Notebook z matrycą LED czy LCD?

Podstawowe pytanie przy kupnie nowego komputera notebook: czy oferowane przez producentów nowinki na pewno są Ci potrzebne i warte dodatkowych pieniędzy. Taki problem pojawia się, m.in. przy wyborze pomiędzy laptopem z tradycyjnym ekranem LCD, a jego nowszym odpowiednikiem wykorzystującym technologię LED.

Tak naprawdę ekran LED to w dalszym ciągu LCD, tyle że różniące się sposobem podświetlania matrycy. Dotychczas w tym celu wykorzystywano białe światło (metoda CCFL), zaś nowa technologia posługuje się diodami LED, które emitują światło białe, czerwone, zielone lub niebieskie, żeby lepiej odwzorować kolory.

Generalnie technologia LED jest zdecydowanie nowocześniejsza i lepsza, jednak niekoniecznie warta dodatkowych pieniędzy, jakie trzeba na nią obecnie wydać. Jeżeli zajmujesz się głównie edycją tekstów, nie warto Ci w nią inwestować. Korzyści z posiadania ekranu LED odczujesz dopiero, oglądając filmy lub grając.

Ważną zaletą LED jest zmniejszony pobór energii, co w przypadku laptopów ma duże znaczenia dla czasu pracy na baterii. Nowa technologia pozwala także lepiej odwzorowywać kolory, a ekran nie potrzebuje tak długiego czasu na rozgrzanie się, jak w przypadku LCD.

embed

Rys. Umiejscowienie ?baterii? diod LED podświetlających matrycę