Aplikacje mobilne do zdalnej pracy i zarządzania zespołem

Nie zawsze możemy pracować w biurze i mieć pod ręką wszystkich współpracowników lub podwładnych. Wtedy przydadzą się narzędzia do rozdzielania zadań i kontrolowania aktualnego statusu powierzonych wszystkim obowiązków. Zebraliśmy pięć aplikacji, które sprawią, że zdalna praca nie będzie się wydawać tak bardzo pozbawiona poczucia kontroli nad projektem.

Aplikacje do pracy grupowej są dziś nieodzownym elementem sprawnej komunikacji w pracy nad różnymi projektami, w które zaangażowana jest większa liczba ludzi. Każdy z nas na co dzień korzysta między innymi z komunikatora tekstowego i głosowego, poczty elektronicznej i składnicy danych. Po pewnym czasie trudno jest zapanować nad przepływem dokumentów oraz informacji. Z pomocą przyjdą poniższe propozycje dostępne zarówno dla smartfonów z Androidem, jak i iOS.

1. Slack

Korzystanie ze Slacka starszym użytkownikom będzie przypominać czaty z IRC-a. Mamy tu bowiem podział na zespoły projektowe i kanały tematyczne. Są także prywatne pokoje do dyskusji jeden-na-jeden.

Potężną zaletą Slacka jest bardzo precyzyjna wyszukiwarka, a także możliwość dodawania i gromadzenia w jednym miejscu różnych plików. Rozwiązanie bazuje na chmurze i integruje się z szeregiem opartych o nią usług: w tym Google Drive, Trello, Dropbox, czy GitHub. Pod koniec ubiegłego roku takich usług było ponad 150, a lista wciąż rośnie. Dostęp do Slacka można uzyskać przez stronę WWW, aplikację pod Windows, Mac OS i oczywiście aplikacje mobilne.

SlackSlack źródło: Google Play

Korzystanie ze Slacka jest darmowe, jednak dla bardziej wymagających oferowane są płatne subskrypcje rozszerzające możliwości usługi (więcej miejsca na pliki, więcej usług do integracji, grupowe rozmowy głosowe, czy rozmiar bazy z wiadomościami).

2. Trello

Przechodzimy do bardziej wizualnego rozkładu obowiązków i monitorowania ich aktualnego statusu. Trello to znakomite narzędzie do tego celu. Można je porównać do tablicy korkowej, na której przypinamy najważniejsze rzeczy do załatwienia na niewielkich żółtych karteczkach. Strukturę narzędzia można podzielić na tablice, listy oraz karty. Tablice można porównać do osobnych projektów, listy funkcjonują w ramach poszczególnych tablic, a każda lista składa się z kart (odpowiedników żółtych samoprzylepnych karteczek).

Listy możemy przykładowo dzielić na rzeczy do zrobienia, takie jakimi się aktualnie zajmujemy oraz zakończone. W prosty sposób przez przeciąganie myszką możemy przerzucać aktualne karty między listami. Istnieje cała masa sposobów na oznaczenie samych kart etykietami oraz kolorami, przydzielając im odpowiedzialną za ich wykonanie osobę. W ramach zespołu przyda się również określenie czasu wykonania zadania z danej karty.

TrelloTrello źródło: Google Play

Oczywiście tu też możemy dodawać pliki, zostawiać komentarze do kart, a przede wszystkim ustawić powiadomienia do segmentów, które nas interesują. W ten sposób na bieżąco kontrolujemy wykonywanie zadań przez współpracowników lub podwładnych. Podobnie jak Slack, Trello jest darmowy, ale bardziej rozwinięte wersje usługi można subskrybować za miesięczną opłatą.

3. Nozbe

Doskonała i w dodatku polska usługa, służąca do zarządzania czasem oraz projektami. Polecana przez wielu niezależnych ekspertów zajmujących się tematyką produktywności. Sercem systemu jest tutaj skrzynka spraw, do której zapisujemy wszystko co aktualnie przychodzi nam do głowy i spływa od szefa, współpracowników oraz podwładnych. Następnie każdej sprawie nadajemy priorytet. Jeśli faktycznie jest ona ważna ląduje na specjalnej liście rzeczy do zrobienia w pierwszej kolejności.

Podobnie jak w Trello możemy tworzyć osobne projekty i umieszczać w nich dowolną liczbę zadań. Projekty są bardziej złożone od poszczególnych zadań, które po wykonaniu możemy natychmiast zakończyć i znikają one z listy. Mamy możliwość przeglądania zawartości po kategoriach tematycznych (gromadzenia projektów), ustawiania czasu wykonania konkretnych spraw, komentowania i przekierowywania do wybranych użytkowników. Za sprawą dostępnych w Nozbe szablonów o wiele łatwiej jest prowadzić jednolitą komunikację i korespondencję.

NozbeNozbe źródło: Google Play

Aplikacja akceptuje dodawanie różnych plików, współpracuje z usługami typu Evernote, Kalendarz Google, Dropbox oraz Dysk Google. Dla jednej osoby do prowadzenia maksymalnie pięciu aktywnych projektów Nozbe jest bezpłatny. Dla kont 2-osobowych w górę należy już wykupić miesięczny abonament.

4. Google Hangouts

Do grupowych rozmów głosowych oraz wideo idealnie nada się darmowe dobrze znane narzędzie od Google. W czacie grupowym na Google Hangouts może brać udział nawet 150 osób. Treść czatów jest synchronizowana między platformami systemowymi oraz urządzeniami. Darmowa wideokonferencja grupowa obsłuży jednocześnie 10 osób i może być archiwizowana do późniejszego wykorzystania.

Google HangoutsGoogle Hangouts źródło: Google Play

Możemy również powiązać Google Hangouts z naszymi kontaktami w telefonie i używać aplikacji do wysyłania i odbierania wiadomości SMS oraz MMS. W treści rozmów prowadzonych przez komunikator Google można dodawać zdjęcia, filmy, mapy, emotikony, naklejki i animowane GIF-y. Hangouts doskonale integruje się z innymi usługami Google, między innymi Gmailem i to jedna z niezaprzeczalnych zalet tej aplikacji.

5. Evernote

Jedno z najważniejszych narzędzi do gromadzenia notatek. Ogromną zaletą aplikacji jest możliwość zapisywania najróżniejszego typu treści, począwszy od zwykłych notatek tekstowych, przez załączniki, strony WWW, zdjęcia, nagrania audio, do pisma odręcznego włącznie.

Wtyczka do przeglądarki internetowej Chrome pozwala na błyskawiczny import dowolnych treści do Evernote. Oczywiście, w przekopywaniu się przez notatki pomagają wbudowane wyszukiwarki i system znaczników. Wszystkie dane można współdzielić z innymi użytkownikami i omawiać je bez wychodzenia z aplikacji.

EvernoteEvernote źródło: Google Play

Poza darmową wersją możemy zdecydować się na płatne subskrypcje dające między innymi tryb pracy offline (bez połączenia z internetem), wyższy poziom zabezpieczeń konta oraz nielimitowaną powierzchnię dla przechowywanych w bazie plików.

Więcej o: