Kontrolowanie procesów działających w tle

Podczas korzystania z programów w systemie Windows możesz obserwować ich pracę. Są jednak aplikacje i usługi, które działają ukryciu i bezpośrednio nie komunikują się z użytkownikiem. Do oprogramowania, które lubi pracować w ukryciu należą także wirusy, spyware, rootkity, i inne szkodniki.

Aby kontrolować procesy działające w tle, użyj kombinacji klawiszy [Ctrl]+[Alt]+[Delete], żeby przywołać Menedżer zadań i przejdź do zakładki Procesy . Alternatywnie, możesz dostać się tam nieco szybciej, naciskając klawisze [Ctrl]+[Shift]+[Esc]. Systematyczne kontrolowanie listy uruchomionych procesów pozwoli Ci rozpoznawać nowe, potencjalne zagrożenia. Jeśli nie chcesz używać Menedżera zadań, wypróbuj bardziej zaawansowany program Process Explorer .

Często procesy mają nic nie mówiące nazwy, więc trudno samemu ustalić, do czego służą. Jeśli któryś proces wyda Ci się podejrzany, możesz go zidentyfikować, korzystając z witryny Process Library . Na stronie wystarczy w polu wyszukiwania wpisać nazwę danego procesu.

 

Aby zakończyć działanie podejrzanego procesu i wysłać plik do sprawdzenia:

Otwórz Menadżer zadań w zakładce Procesy.

Kliknij na podejrzany proces, zapamiętaj dokładnie jego nazwę, a następnie naciśnij przycisk Zakończ teraz.

Kliknij na Start/Wyszukaj i wpisz nazwę zamkniętego wcześniej procesu np. wirus.exe.

Po znalezieniu pliku zleć jego skanowanie lub/i wyślij go do analizy skanerom internetowym.