Formaty kompresji dźwięku

Utwory muzyczne kompresuje się, aby zajmowały mniej miejsca. W ten sposób można na dyskach twardych i płytach CD/DVD przechowywać całe dyskografie wykonawców, a do przenośnego odtwarzacza wgrać kilkadziesiąt godzin muzyki. Poznaj najpopularniejsze i najlepsze formaty kompresji dźwięku.

Najpopularniejszymi formatami kompresji dźwięku są:

MP3 - jest to najpopularniejszy format kompresji dźwięku. Kompresja polega na usunięciu z pliku częstotliwości, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. W ten sposób zmniejsza się kilkakrotnie objętość pliku (często poniżej 10% wielkości pliku nieskompresowanego). Pliki mają rozszerzenie MP3. Najpopularniejszym programem do odtwarzania plików MP3 jest Winamp .

RealAudio - to format kompresji dźwięku, który został opracowany z myślą o radiu internetowym. Sprawdza się przy nadawaniu dźwięku przez słabe łącze internetowe. Rozszerzenie plików RealAudio to: RA, RM lub RAM. Format ten odtwarza program RealPlayer ).

Windows Media Audio - to format kompresji dźwięku opracowany przez firmę Microsoft. W stosunku do MP3 ma on o połowę mniejszą objętość, jednak jakość dźwięku jest gorsza, zwłaszcza przy wysokich tonach. Rozszerzenie plików Windows Media Audio to: .ASF, WMA, WMV i ASX. Pliki zapisane w tym formacie odtwarza systemowy Windows Media Player.

Ogg Vorbis - to format kompresji dźwięku, który może obsłużyć do 255 kanałów i ponad 16-bitowy dźwięk w zakresie 6-48 kHz. W porównaniu do MP3, dekodowanie tego formatu wymaga większej mocy obliczeniowej procesora. Rozszerzenie plików Ogg to OGG. Pliki tego rodzaju z powodzeniem odczytuje Winamp.

AAC - Advanced Audio Coding to format charakteryzujący się dobrą efektywnością kompresji i wysoką jakością dźwięku. Pozwala także na przesłanie dźwięku wielokanałowego 5.1. AAC odtwarza Winamp od wersji 5.