Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej podatek VAT za materiały budowlane znacznie się zwiększył, bowiem z 7% został podniesiony do 22%, później do 23%. Wprowadzono wówczas zapis o możliwości zwrotu podatku VAT za wskazane materiały budowlane. Ulgę podatkową prowadzono w 2004 roku. Posiadała ona zapisy, pozwalające na ubieganie się o zwrot VAT za materiały budowlane większości budującym, jednak w 2014 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa, która ograniczyła liczbę osób mogących starać się o zwrot VAT.
Wszyscy, którzy wybudowali się do 1 stycznia 2014 roku, nabyli prawo do odliczenia podatku i będzie ono obowiązywać do 2018 roku. Muszą oni wykazać imienne faktury na zakup kwalifikujących się materiałów budowlanych. Obecnie można jeszcze rozliczyć następujące faktury:
Od 2014 roku obowiązują nowe przepisy. O zwrot podatku VAT za materiały budowlane mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które:
Aby starać się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane, należy uzupełnić formularz VMZ-1, który można pobrać ze strony internetowej ministerstwa finansów. Zawiera on dane osobowe wnioskodawcy i jego małżonka, określenie rodzaju inwestycji (remont, budowa lub przebudowa), kwotę należnego zwrotu (można ją obliczyć za pomocą dostępnych w internecie kalkulatorów podatku VAT), wskazanie żądanego sposobu zwrotu podatku VAT (gotówka, przelew), podpis.
Wykaz materiałów budowlanych, od których możemy ubiegać się o zwrot podatku VAT dostępny jest w urzędach skarbowych, ale również w Internecie. Zazwyczaj jest to forma tabeli i dokładnego wymienienia każdego materiału, np: "Drewno kształtowane w sposób ciągły wzdłuż dowolnej krawędzi lub powierzchni, włączając niepołączone drewniane materiały podłogowe oraz wałki i listwy przypodłogowe - wyłącznie".