Największe polskie firmy zarabiają wyraźnie gorzej niż rok temu. Zysk spółek z WIG20 mocno w dół

Rafał Hirsch
Wśród elity polskiej gospodarki wchodzącej w skład indeksu WIG20 jest tylko pięć spółek, które w pierwszym kwartale tego roku zarobiły więcej niż rok temu. Zysk wszystkich spółek łącznie spadł o 14 procent.

Spadek o 14 procent przekłada się na zysk mniejszy niż rok temu aż o 1,4 miliarda złotych. Odpowiadają za to głównie trzy spółki, kontrolowane przez skarb państwa:

- PKN Orlen zarobił ponad miliard złotych, ale to o 878 mln PLN mniej niż rok temu

- PZU zarobił o 300 mln PLN mniej niż rok temu

- KGHM zarobił o 271 mln PLN mniej niż rok temu

Zmiana zysku spółek z WIG20 w pierwszym kwartale 2018, w mln PLNZmiana zysku spółek z WIG20 w pierwszym kwartale 2018, w mln PLN dane: raporty spółek, obliczenia własne

Tylko pięć spółek z WIG20 zarobiło więcej niż rok temu. Co ciekawe, aż cztery firmy w tej piątce to banki: mBank, Alior Bank, PKO BP i Pekao SA. Piątą spółką, która może się pochwalić poprawą wyniku finansowego, jest Cyfrowy Polsat. Poprawa wyniku w przypadku LPP nie oznacza większego zysku, tylko mniejszą stratę.

Generalnie w WIG20 pierwszy kwartał pod kreską zakończyły cztery spółki: wspomniane już LPP, a także CCC, Eurocash i Orange PL. W przypadku LPP i CCC straty były związane z sezonowością ich biznesu – firmy te zawsze w pierwszym kwartale mają najtrudniej, a najwięcej zarabiają w kwartale czwartym.

Z kolei największy zysk osiągnęło PGNiG – ponad półtora miliarda złotych (o 2 procent mniej niż rok temu).

Największy zysk w pierwszym kwartale 2018 roku osiągnął PGNiGNajwiększy zysk w pierwszym kwartale 2018 roku osiągnął PGNiG dane: raporty spółek, obliczenia własne

Jeśli giełdową ekstraklasę w postaci WIG20 rozszerzymy o zaplecze, czyli spółki z indeksu mWIG40, to sytuacja zmieni się tylko nieznacznie. Wśród 55 polskich spółek, które już podały wyniki, tylko 22 mogą pochwalić się wzrostem zysku. A łącznie cały ten zestaw zarobił o 1,28 mld PLN, czyli o 3 procent, mniej niż rok temu.

Jeśli chodzi o skalę wzrostu zysku, to zdecydowanymi liderami ostatniego sezonu wyników są Play i deweloper LC Corp. Ta pierwsza firma zarobiła ponad 8 razy więcej niż rok temu, a ta druga ponad siedem razy więcej. Jednak w obydwu przypadkach nie chodzi o jakieś przełomowe zmiany na lepsze w biznesie tych spółek, a raczej o korzystne wydarzenia jednorazowe. Dlatego też publikacja tak dobrych wyników nie wywołała na giełdzie euforii. Play nawet w ostatnich dniach zaliczył na giełdzie spory spadek.

Natomiast w rankingu spółek, którym po wynikach za pierwszy kwartał najbardziej urósł zysk za ostatnie cztery kwartały zwycięzcą jest producent gier CI Games. Spółka ta rok temu w pierwszym kwartale miała 5,9 mln PLN straty, która w tym roku zamieniła się w 0,6 mln PLN zysku. W efekcie zysk za ostatni rok urósł z 5,4 mln PLN do 12 mln PLN, czyli o 119 procent.

Licząc w ten sposób wzrost zysków co najmniej o inflację (1,3%) osiągnęło tylko 21 spółek

Spółki, których zysk za ostatni rok rośnie szybciej niż inflacjaSpółki, których zysk za ostatni rok rośnie szybciej niż inflacja dane: raporty spółek, obliczenia własne

Stratę netto za ostatnie cztery kwartały ma pięć spółek: Ursus (-24 mln PLN), Eurocash (-33 mln PLN), Orange PL (-149 mln PLN), Polimex (-155 mln PLN) i Getin Noble Bank (-526 mln PLN). Strata Getinu jest nieco mniejsza niż na koniec 2017 roku, w pozostałych przypadkach straty po pierwszym kwartale się powiększyły.

Więcej o:
Komentarze (45)
Największe polskie firmy zarabiają wyraźnie gorzej niż rok temu. Zysk spółek z WIG20 mocno w dół
Zaloguj się
 • menosky

  Oceniono 37 razy 25

  Te spółki ze stratą zawierzono Matce Boska, czy nie?
  Jeżeli nie, to jedynym ratunkiem jest zatrudnienie kumpli wójta Pcimia, niejakiego Obajtka, na stanowiska prezesów.
  Kaczyński dozna wówczas wykwitu swojego specyficznego uśmiechu na twarzy...

 • marty25

  Oceniono 40 razy 22

  No przecież trzeba to pisowskie tałatajstwo z rodzinami wyżywić, ubrać i zapewnić środki na 3 pokolenia naprzód. Drugiej szansy takiej nie będzie i oni to wiedzą.

 • jo81

  Oceniono 30 razy 20

  To ci fachowcy w zarządach po technikum gastronomicznym.

 • tw0sw0rds

  Oceniono 29 razy 19

  Recepta jest prosta. Wystarczy nie kraść i będzie lepiej.

 • dolorek

  Oceniono 29 razy 17

  Ciekawe ile z tych spółek wypłynęło kasy na różne pisowskie fundacje, reklamy w rządowych i katolickich mediach oraz na KK.

 • zbych21

  Oceniono 24 razy 16

  Trudno oprzeć się wrażeniu, że to sprawili to nowi fachowcy obsadzeni w spółkach SP. Chwalili się dobrymi wynikami, bo wywindować wysokie zyski w pierwszym roku jest łatwe - wystarczy obciąć wydatki. Ale skutki takiej polityki wychodzą bokiem w następnych latach.

 • polak.podatnik

  Oceniono 15 razy 13

  nie dziwne skoro tam rzadzą tacy fachowcy jak Obajtek - wójt Pcimia, w szkole popychadło i nieuk, który uzyskał wyższe wykształcenie w szkole Radomiu, znanej z tego ze jak jest potrzebny dyplom to tam sie uczęszcza, do tego zarzuty prokuratorskie wobec Obajtka, wyprowadzenie pieniedzy z firmy wuja, jego brat zasiadający w lasach państwowych,
  takie to pisie elity

 • wkkr

  Oceniono 12 razy 10

  Wyprowadzają kasę do Luksemburga....

 • aker66

  Oceniono 17 razy 9

  Spółki zarabiają mniej a pisiory więcej - logiczna dobra zmiana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX