Odtwarzanie filmów z napisami

Jeżeli film ma być zaopatrzony w napisy, możesz to osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to ?wtłoczenie? napisów do samego pliku z filmem, czyli po prostu nałożenie tekstu na obraz, czego można dokonać w niemal każdym edytorze wideo. Drugim, znacznie popularniejszym sposobem, jest dodanie do pliku MPG, AVI czy WMV osobnego pliku tekstowego o rozszerzeniu TXT lub SRT. Przyjrzymy się najlepszym odtwarzaczom filmów, które potrafią wyświetlać napisy zapisane w odrębnym pliku.

Ciekawszym wyborem do oglądania filmów jest BESTplayer . Odtwarzacz popularny, obsługuje listę odtwarzania, umożliwia łatwą edycję plików z napisami (pozwalając np. na przesunięcie napisów jeżeli nie są one zsynchronizowane z obrazem i dźwiękiem), wyświetla okładkę filmu i dodatkowe informacje o nim. Jest w całości polską produkcją, nie wymaga instalacji i zajmuje tylko 1 MB.

 

Rys. BESTPlayer ma czytelny i elegancki interfejs

Innym wyjściem jest skorzystanie z programu ALLPlayer . Ciekawe jest to, że program pozwala m.in. na odtwarzanie plików pobranych tylko częściowo, oferuje funkcję Inteligentne Napisy (wyświetlanie napisów w taki sposób, abyś zawsze zdążył je przeczytać), a po zainstalowaniu komercyjnego syntezatora mowy Expressivo może czytać napisy przez lektora. Umożliwia również utworzenie specjalnego menu dla Twojej kolekcji filmów, podobne do tych znanych z płyt DVD.

Na MPlayer znajdziesz legendarny MPlayer w wersji dla systemów z rodziny Microsoft Windows. Na tej stronie trafisz także na MakeInstantPlayer, który pozwoli Ci na połączenie filmu i MPlayera w jeden plik EXE. Dzięki temu możesz przesłać taki plik osobie niedoświadczonej w odtwarzaniu filmów, a wszystko, co będzie ona musiała zrobić, aby odtworzyć film, to dwukrotnie go kliknąć.