Kasuj swoją historię

Nawet jeżeli myślisz, że nie masz nic do ukrycia, nie oznacza to jeszcze zapewne, że chciałbyś, aby historię odwiedzanych przez Ciebie witryn internetowych mogła poznać dowolna osoba. Jest to możliwe, jeżeli nie kasujesz regularnie historii odwiedzanych stron lub też nie wyłączyłeś jej tworzenia. Zobaczymy teraz, jak uniemożliwić innym korzystającym z Twojego komputera dowiedzenia się, na jakich portalach najczęściej się logujesz czy z jakiej poczty korzystasz.

Właśnie tak ? z informacji zgromadzonych w historii można uzyskać informacje o banku, z jakiego korzystasz, kiedy i gdzie będziesz na wakacjach, gdzie lecisz samolotem w weekend. Historia odwiedzanych stron pozwala nawet na zbudowanie profilu psychologicznego pracownika i ocenę jego przydatności do pracy.Ponadto regularne kasowanie historii zmniejszy ilość plików tymczasowych i przyśpieszy działanie przeglądarki.

Aby wyczyścić historię:

Z menu Narzędzia wybierz Opcje .

W nowym oknie kliknij Prywatność .

Teraz wybierz Można wyczyścić ostatnią historię .

Zostaniesz zapytany o to za jaki okres wyczyścić historię. Z rozwijanej listy wybierz wszystko . Wybraną odpowiedź Firefox zapamięta na przyszłość.

Wybierz, jakiego rodzaju informacje usunąć; jeśli nie wiesz ? pozostaw domyślnie wybrane opcje. Kliknij Wyczyść teraz .

embed

Rys. Okno ?Opcje? oraz ?Wyczyść historię przeglądania?

Opcję Ustawienia witryn najlepiej pozostawić odznaczoną, aby zachować swój ulubiony sposób przeglądania stron WWW. Zaznacz ją, jeśli chcesz się pozbyć absolutnie wszelkich śladów swojej działalności.

Jeżeli korzystasz z różnych przeglądarek, możesz skorzystać z jednego z programów, które potrafią wyczyścić historię odwiedzanych witryn w kilku przeglądarkach na raz. W takiej sytuacji zainteresuj się narzędziami SpeedUpMyPC i CCleaner.