Wykrywanie uszkodzeń płyt CD/DVD

Płyty CD/DVD to delikatny nośnik, który łatwo ulega uszkodzeniom, przede wszystkim zarysowaniem. Jednak nie każda rysa na płycie musi skutkować brakiem dostępu do danych. W celu dokładnego sprawdzenia warto posłużyć się specjalnym programem.

Pomoże w tym bezpłatny program do testowania dysków CD/DVD: CDCheck . Występuje w dwóch wersjach: instalacyjnej i ZIP (tylko do rozpakowania, bez instalacji). CDCheck skupia się głównie na wykrywaniu błędów i profilaktyce.

Jeżeli masz płyty CD z zapisanymi kopia zapasowymi ważnych plików, warto od czasu do czasu sprawdzić je CDCheckiem, aby upewnić się, czy nadają się do odczytu. Będziesz mógł wtedy, zanim będzie za późno, skopiować takie płyty na nowe nośniki. Odzyskasz także, m.in. te pliki, których nie pokazuje już, z racji ich uszkodzeń, Eksplorator Windows.

Gdy uruchomisz program, zauważysz u góry ikony z podstawowymi funkcjami, np. Check do sprawdzania błędów, Compare do porównania dwóch katalogów plików (najczęściej płyty i katalogu na dysku twardym) czy Recover (do odzyskania uszkodzonych plików).

Jeśli wolisz posługiwać się językiem polskim, kliknij ikonę Options w prawym górnym rogu i na zakładce Language wybierz język polski.

Nieco poniżej znajdziesz opcję CD Info umożliwiającą przedstawienie w formie graficznej stanu nośnika i rozmiaru szkód.

embed

Rys. Opcja Recover w CDCheck z zaznaczonymi podstawowymi ustawieniami, które warto dostosować do swoich potrzeb