Audacity - usuwanie wokalu z nagrania

Jednym z ciekawszych zastosowań Audacity jest usunięcie wokalu z nagrania. W ten sposób uzyskasz podkład, np. do zabawy w karaoke.

Aby usunąć głos z utworu, np. piosenki w formacie MP3:

Otwórz nagranie za pomocą polecenia Otwórz z menu Plik .

Teraz należy rozdzielić ścieżkę stereofoniczną (jeżeli Twój utwór został nagrany w stereo) na dwa oddzielne kanały. W tym celu Kliknij etykietkę ścieżki lub czarny trójkącik obok niej i z menu, które się pojawi, wybierz pozycję Podziel ścieżkę stereo .

Kolejne zadanie to odwrócenie jednej ze ścieżek, tzn. sprawienie, aby punkty wykresu na wysokości powyżej 0.0 znalazły się na takiej samej pozycji, ale "pod kreską". Na odwrót, punkt poniżej 0.0 powinny znaleźć się w górnej części wykresu. Dzięki temu, gdy skonwertujesz nagranie do postaci mono, dźwięki słyszalne tak samo w obu głośnikach zniosą się wzajemnie czyli przestaną być słyszalne. W tym miejscu uwidaczniają się dwie wady całej operacji. Po pierwsze, tak uzyskany dźwięk będzie monofoniczny, a po drugie, aby wszystko się udało, głos śpiewaka powinien być słyszalny pośrodku (a nie tylko w lewym lub prawym głośniku).

Odwrócenia ścieżki dokonasz za pomocą komendy Odwróć w pionie w menu Efekty . Przed jej wybraniem zaznacz oczywiście jeden z kanałów (dowolny, ale cały).

Teraz zmiksuj oba kanały. Ponownie kliknij etykietkę ścieżki lub czarny trójkącik obok niej i z menu, które się pojawi, wybierz tym razem pozycję Mono . Powtórz czynność dla drugiego kanału.

embed

Rysunek. Dwa kanały mono powstałe w wyniku rozbicia pojedynczej ścieżki stereo

Teraz odtwarzając nagranie, powinieneś słyszeć jedynie melodię, choć zazwyczaj nie da się uzyskać absolutnego usunięcia wokalu. Nawet w pełni profesjonalne aplikacje mają kłopot z idealnym wymazaniem głosu z nagrania. Jeśli jesteś zadowolony z efektu, zapisz wyniki swojej pracy.