Sprzętowa regulacja obrotów wentylatorów

Jeżeli Twoja płyta główna nie umożliwia programowego sterowania obrotami wentylatorów lub automatyczna regulacja nie spełnia Waszych oczekiwań, sięgnij po regulator sprzętowy. Dzięki niemu można ręcznie ustawiać prędkość obrotową wentylatora zależnie od potrzeb.

Za pomocą typowych regulatorów możesz sterować wentylatorami procesora, chipsetu i obudowy. Najtańsze regulatory umożliwiające sterowanie jednym wentylatorem kupisz już za 10?15 zł. Mają one postać śledzia lub małej kostki, którą można przymocować do ściany obudowy komputera. Na śledziu lub kostce znajduje się potencjometr lub przełącznik do ustawiania prędkości. Potencjometr jest bardziej praktyczny, gdyż umożliwia płynną regulację obrotów. Montaż takiego regulatora jest bardzo prosty:

Wyłącz komputer i dla bezpieczeństwa wyjmij wtyczkę zasilania z gniazdka.

Otwórz obudowę komputera i wypnij z płyty głównej kabelek zasilający wentylator.

Wepnij do złącza na płycie kabelek regulatora.

Kabelek wentylatora podłącz do regulatora.

Śledzia zamontuj w otworze w tylnej ścianie obudowy. Kostkę przyczep do obudowy, przeprowadzając przewód przez otwór wentylacyjny obudowy lub otwór po śledziu.

 

Rys. Podłą czanie regulatora wentylatora z przewodem przed ł u ż aj ą cym

Regulatory tego typu mogą mieć złącze dla wentylatora bezpośrednio w kostce lub na przewodzie przedłużającym (np. Zalman Fan Mate 2). Wybieraj te z długim przewodem, tak aby regulator dało się bez problemu zamontować w dowolnym miejscu na zewnątrz obudowy.