Reforma sądów uderzy we wszystkich. "Doktryna polityczna nigdy nie zrobiła dobrej gospodarki"

"Jakie ryzyko dla pracowników i przedsiębiorców niesie ze sobą upolitycznienie sądów?" - zapytaliśmy o to Andrzeja Radzikowskiego z OPZZ, Macieja Grelowskiego z BCC i prof. Andrzeja Blikle.

- W biznesie ryzyko jest do zniesienia, kiedy daje się je oszacować. Natomiast w sytuacji, w której przestaje funkcjonować prawo, nie da się go określić. Dla zwykłego przedsiębiorcy to nie do przyjęcia - mówi prof. Andrzej Blikle

- Rozmawiałem ze związkowcami w Turcji, tam już taka sytuacja jest. Jeśli jakikolwiek pracownik chce się przeciwstawić pracodawcy, który jest powiązany z ekipą rządzącą, to wylatuje natychmiast z pracy i praktycznie nie ma żadnych możliwości ochrony - tłumaczy Andrzej Radzikowski z OPZZ.

- Proszę się nie dziwić, że wszyscy przedsiębiorcy z wielkim niepokojem śledzą zdarzenia związane z ryzykiem jednostronności interpretacji prawa. Tu musi być zachowana równowaga. Systemy monopartyjne jak się okazuje w świecie nie odniosły wielkich sukcesów i doktryna polityczna nigdy nie zrobiła dobrej gospodarki - mówi Maciej Grelowski z BCC

Komentarze (95)
Reforma sądów uderzy we wszystkich. "Doktryna polityczna nigdy nie zrobiła dobrej gospodarki"
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 29 razy 25

  Panowie mają racje. Ale co z tego, skoro ciemny lud pisowski leci jak ćmy do płomienia ....az sie spalą. Pisowcy święcie wierzą ze Kaczyński ich zbawi a PIS to samo dobro. Mój Boże... nie wiem co musi sie wydarzyć, zeby ludzie przejrzeli na oczy. Chyba muszą ich te debilne reformy dotknąć boleśnie bezpośrednio, zeby uwierzyli w swój błąd.

 • antoszek22

  Oceniono 24 razy 18

  A ja ostatnio rozmawiałem z pewnym Turkiem, który był w towarzystwie innego Turka .

  Na pytanie co tez u was wyprawia Erdogan odpowiedział że na opozycji nie ma lidera a to co się dzieje w Turcji nie ma znaczenia dla zwykłego obywatela więc wszystko jest w porządku.
  I zamiast zadać to pytanie na osobności nieopatrznie zadałem to pytanie w towarzystwie tego drugiego który po prostu udawał, że nie rozumie o czym jest mowa.

  Okazuje się, że granicę pomiędzy państwem demokratycznym a totalitarnym w którym jednego dnia setki tysięcy ludzi ląduje w wiezieniu bardzo łatwo przejść bez mrugnięcia okiem .
  Na wszelki wypadek gdyby ktoś nas obserwował i dla zachowania dobrego samopoczucia które mogłyby zniszczyć wyrzuty sumienia .

  Nie padło tylko hasło dobra zmiana i wstaliśmy z kolan.
  Za krótko byli w Polsce.

  Czystki w sądach bo przecież nie chodzi o żadną reformę , mają zapewnić pislamistom bezkarność po ewentualnej przegranej po wyborach.
  Nawet Jaruzelski nie popełnł tylu deliktów konstytucyjnych co Duda, Karczewski i Kuchciński o Szydle i Kempie nie wspominając .

 • 20portal

  Oceniono 24 razy 16

  Duda wciska ludziom "sądowy" kit. To co proponuje, łamie konstytucje. A długopis jest jej niby-strażnikeim.
  Już nie wiadomo, dlaczego pisiory uwzięły sie na sądy.
  Wszystkie niby-reformy sądów wydłuża czas postepowania przed nimi, tj. nie załatwią żadnego społecznego postulatu poza politycznym usadowieniem się pisiorów w wymiarze sprawiedliwości. Sądy przejmuje sie po to, aby można było łamac prawo. Bezkarnie.
  I o tym ciemny lud nie wie?
  To się wkrótce przekona na własnej skórze. Tylko tylko, że za późno.

 • alex444444

  Oceniono 11 razy 7

  PO podobno kradła ale sądów nie ruszali. Ci co teraz kradną i łamią przepisy wiedzą, że bez zależnych sądów nie mogą spać spokojnie. To tyle na temat prawych i sprawiedliwych inaczej.

 • sil.m

  Oceniono 8 razy 6

  PAD : fałszywy człowiek, bez honoru, pozorant , stale na pasku prezesa, potrafiący głosować z vacatami .
  To wielokrotny przestępca wobec konstytucji na którą składał przysięgę a także skazany za kłamstwo
  przez sąd w Tarnowie. Czy ktoś wie gdzie odbył się zapowiadany proces wobec T. Lisa za opublikowanie
  informacji o rozliczeniu delegacji w sejmie na koszt podatników na prywatne wykłady w Nowym Tomyślu
  gdzie przytulił 280tyś zł i nie stać było p.dr prawa na opłatę za przejazd i nocleg – dusigrosz? Co wynika dla
  gospodarki kraju z jego ślizgów po murze chińskim, klęczenia w Meksyku i podwieszania się w Etiopii
  pod Ursus – sukces biznesowy Zarajczyków - osób z dawnej nomenklatury PZPR i PRL którą uznał wraz
  z dziećmi i wnukami za zdrajców RP – bo wg mnie to wycieczki turystyczne na nasz koszt. Proszę o
  przykłady kontraktów i kwot – może jakiś hotin, hegemon, barli, pisul M czy szpec koniuszko wykażą
  sukcesy PAD-a w tej dziedzinie.

 • vomiting_frog

  Oceniono 5 razy 5

  To chyba Jarosław by premierem gdy w 2007 ograniczono udział ławników w sprawach karnych i prawa pracy?

 • egalite11

  Oceniono 6 razy 4

  Od 1991 roku mam własną firmę moje obserwacje:
  - chichot historii najlepsza była ustawa o działalności gospodarczej uchwalona przez Rakowskiego i Wilczka w 1988r od tego czasu tylko i wyłącznie gorzej i gorzej.
  - rząd Mazowieckiego pomijam w ocenie bo miał najtrudniejsze zadanie a spisał się wspaniale ekipa gospodarcza na czele z Balcerowiczem dokonała nieomalże cudu.
  - rządy tzw postsolidarnościowe spisywały się wielokrotnie gorzej niż postkomusze ilość błędów popełnionych przez rządzących i parlament jest porażająca a one właśnie najbardziej rzutują na rozwój kraju a w konsekwencji na wynagrodzenia pracowników. Jestem w 300% pewien, że gdyby nie marność stanowienia prawa przez polityków zarobki ludzi były by wyższe o 250-350 euro.
  - najgorszym rządem jest ten obecny to szajka, która na spółkę z kościołem katolickim czyli watykańskim okupantem niszczy kraj
  -klasa polityczna z drobnymi wyjątkami to niebywale tępa i szkodliwa grupa ludzi, ta szajka cały czas ustanawia prawo a potem drze ryja ( muszę tak napisać na nic lepszego nie zasługują), że to nie ich wina. To zgraja drani i szkodników.
  I na koniec TO DZIĘKI SAMYM POLKOM I POLAKOM ZASZLIŚMY TAK DALEKO TO POLSCY PRZEDSIĘBIORCY I ICH PRACOWNICY UTRZYMUJĄ TEN KRAJ UTRZYMUJĄ TEŻ TĄ BANDĘ SZKODNIKÓW ZASIADAJĄCĄ W PARLAMENCIE WBREW TYM SZKODNIKOM IDZIEMY DO PRZODU.
  CZAS NAJWYŻSZY POGONIĆ TĄ ZGRAJĘ NIEUDACZNIKÓW Z PARLAMENTU. STAĆ NAS BY W KILKANAŚCIE LAT BYĆ KRAJEM W MIARĘ BOGATYM I PEŁNYM SZCZĘŚLIWYCH LUDZI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • egalite11

  Oceniono 6 razy 4

  Kaczyński spółka i ten typek dla jaj zwany prezydentem niszczą kraj. Dyzma Morawiecki hamuje w potworny sposób gospodarkę (na szczęście większość firm jest prywatna choć zero ma plany jak je przejmować czyli okraść właścicieli).
  Mam nadzieję, że po latach ci złoczyńcy staną przed sądami. Tej obrzydliwej szajce z radością sekunduje kościół katolicki bez żenady ich wspomagając za co otrzymują potężną kasę z podatków wszystkich obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX