu to: obszar rysowania, pasek menu oraz trzy paski narzędzi. Ważny jest również pasek statusu na dole okna ? dowiesz się z niego, jakie akcje są dostępne dla wybranego narzędzia.