Zabezpieczanie haseł

Użytkownik musi pamiętać wiele haseł: hasło do systemu, usług on-line, poczty elektronicznej, paneli administracyjnych, itd. Niektórzy wybierają dość prymitywne i niezbyt bezpieczne metody ich przechowywania, na przykład zapisując je na kartce. Inni, chcąc uchronić się przed zapominaniem, korzystają z tych samych nazw użytkowników i haseł w różnych aplikacjach.

Bezpłatna aplikacja Password Safe zaprojektowana przez znanego specjalistę od bezpieczeństwa Bruca Schneiera pozwala przechowywać hasła w postaci zaszyfrowanej w komputerze pracującym pod kontrolą systemu Windows. Aby je odszyfrować, wystarczy zapamiętać tylko jedno hasło.

 

 

Password Safe chroni hasła, wykorzystując do tego celu algorytm Twofish, który jest szybką i bezpłatną alternatywą dla popularnego algorytmu DES. Zabezpieczenia programu zostały dogłębnie zbadane pod nadzorem Bruca Schneiera, projektanta algorytmu Twofish. Oprócz przechowywania haseł, aplikacja pozwala również tworzyć nowe, bezpieczne hasła na podstawie zdefiniowanych polityk haseł.

 

 

Zaletą narzędzia jest prosty i intuicyjny w obsłudze interfejs użytkownika, który pozwala w ciągu kilku minut stworzyć bezpieczną bazę haseł. Wystarczy skopiować hasło, klikając je dwukrotnie, i wkleić je bezpośrednio do formularza, w którym trzeba je podać.