Jak dostać się do podzespołów laptopa?

W komputerach stacjonarnych dostęp do wszystkich podzespołów uzyskasz po otwarciu obudowy. Z kolei w laptopach nie jest to takie proste ze względu na ich zwartą konstrukcję i zróżnicowanie budowy sprzętu różnych producentów, a nawet odmiennych modeli tego samego producenta. Większość podzespołów laptopa jest schowana pod pokrywami znajdującymi się pod spodem obudowy.

O tym, jakie podzespoły kryją poszczególne pokrywy, mogą informować oznaczenia na obudowie, ale niestety rzadko się je spotyka, więc przydatna będzie instrukcja obsługi. Jeżeli nigdzie nie możesz znaleźć opisu rozmieszenia podzespołów, spróbuj samodzielnie je zidentyfikować. Najczęściej spotykane układy to:

Trzy pokrywy ? największa kryje procesor wraz z układem chłodzenia, pod średnią znajduje się dysk twardy, a pod najmniejszą pamięć RAM.

Dwie pokrywy ? jedna duża zabezpieczająca dostęp do procesora i modułów pamięci oraz mniejsza zakrywająca dysk twardy.

Pokrywę kryjącą procesor możesz łatwo rozpoznać po okrągłej kratce wentylacyjnej, przez którą wentylator zasysa powietrze do chłodzenia. Natomiast na bocznej ściance przy tej pokrywie przeważnie znajduje się kratka do wydmuchiwania ciepłego powietrza.

Jeśli w komputerze jest więcej pokryw lub trudno uszeregować je według wymiarów, pozostaje odkręcanie pokryw po kolei, aż znajdziesz właściwą. Do odkręcenia śrubek mocujących pokrywy będziesz potrzebować wkrętaka krzyżakowego.

Rys. Spód laptopa z opisem pokryw kryjących podzespoły

Zanim przystąpisz do montażu lub demontażu jakichkolwiek podzespołów komputera, odłącz zasilanie sieciowe i wyjmij baterię. Opis demontażu baterii znajdziesz w instrukcji obsługi. Najczęściej sprowadza się do zwolnienia zaczepów i wysunięcia baterii z gniazda, w którym jest umieszczona.