Skrót "preferencyjny ZUS", to nic innego jak stosunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do ubezpieczonych, polegający na otwartej i pomocnej polityce wobec jednostek, które potrzebują wsparcia. Jedynym z przykładów grupy społecznej, która może liczyć właśnie na preferencyjny charakter stawek są młodzi przedsiębiorcy, rozpoczynający swoją przygodę z biznesem. Zakładając po raz pierwszy działalność gospodarczą mogą oni jednak skorzystać z pewnego przywileju i stawki ZUS o złagodzonym wymiarze i wysokości.
Przedsiębiorcy, które zaczynają prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ZUS gwarantuje niższe składki przez okres 24 miesięcy wraz z miesiącem, kiedy działalność została rozpoczęta. Państwo, klarując ustawę regulującą taką właśnie zależność, wychodzi naprzeciw młodym biznesmenom, chcąc ich w ten sposób zachęcić do aktywności, jednocześnie zdejmując z ich pleców widmo płacenia standardowych, dość wysokich składek.
Preferencyjny ZUS to składka na ubezpieczenie zdrowotne, składka na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe). Składka na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna, zaś płatnik składek preferencyjnego ZUS nie uiszcza opłat na rzecz Funduszu Pracy, jeśli nie posiada innych tytułów ubezpieczenia, wynikających np. z umowy o pracę, umowy zlecenia.
Obecnie składki małego ZUS wynoszą:
Niestety są pewne wyjątki, jeśli chodzi o korzystanie z preferencyjnego ZUS. Nie mogą z niego skorzystać osoby, które prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, prowadziły pozarolniczą działalność albo wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.