Struktura plików na filmowej płycie DVD

DVD to dla wielu użytkowników wciąż nieco tajemniczy standard wideo. Przyjrzyjmy się, jakie pliki są zapisane na filmowej płycie DVD i co się w nich znajduje.

Filmowa płyta DVD składa się przede wszystkim. z plików o rozszerzeniu VOB (Video Object ). Pliki VOB przechowują materiał wideo skompresowany za pomocą popularnego kodeka MPEG2, będącego uznanym standardem na świecie. Pliki VOB różnią się od zwykłego filmu w formacie MPEG2 tym, że o te ostatnie zawierają tylko obraz i dźwięk, natomiast format VOB umożliwia także przechowywanie napisów. Ponadto VOB pozwala na obejrzenie tej samej sceny z różnych perspektyw (np. z kilku ujęć kamery), jednak ta możliwość jest ciągle rzadko wykorzystywana przez producentów.

 

embed

Rys. Przykładowa struktura plików na DVD, zwracają uwagę duże rozmiary kluczowych plików VOB

Rysunek pokazuje, że zawartość dysku DVD jest przechowywana w plikach VOB o wielkości 1 GB ? tak, aby mogły być odtwarzane na rozmaitych urządzeniach, także tych starszych. Innym sposobem podziału jest taki, że jeden plik VOB odpowiada jednemu rozdziałowi filmu, wybieranemu z menu płyty DVD.

 

Wiele programów do edycji wideo pozwala na przekształcenie plików VOB w zwykły plik wideo i zapisanie takiego pliku na dysku twardym, co umożliwi Ci oglądanie płyty DVD bez potrzeby zabierania jej ze sobą.