Komentarze (245)
Przeczytałem Manifest Komunistyczny Karola Marksa i Fryderyka Engelsa [WRAŻENIA]
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • zgniot

  Oceniono 14 razy 2

  Pan Jeleń znów się umysłowo nadął i wypróżnił...

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 3 razy 1

  Błąd Marksa polegał na tym, że pojęcie rządów klasy robotniczej jest kłamstwem bo rządzi zawsze jakiś aparat władzy. W praktyce ten aparat nie miał z klasą robotniczą nic wspólnego a bardziej z klasą podejrzanych typów spod ciemnej gwiazdy takich jak Stalin czy Beria. Monopol na trzy rodzaje władzy (środki produkcji, środki przymusu i środki indoktrynacji ideologicznej) prowadzi do dyktatury i zniewolenia społeczeństwa.

 • maaac

  Oceniono 5 razy 1

  Szok - Hirsch odkrył że Marks pisał to samo co dziś twierdzi "prawica". To właśnie taka lewacka "prawica".

 • sosna_pospolita

  Oceniono 7 razy 1

  slynny juz cytat z Marksa

  "Muszę w końcu to napisać. Bo taka jest prawda i zwłaszcza dziś ważnym jest by wybrzmiała. Jaka jest podstawa żydostwa? Własna korzyść. Jaki jest kult Żyda? Handel. Jaki jest jego bóg? Pieniądz. Pieniądz jest bogiem Izraela, wobec którego żaden inny bóg nie ma znaczenia. TYLE!"

 • sosna_pospolita

  Oceniono 7 razy 1

  Juncker (przelozony Ryzego) swietowal wlasnie urodziny Marksa

 • gandalph

  Oceniono 5 razy 1

  Ludzie, dajcie sobie spokój z Marksem. Jego "wypieki" mają znaczenie tylko i wyłącznie historyczne, a nie praktyczne. Cała konstrukcja ekonomiczna Marksa jest błędna, bo jest oparta na teorii wartości dodatkowej, która opiera się na fałszywych założeniach. A jak wiadomo z logiki, z fałszywego założenia nic nie wynika. (A mówiąc dokładniej, niezależnie od tezy zdanie jest prawdziwe z tym jednak, że z tej prawdy nic nie wynika).

 • achaszwerosz

  Oceniono 1 raz 1

  "Istnieje jedna tylko alternatywa dla Europy: albo azjatyckie barbarzyństwo pod przywództwem moskiewskim zaleje ją jak lawina, albo Europa musi odbudować Polskę, stawiając między sobą a Azją 20 milionów bohaterów, by zyskać na czasie dla dokonania swego społecznego odrodzenia. ", "Nie brak ludzi naiwnych, którzy sądzą, że dziś wszystko się zmieniło, że Polska przestała być „potrzebnym narodem”, jak napisał pewien Francuz, i pozostała tylko sentymentalnym wspomnieniem, a sentymenty i wspomnienia nie są notowane na giełdzie. Ale cóż się właściwie zmieniło? Czy zmniejszyło się niebezpieczeństwo? Nie. Tylko ślepota intelektualna klas rządzących w Europie doszła do swego zenitu. Polityka Rosji jest niezmienna, co przyznał oficjalny historyk moskiewski Karamzin. Jej metody, jej taktyka czy manewrowanie, mogą się zmieniać, ale gwiazda polarna tej polityki – opanowanie świata – jest gwiazdą stałą."
  Takie dziwaczne farmazony wygłaszał ten Marx na posiedzeniu Rady Międzynarodówki i Towarzystwa Robotniczego w Londynie, „Commonwealth”, 22 stycznia 1866. Chyba za to narodowcy nasi go tak bardzo nienawidzą.

 • karrampa

  Oceniono 5 razy 1

  Jak p. Rafałą kręcą ideolodzy totalitaryzmów, to polecam jeszcze:
  - "Main Kampf" Adolfa H.
  - "Manifest z Ventotene" Altiero Spinellego
  - "Czerwoną książeczkę" przewodniczącego Mao
  - myśli towarzysza Pol Pota - według niektórych badaczy komunizmu Pol Pot był prawdziwym marksistą, który jako jedyny na poważnie potraktował Manifest komunistyczny oraz nauki Marksa i Engelsa, którzy nawoływali aby stworzyć „armię pracy”

 • mr.hell

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe nie? dowiedzieć się że klasą wyzyskiwaczy jest klasa urzędnicza i jej podatek dochodowy.

 • sqlap72

  Oceniono 7 razy 1

  Pan "dziennikarz" przeczytał "Manifest Komunistyczny" i jest pod wrażeniem. Szkoda, że nie zna pisma klinowego, bo mógłby przeczytać Kodeks Hammurabiego i dopiero by mu się wrażało. Pan "dziennikarz" nie rozumie, że egzegeza dzieł autorów sprzed kilku stuleci, bez odniesienia do kontekstu, w którym powstawały, dowodzi prymitywizmu umysłowego. Nic więcej Rafale Hirsch.
  PS. To samo dotyczy publikacji wysokości zarobków w Anglii na przestrzeni wieków. Niedouku, w międzyczasie była inflacja, dewaluacja, dwie wojny światowe, a na dodatek kiedyś funt opierał się na złocie, a teraz na drukarniach.

 • pat1952

  Oceniono 1 raz 1

  Jakie to było prorocze. Podobnie jest dzisiaj. Ceny rosną , a płace stoją w miejscu.

 • prelude93

  Oceniono 9 razy 1

  Komunizm i socjalizm - najwieksza tragedia wspolczesnego swiata!
  Niestety, znowu odradza sie - tym razem na zachodzie.

 • partia

  Oceniono 11 razy 1

  "Znać" Marxa nie wystarczy, żeby cokolwiek o nim powiedzieć. Trzeba ciut wiedzieć o historii. Wtedy się "wie", że M. to jeden z tysięcy dzidków którzy się zapisali jako krytycy tak zwanej RZECZYWISTOŚCI w której człowiek cierpi bo żyje w zhierarchizowanym społeczeństwie i poddany jest państwowej przemocy czyniącej z jednych panów a z innych ich sługi. Śpiewka stara jak świat i niezależna od czasów. Dzisiaj sługi nie głodują, wręcz przeciwnie, nażerają się tak, że dostają cukrzycy, skrobi, sadła i cukru (mięcha tyż!) oraz soli mają w opór - czyli żyją w raju o którym jeszcze 200 lat temu mogli śnić (powstańcie których dręczy głód), a mimo to są nieszczęśliwi. Bo dręczy nas, głownie, to, ze nad nami ktoś stoi i wydaje nam rozkazy. Nie ma czegoś takiego jak "kapitalizm", to językowy konstrukt który znaczy tylko tyle co " aktualny sposób urządzenia świata którego początku w przeszłości nie potrafimy wyznaczyć" i ktory to konstrukt jest jeszcze jednym złudzeniem na usługach manicheizmu. Manicheizm jest uniwersalną ludzką religią pozwalającą w prostacki sposób opisywać WSZYSTKO jako walkę dobra ze złem. Manichejczykowi za wszelką mądrość wystarczy przypisywanie rzeczom, ludziom, abstrakcjom cech dobra lub zła. Dobrzy powinni połączyć swe siły przeciwko złym i złych pokonać. I będzie dobrze. Co dobre a co złe wie każdy, a jak nie wie do końca to mu TvP powi i już nic więcej ani wiedzieć ani umić nie trzeba, można się z entuzjazmem przyłączyć do sił dobra i napiędralać złych. Bo dobrzy chcą dobrze i jak będą rządzić to bedzie dobrze.

  Obietnica Marxa niczym się nie różni, pod względm sofistykacji od obietnic innych Odkupicieli takich jak (wymieniam bez ładu i składu):
  Rienzi
  Juan Perón
  Pancho Villa
  Jan z Lejdy
  Campanella
  Owen
  Ebenzer Howard
  Morus
  Proudhon
  Kropotkin
  Rojze Luxemburg
  Mojsie Piłsuder
  Benito M.
  Adolf H.
  Jarosław J.
  Saint Simon
  etc, itp,itd
  Jedni manichejczycy się zastanawiają czy inny manichejczyk, Karl Marx był dobry czy zły. Joder! Co za nędza! Jedni krzyczą, że był zły, bo się na niego powoływali jacyś polityczni zbrodniarze Inni, że nie, że DOBRY BYŁ tylko jego DOBRE idee zostały wypaczone. I taniec trwa. A wszystko to w oparach mętnego języka gdzie właściwie żadne pojęcie, poza tymi z życia codziennego, nie ma żadnej definicji, nawet te najświętsze - DOBRO I ZŁO. Może byście zaczeli od uzgodnienia języka, od zdefiniowania pojęć? Prosty przykład:

  Marx napiędrala w swej mętnej wizji KLASĄ, jak dzisiejsi patrioci NARODEM. Walka klas jest motorem dziejów i z owej walka wynika wszystko co się dzieje i ma się stać. Czy my wiemy co to jest "klasa społecznba" ? Nie! Już w samym Manifeście widać, ze nie daje się ustalić kto do proletariatu należy a kto nie, właściwie trzeba chcieć być proletariuszem, ale nawet chcenie nie wystarczy i ostatecznie to sam Marx podejmuje się selekcji. Temu jest poświęcona przynajmniej połowa treści Manifestu, proletariusze się rozłażą po krzakach jak kury i trzeba ich wciąż od nowa ustawiać do apelu. Tę niesforną kupę może, jak dobrze pójdzie, uosabiać tak zwana "awangarda proletariatu" czyli paru paniczyków który jako żywo proletami nigdy nie byli, jak Ulianow, Bronsztajn czy Lepieszyńska lub Feliks Edmundowicz,(sam Karl Marx też) ale dzięki mętności pojęcia klasy społecznej mogą być przywódcami proletów a z kolei miliony raboczich i kriestian mogą mieć fałszywą świadomość, być wrogami i zasługiwać na unicestwienie w łagrach.

 • gtx3

  Oceniono 7 razy 1

  A więc to pewne: pan Hirsch umie czytać. Życzymy dalszych sukcesów w czytelnictwie, należy teraz się zapoznać z praktyczna realizacją idei Marksa w ZSRR i demoludach

 • baca56

  Oceniono 3 razy 1

  Czekamy na analizę manifestu z Ventotene, ideologicznego fundamentu UE.

 • qwerty_solo

  Oceniono 9 razy 1

  "No cóż. Trudno. Przynajmniej próbował".
  Warto pamiętać, że próbował nie tylko opisać zastaną sytuację, ale napisał też co należy zrobić. I dokładnie to zrobiono. Pomylił się i swoimi dyrdymałami doprowadził do śmierci miliony ludzi. Cóż, bywa. A teraz czas postawić mu pomnik, bo jego teksty doprowadziły do katastrofy. Spróbuję to wytłumaczyć mojej Babci, której rodzinę wybito w sowieckich obozach (nakaz pracy, brak własności, wspólne środki produkcji - wszystko funkcjonowało tam zgodnie z instrukcją Marksa).

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 1 raz 1

  Czy w obecnych realiach to wszystko to już historia??

 • Marian Koniuszko

  Oceniono 11 razy 1

  To już rozumiem dlaczego szef KE przemawiał na obchodach 200. rocznicy urodzin Karola Marksa. Jak ta historia zatacza koło , 50 lat temu Marks , 30 lat temu Marks i teraz znowu jako filozof - wizjoner dla rządzących....

 • Konrad Stafiej

  Oceniono 1 raz 1

  "...staje się coraz bardziej niemożliwa" - jakiś chyba trefny przekład się trafił.

 • Marek Biesaga

  Oceniono 11 razy 1

  Redaktorzyno dlaczego nie napisałeś że przepis Marksa z Manifestu Komunistycznego został zrealizowany w Rosji ? Do lat 30 zbankrutował i pozostał tylko terror.. Dla niekumatych komunizm nie produkuje a tylko żre. Wszelkie projekty i eksperymenty z zakładaniem enklaw komunizmu padły kiedy przerwano ich finansowanie , nie były w stanie nic wyprodukować aby się utrzymać.

 • alatkaleca

  Oceniono 11 razy 1

  "Komunista to ktoś, kto czyta Marksa z przyjemnością, anty-komunista zaś, to ktoś, kto czytał ze zrozumieniem." - lekka parafraza R.Reagana

 • janbar22

  Oceniono 11 razy 1

  Tak w ogóle, to komunizm byłby ustrojem idealnym.
  Trzeba tylko zmienić nieco ludzką naturę, unikać błędów i wypaczeń...
  Im się nie udało, ale nam się uda!
  Śmiech na sali.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 3 razy 1

  Ogladalem kilka dni temu film: Young Marx (2018), bardzo ciekawy. Czy w wolsce jest dostepny w dystrybucji czy zabroniony?

 • zigzaur

  0

  Friedrich Engels junior nienawidził swojego ojca. Friedrich Engels senior był kupcem bławatnym i twórcą niemieckiego przemysłu tkackiego w Barmen. Przemysł ten zrujnował drobnych tkaczy chałupników.
  Engels senior często jeździł w interesach także do Anglii, bo zakładał joint ventures. Syn poczuł się lekceważony. Nie chciał przejąć interesu po ojcu ale od prowadzącego firmę młodszego rodzeństwa domagał się apanaży, które przegrywał na giełdach. Taki to z niego był obrońca klasy robotniczej. Mieszkał razem z brodaczem Marxem, którego sponsorował. Obaj pisali dyrdymały, jak by tu zrobić robotnikom dobrze. Gdy jeden stał przed blatem, drugi zaglądał mu przez ramię. Potem hop siup, zmiana dup. Taka była prawda.
  Proponowany przez nich system został wdrożony w Rosji ale nie dziwota, bo to najdurniejszy naród świata.

 • slade1972

  Oceniono 8 razy 0

  Junkers JU88 świętował urodziny Marksa to aby go trochę wybielić to pan Rafał popełnił w znanym gatunku literackim "zadko liza" ten artykuł!

 • slade1972

  Oceniono 10 razy 0

  W POroninie na sprężynie
  Wiszą gacie PO Leninie
  Wiatr je kiwa, w lewo, w prawo
  A POrtyjni biją brawo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX