Audyt zabezpieczeń systemu dla użytkowników komputerów domowych

Audyt zainstalowanego oprogramowania i sprzętu w komputerach użytkowników to temat powszechny przede wszystkim w firmach i większych przedsiębiorstwach. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele komercyjnych produktów, które ułatwiają przeprowadzanie audytów administratorom. Co jednak ma zrobić zwykły użytkownik domowego komputera, którego nie stać na zakup drogiego oprogramowania?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: skorzystać z darmowego oprogramowania Belarc Advisor . Narzędzie umożliwia tworzenie szczegółowych profili zainstalowanego sprzętu, oprogramowania, łat i poprawek systemu Windows oraz statusu zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Narzędzie korzysta również z bazy CIS (Center for Internet Security) by określić bieżący poziom zabezpieczeń systemu operacyjnego (tylko w systemach Windows 2000, XP Professional oraz Windows Server 2003). Po zakończeniu procesu badania komputera Belarc Advisor generuje raport i wyświetla go w przeglądarce w formacie HTML.

 

 

Belarc Advisor wspiera systemy z rodziny Windows (95/98/Me/NT4/2000/XP/2003/2008 oraz Vista) w tym ich 64-bitowe wersje. Do przeglądania raportów można wykorzystać przeglądarki IE 3 (lub nowsze), Opera, Mozilla.

 

 

 

Rys. Belarc Advisor generuje szczegółowy raport na temat badanego komputera

 

 

Jak zapewnia firma Belarc, informacje o badanym komputerze nie są przesyłane do żadnych serwerów (w szczególności serwerów producenta Belarc Advisor).