Jak najlepiej zabezpieczyć się przed utratą plików wideo

Wyobraź sobie taki scenariusz: znajomi poprosili Cię, jako speca od wideo, o nagranie pokazu fajerwerków. Gdy po dwóch dniach przygotowałeś ze zgromadzonego materiału kapitalny klip, nagle okazało się że plik jest uszkodzony, a źródłowe wideo już wykasowałeś. Zastanówmy się, jak uniknąć tak kompromitującej utraty danych.

Po pierwsze: kopiuj, kopiuj i jeszcze raz kopiuj swoje pliki wideo. Większość nośników danych jest obecnie godna zaufania i jedynie nieprzewidywalne wypadki mogą spowodować utratę danych. Mimo to pamiętaj, że każda płyta CD/DVD może uleć zgubieniu czy zarysowaniu, w związku z czym dobrze jest trzymać kopię szczególnie cennych zbiorów na Twoim dysku twardym.

Tworzenie kopii zapasowych to absolutna podstawa w odniesieniu do danych, które mają dla Ciebie jakąś wartość, np. wspomniany film dla znajomych. Zastanów się, czy zakup dodatkowego dysku twardego za 200-300 złotych nie byłby dobrym rozwiązaniem i czy Twój spokój jest wart takiej ceny. Taki zapasowy dysk, najlepiej zewnętrzny (podłączany przez złącze USB czy FireWire bez potrzeby rozkręcania obudowy), trzymaj w bezpiecznym miejscu w domu, gdzie nie grozi mu, np. przypadkowe zalanie czy zrzucenie.

Jeszcze dalej idącą ochroną danych jest backup zdalny. W przypadku naprawdę cennych wideo dobrze jest nagrać je na płyty, zamknąć w pudełko i oddać je w przechowanie zaufanej osobie. Mniejsze klipy możesz wyekspediować na serwery internetowe.

Darmowe serwery hostingowe to, np. rapidshare.com, chomikuj.pl, plikus.pl czy wrzucaj.pl. Jeśli dana firma nie pozwala bezpośrednio wrzucać plików wideo, zawsze możesz taki plik wcześniej spakować, np. za pomocą WinRAR (a jeszcze lepiej z zabezpieczeniem hasłem).

 

 

embed

Rys. Serwery hostingowe są zazwyczaj bardzo proste w obsłudze. Rysunek przedstawia wzorowany na rapidshare.com polski serwis wrzucaj.pl