Pendrive - miniaturowy gadżet, który zmienił świat. Rewolucyjny wynalazek ma wielu ojców

Zapewne wielu z was nosi je stale ze sobą. Najmniejsze modele swobodnie mieszczą się w portfelu. Można je przypiąć do breloczka z kluczem i niestety dość trudno znaleźć w przepastnym plecaku. Te niepozorne urządzenia na zawsze zmieniły świat, w jakim żyjemy.

Kiedy w 2013 roku Edward Snowden zdecydował się ujawnić światu kilkaset tysięcy tajnych dokumentów NSA, mógł je wynieść z biura agencji tylko w jeden sposób - na miniaturowym nośniku danych zwanym potocznie pendrivem. Oto dobitny przykład pokazujący potencjał drzemiący w przenośnych pamięciach USB.

Początki technologii sięgają czasów z dzisiejszego punktu widzenia zamierzchłych. Pierwsze porty USB (w standardzie 1.1) zaczęły pojawiać się w komputerach PC w drugiej połowie lat 90. Stopniowo, aczkolwiek konsekwentnie, zastępowały dotychczasowe (mocno różniące się od siebie konstrukcją) gniazda dla klawiatur, myszek, drukarek oraz innego typu akcesoriów.

Transformację przechodziło również samo USB. Wprowadzony w 2000 roku standard USB 2.0 znacznie podniósł prędkość transferu danych (z 12 Mb/s w USB 1.1 do 480 Mb/s). To z kolei stworzyło możliwości dla nowego typu zastosowania. To właśnie mniej więcej w tym czasie na rynku zadebiutowały pierwsze pamięci flash, które można było podłączyć do portu USB i zapisywać na nich dane.

1. Izrael

Dziś za ojca tzw. pendrive’a powszechnie uważany jest Dov Moran, założyciel izraelskiej firmy M-Systems. Wszystko zaczęło się już w 1995 roku, kiedy to M-Systems zadebiutowało na rynku z rozwiązaniem o nazwie DiskOnChip.

Jeszcze wtedy pozbawiony złącza USB nośnik danych z pamięcią flash przypominał typowy układ scalony z 32 pinami do przylutowania na płycie PCB. Cztery lata później do Amerykańskiego Urzędu Patentowego trafił wniosek M-Systems o rejestrację patentu na DiskOnKey.

Schemat prezentujący podstawowe elementy pamięci flash USBSchemat prezentujący podstawowe elementy pamięci flash USB źródło: Amerykański Urząd Patentowy

Pod tą nazwą krył się właśnie pierwszy w historii pendrive - pamięć flash z interfejsem USB. Zamknięty w plastikowej obudowie o wymiarach 82 x 15 x 23 mm nośnik nie wymagał zasilania i dodatkowych sterowników (przynajmniej dla ówczesnych wersji Windows - 2000 oraz ME). Na szczęście Izraelczycy znaleźli sobie dużego partnera dla swojego nowego przedsięwzięcia. Solidny start produktu zapewnił IBM. Pod koniec 2000 roku (dokładnie 15 grudnia) na amerykańskim rynku oficjalnie rozpoczęto sprzedaż pamięci USB.

Pierwszy nośnik DiskOnKey od IBMPierwszy nośnik DiskOnKey od IBM fot. Gbuchana | Wikipedia (CC 3.0)

Pierwszy pendrive o śmiesznej jak na dzisiejsze standardy pojemności 8 MB miał wbudowaną zieloną diodę LED sygnalizującą status pracy. Kosztował za to całkiem sporo, bo prawie 50 dolarów. Wspólną ofertę IBM i M-Systems uzupełniły nieco później dwie dodatkowe wersje o pojemności 16 i 32 MB (odpowiednio za 70 i 100 dolarów). W 2006 roku M-Systems zostało przejęte przez firmę SanDisk.

 

2. Malezja

Na stronie internetowej pewnej tajwańskiej firmy widnieje informacja o tym, jakoby w maju 2001 roku to właśnie oni pokazali światu pierwszą na świecie pamięć flash USB o nazwie “Pen Drive”. I jest w tym chociaż ziarno prawdy. Wszystko to zasługa jej założyciela, pochodzącego z Malezji Pua Khein-Senga.

Założona przez niego w 2000 roku firma Phison Electronics rok później pokazała światu pierwszy kontroler dla pamięci flash na USB w formie pojedynczego układu (SOC - ang. System-On-Chip). Taki kontroler odpowiada za sterowanie przepływem danych między pamięcią flash i dyskiem twardym komputera. Rewolucja polegała w tym wypadku na zamknięciu wszystkich niezbędnych komponentów w jednym układzie.

Konstrukcja typowego pendrive'aKonstrukcja typowego pendrive'a fot. Samulili | Wikipedia (CC 3.0)

Mimo braku kompletu patentów Pua Khein-Seng został okrzyknięty przez swoich rodaków mianem ojca pendrive'a, czego potwierdzeniem jest nadanie mu w 2012 roku przez władze malezyjskie tytułu honorowego, tzw. Datuka (przez niektórych uważanego za odpowiednik angielskiego Sir).

3. Singapur

Na odbywające się w 2000 roku w Niemczech targi CeBIT przywieziono nośniki danych flash z gniazdem USB o nazwie ThumbDrive. Pod taką nazwą pochodząca z Singapuru firma Trek 2000 International reklamowała swój nowy produkt.

Mimo dość niepozornego wyglądu targowej ekspozycji ich nowość spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zwiedzających i otworzyła niewielkiej wówczas firmie drogę na światowe rynki. ThumbDrive od Trek International 2000 wszedł do sprzedaży w tym samym roku, jednak nieco wcześniej od rynkowego debiutu DiskOnKey od IBM’a. Stąd powstał nie pierwszy już w tej branży spór patentowy z Izraelczykami.

Co prawda Trek 2000 International początkowo wygrało batalię w rodzinnym Singapurze o prawa do nazwy ThumbDrive, ale Brytyjski Urząd Patentowy w czerwcu 2017 roku cofnął jeden z kluczowych patentów, orzekając wynik sporu na korzyść M-Systems.

4. Chiny

Swój wkład w sukces przenośnych pamięci flash USB miała również chińska firma Netac Technology. Jej przedstawiciele twierdzą, że to jej szef i jednocześnie założyciel, Deng Guoshun, wynalazł pierwszy na świecie klucz USB w 1999 roku, uzyskując na niego patent w Chinach trzy lata później. Co ciekawe, również Amerykański Urząd Patentowy przyznał im stosowne prawa do tego w 2004 roku.

Chińczycy okazali się dużo bardziej agresywni w kwestii wojen patentowych. Producent kilkakrotnie wchodził na ścieżkę wojenną i to z dużymi graczami na rynku - między innymi z PNY Technologies, Lenovo, Sony, czy Acerem. Większość dzisiejszych pamięci USB nie korzysta jednak z licencjonowania specyficznych patentów Netac Technology czy wspomnianego wcześniej Trek 2000 International.

Mimo braku spójności w kwestii własności patentów i początkowej rozbieżności w nazewnictwie, przenośne pamięci USB (potocznie zwane pendrive’ami lub kluczami USB) ostatecznie weszły do powszechnego użycia i kompletnie wyeliminowały z gry wszelką potencjalną konkurencję.

Więcej o: