Różnice między płytami DVD+R/RW i DVD-R/RW

W sklepach można znaleźć dwa rodzaje płyt DVD. Są one standardami jednokrotnego zapisu, a sposób użycia tych płyt jest taki sam. Również wszystkie nagrywarki DVD dostępne na rynku wspierają oba formaty. Starsze napędy mogą mieć problemy z odczytaniem płyt DVD-R. Czym różnią się te płyty?

Płyty różnią się pojemnością: DVD-R ma pojemność 4,489 MB (4.383 GB), a DVD+R - 4,483 MB (4.377 GB). Jednak na wielkości różnice się nie kończą. Płyty DVD-R mają dwa standardy: DVD-R do użytku ogólnego (najczęściej dostępne w sprzedaży) i DVD-R do authoringu. Ten drugi typ nadaje się tylko do masteringu (proces realizacji produkcji muzycznej). DVD+R są płytami wstępnie sformatowanymi. Mają obszar przeznaczony na korekcje błędów i dlatego lepiej nadają się do przechowywania danych komputerowych. Z kolei DVD-R nie mają takich obszarów. Zaoszczędzona w ten sposób przestrzeń przeznaczona jest na pliki otwarcia i zamknięcia. DVD-R nie są sformatowane, więc nadają się do nagrywania filmów i muzyki, ponieważ nie potrzebują korekcji błędów.

 

 

W płytach DVD-RW z możliwością nagrywania i usuwania danych, technologia jest bardzo podobna jak w nośnikach CD-RW. Inaczej jest w przypadku płyt DVD+RW, w których zaimplementowano technologię o nazwie Lossless Linking. Dzięki niej łatwiej nagrywa się materiał wideo w warunkach domowych.