Problem z niewykrywaniem dysku twardego podczas instalacji Windows XP

Kupiłeś nowego laptopa bez systemu operacyjnego. Chcesz zainstalować system Windows XP, ale podczas próby jego zainstalowania widzisz komunikat: Instalator nie znalazł żadnych stacji dysków twardych zainstalowanych na tym komputerze. Sprawdź czy wszystkie stacje dysków twardych są zasilane i właściwie podłączone do komputera. Może się zdarzyć również, że podczas instalacji Windows XP, instalator będzie wyświetlać komunikaty o błędach i uniemożliwiać zainstalowanie systemu.

Dzieje się tak dlatego, że rozwiązania sprzętowe w Twoim notebooku zostały dostosowane specjalnie do Windows Vista. W efekcie XP ma problem z prawidłowym ich wykryciem i obsłużeniem. W 99% sytuacji taki komunikat o błędzie jest spowodowany tym, że dysk twardy korzysta ze złącza SATA, którego Windows XP nie obsługuje.

Pierwszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest poszukiwanie w BIOS?ie laptopa opcji zmiany typu dysku z SATA na ATA/IDE. Nazwa opcji zależy od producenta BIOS?u, w naszym przykładzie należy ustawić opcje Compatible Mode .

 

Rys. Przykładowe menu BIOS odpowiadające za tryb działania dysku twardego

Niestety nie każdy notebook pozwala na taką operację, możesz jednak spróbować zaktualizować BIOS. Jeśli nie chcesz jednak aktualizować BIOS?u, a dysponujesz odpowiednimi sterownikami do Twojego dysku twardego (sprawdź stronę producenta) może pomóc wskazanie uprzednio ściągniętych sterowników podczas instalowania Windows XP. Gdy pojawi się komunikat Jeśli chcesz załadować inny sterownik RAID lub SCSI naciśnij [F6].

Trzeci sposób polega na przeniesieniu sterowników dysku twardego do instalatora XP za pomocą programu nLite .