Testowanie modułów pamięci RAM

Może się zdarzyć, że po kupieniu nowego modułu pamięci RAM i zamontowaniu go w komputerze, nie będzie on poprawnie wykrywany lub będzie działał niestabilnie i wyświetlane będą komunikaty o błędach pamięci. Wtedy powinieneś przetestować kości pamięci za pomocą specjalnego programu.

Programem skutecznie sprawdzającym pamięć RAM jest GoldMemory . Program dostarcza informacji o kompatybilności pomiędzy płytą główną, a pamięcią RAM oraz o nieprawidłowych ustawieniach pamięci w BIOS-ie. Wykaże także złą temperaturą pracy procesora, płyty lub pamięci. Test trwa bardzo długo (kilkanaście godzin), dlatego uruchom analizę w nocy lub podczas nieobecności przed komputerem.

 

 

Aby przetestować pamięć RAM za pomocą dyskietki programu GoldMemory:

Po pobraniu programu rozpakuj go na dysku twardym.

Następnie włóż do napędu A: czystą dyskietkę, kliknij plik INSTALL.BAT i wciśnij dowolny klawisz na klawiaturze. Program zacznie tworzyć dyskietkę testującą.

 

 

Rys. Tworzenie dyskietki testującej programu GoldMemory

 

Gdy dyskietka zostanie ukończona, uruchom ponownie komputer.

W BIOS-ie zmień kolejność bootowania na Floppy .

Po uruchomieniu peceta program zostanie wczytany i rozpocznie się test.

Po jego ukończeniu zobaczysz wyniki przeprowadzonej analizy.

 

Aby przeprowadzić test pamięci RAM za pomocą płyty CD programu GoldMemory, po rozpakowaniu pliku pobranego ze strony producenta, nagraj obraz aplikacji (plik CDROM.ISO ). Następnie ponownie uruchom komputer i odpal go z utworzonej w ten sposób płyty CD. Test automatycznie zostanie wczytany i wykonany.