Rozpoznawanie popularnych oszustów na Allegro

Możliwość zrobienia zakupów bez opuszczania domowego zacisza to jedna z wielu zalet Internetu. Kusi bogaty asortyment, promocje, a przede wszystkim - okazja zaoszczędzenia pieniędzy. Musisz jednak zachować wzmożoną czujność, żeby nie stać się ofiarą oszustów.

Klasycznym przykładem oszustwa jest wystawianie na aukcji fikcyjnego towaru. Mechanizm przestępstwa jest dość prosty. W ofercie sprzedającego pojawiają się atrakcyjne towary w bardzo niskich cenach, np. jak telewizory, odtwarzacze MP3 czy telefony komórkowe. Zaufanie mają wzbudzić zyskane wcześniej pozytywne komentarze.

 

 

Twoje podejrzenia powinny wzbudzić: wyjątkowo atrakcyjna cena towaru oraz duża ilość dostępnych sztuk, mała liczbę komentarzy z odległą datą, trudności z nawiązaniem kontaktu ze sprzedającym, akceptowanie jedynie opłaty przelewem przed wysyłką towaru.

 

 

Wystawianie fikcyjnych przedmiotów jest związane z innym rodzajem oszustwa ? wyłudzaniem haseł do kont użytkowników serwisów aukcyjnych. Oszuści próbują w ten sposób naciągać kupujących, korzystając z cudzych kont. Wyłudzanie haseł może odbywać się na różne sposoby. Naciągacze wysyłają w imieniu administratorów serwisu aukcyjnego wiadomości elektroniczne z informacją o konieczności zalogowania się pod podanym adresem. Po otwarciu spreparowanej witryny i wpisaniu danych, trafiają one w niepowołane ręce. Dlatego bezwzględnie nie reaguj na żadne prośby podania wymaganych do logowania danych. Stosuj trudne do złamania hasła.

 

 

 

Rys. System komentarzy w Allegro ułatwia rozpoznawania wiarygodnych sprzedających, dlatego oszuści próbują przejmować cudze konta

 

 

Próbie poddawana jest również czujność sprzedających. Ostatnimi czasy wielu z nich otrzymało wiadomości e-mail z atrakcyjną propozycją zakupu oferowanego przez nich towaru. Autor wiadomości prosi o szybki namysł i podanie danych potrzebnych do wykonania przelewu. Sprzedający otrzymuje następnie sfałszowany dowód wysyłki pieniędzy. Z myślą o opóźnieniach związanych z księgowaniem przelewów zza granicy sprzedawca wysyła towar. Zawsze pamiętaj, aby przy płatności z góry wysyłać przedmiot dopiero, gdy pieniądze pojawią się na Twoim koncie.