Zamieszanie wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Przykład, jak politycy psują dobre pomysły"

W ostatnich dniach ze strony polityków - także z partii rządzącej - płyną sprzeczne głosy na temat przyszłości Lotniska Chopina. Czy stołeczny port przetrwa, czy tuż po otwarciu CPK zostanie zamknięty na cztery spusty?

Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z kluczowych hubów przesiadkowych w Europie. By bić się z największymi, sam ma być duży. Tę wielkość, czyli przepustowość lotniska, mierzy się w liczbie obsługiwanych pasażerów.

Zgodnie z założeniami na początku - czyli za 10 lat - przez CPK ma przewijać się ponad 40 milionów pasażerów rocznie. To niemal tyle, ile obecnie obsługują wszystkie polskie lotniska. Lotnisko Chopina i port w Modlinie - dają około połowy ruchu.

Przepustowość polskich lotniskPrzepustowość polskich lotnisk gazeta.pl

Liczenie milionów

Docelowo CPK mógłby mieć przepustowość nawet 100 milionów pasażerów rocznie. Prezes PLL LOT kilka dni temu rzucił jeszcze większą liczbą. - Teren, który zostanie pod tę inwestycję przeznaczony, będzie pozwalał na zbudowanie lotniska o pojemności co najmniej do 100 mln pasażerów, a nawet myślę, że więcej - do 150 lub 200 mln - powiedział Rafał Milczarski w rozmowie z Radiem Maryja.

Przeczytaj także:  LOT z większymi dreamlinerami we flocie. Prezes pogrzebał nadzieje Modlina, zabrał głos ws. Radomia

- Wyobraźnia jest teraz puszczana na pełne wody. 200 milionów pasażerów? A dlaczego nie 300 milionów? - komentuje Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Ale nawet ta niższa docelowa kwota jest jego zdaniem zbyt duża. - Według prognoz, w 2035 roku rynek lotniczy w Polsce to będzie ponad 90 mln pasażerów. Według mnie są to prognozy na wyrost. Mówi się o docelowych 100 mln pasażerów rocznie. Nie ma pasażerów w takiej liczbie, żeby zapewnić działanie CPK - uważa Furgalski.

Nie wszyscy eksperci wątpią w prognozy i słuszność opartych na nich założeń przepustowości. - Budujemy lotnisko, którego początkowa przepustowość to 40 mln pasażerów rocznie, 100 mln to jest potencjał na za nawet kilkadziesiąt lat, który trzeba zabezpieczyć na przyszłość. Jeśli prezes PLL LOT mówi, że można tam wybudować lotnisko z potencjałem na 200 mln pasażerów, to oznacza to tylko ten potencjał, nie znaczy, że ktokolwiek chce tam budować teraz tak duże lotnisko - mówi Sebastian Gościniarek, ekspert rynku lotniczego i partner w BBSG. - Około 2027 roku polski rynek lotniczy to będzie 70-90 mln pasażerów. Jeżeli założymy, że CPK będzie obsługiwać 40 proc. ruchu, tak, jak wygląda obecnie struktura rynku w Polsce, to 40 mln pasażerów rocznie to nie jest przeszacowanie - mówi.

Lotnisko ChopinaLotnisko Chopina Franciszek Mazur/ Agencja Gazeta

Planując hub lotniczy, czyli wielkie lotnisko przesiadkowe, należy myśleć w perspektywie przynajmniej kilkunastu lat. - Kluczowe jest jednak słowo planować, a to nie znaczy budować - podkreśla ekspert lotniczy Michał Leman. - Uwzględniając optymistyczny plan 10-15 lat od dzisiaj do pierwszych lotów, skala 35-40 milionów wystarczy - uważa.

Owe docelowe 100 mln pasażerów, które pojawia się w dyskusji o CPK, to gigantyczna liczba i wydaje się wręcz niewiarygodna. Szczególnie jeśli popatrzeć na światowe statystyki. Obecnie jest tylko jedno lotnisko na świecie o przepustowości ponad 100 mln - to Hartsfield–Jackson w Atlancie. Powoli dogania go port lotniczy w Szanghaju.

Największe lotniska - światowi liderzyNajwiększe lotniska - światowi liderzy gazeta.pl

Największym europejskim lotniskiem jest londyńskie Heathrow z przepustowością 78 mln, wyprzedzające paryski port Charlesa de Gaulle'a (69 mln), Amsterdam (68,5 mln), Frankfurt (64,5 mln), Madryt (53,3 mln), Gatwick (45,5 mln), Monachium (44,5 mln) i włoskie Fiumicino (40,9 mln).

Przy realizacji planu minimum z początkowej fazy, Centralny Port Komunikacyjny znalazłby się w okolicach szóstego miejsca w Europie. Może nie gigant, ale już z pewnością liczący się w regionie konkurent. Pod warunkiem, że znajdzie odpowiednio dużo chętnych. Czy na pewno dla pasażerów z zachodniej Europy atrakcyjna będzie przesiadka pod Warszawą? Prezes LOT-u liczy na ruch ze Wschodu, Bałkanów i Azji. Ale na przykład niedługo, bo już jesienią tego roku, pod tureckim Stambułem ma zostać otwarte nowe, ogromne lotnisko, z początkową przepustowością 90 mln pasażerów rocznie (w 2030 roku ma to być już 150 mln z potencjałem rozbudowy do 200 mln).

Co zrobić z Lotniskiem Chopina?

W dyskusji na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego niemal od początku pojawiały się zapowiedzi, że po powstaniu CPK warszawskie Lotnisko Chopina nie będzie miało racji bytu i trzeba będzie je zamknąć. Wątpliwy był też los Modlina, bo preferowano wykorzystanie portu w Radomiu jako tak zwanego lotniska pomocniczego (nie bez znaczenia jest tutaj spór między udziałowcami lotniska w Modlinie - samorządem i PPL).  

W ostatnich dniach widać zupełną zmianę podejścia. Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego niejako w kontrze do PPL powiedział, że Modlin należy zostawić. Ale to nie wszystko. Wild, który wcześniej podkreślał, że Lotnisko Chopina trzeba będzie zamknąć, zasugerował, że w części mogłoby ono nadal działać, także po uruchomieniu Centralnego Portu Lotniczego.

- Wiadomo, że na pewno ruch międzykontynentalny nie może zostać na Lotnisku Chopina, bo to jest niedobre dla okolicznych mieszkańców i dla powodzenia inwestycji jaką jest CPK - powiedział Wild w RMF FM. Pytany o to, co w takim razie powinno na warszawskim lotnisku zostać odpowiedział, że rząd jest gotowy do rozmowy o różnych scenariuszach. O tym, że Lotnisko Chopina zostanie, mówił także Ryszard Czarnecki. - Taka jest wola i decyzja premiera Morawieckiego. Okęcie pozostaje - powiedział w TVN24 europoseł.

Nie wiadomo, z czego wynika ta zaskakująca wolta polityków. Być może nie bez znaczenia jest trwająca samorządowa kampania wyborcza w Warszawie, w której pojawił się temat likwidacji Lotniska Chopina.

- To, co się dzieje wokół decyzji o rozwoju i/lub zamykaniu portów wokół Warszawy, to idealny przykład, jak politycy psują dobre pomysły. Zmiany zdania i wiele wypowiedzianych zdań przez polityków różnych opcji pokazują bardzo niski poziom wiedzy o temacie. Całej tej dyskusji można było uniknąć, wystarczyło pokazać analizy pokazujące, dlaczego należy budować CPK i zamykać Chopina - komentuje Michał Leman. Jego zdaniem pozostawienie Lotniska Chopina osłabiałoby Centralny Port Lotniczy i PLL LOT - a wzmocnienie konkurencyjności narodowego przewoźnika to przecież jeden z celów budowy CPK.

- Jeśli spróbujemy sobie wyobrazić utrzymanie ruchu na zmniejszonym Okęciu to będzie to funkcja zbliżona do London City. To oznacza loty mniejszych samolotów, około 100-osobowych i uniemożliwia pełnienie funkcji hubu. Nie wyklucza jednak lotów bezpośrednich oraz zabierających ruch transferowy z Warszawy w świat przez inne huby - mówi Michał Leman. Kto by na tym skorzystał? Konkurencja LOT-u. - Tradycyjni przewoźnicy, zarówno z Grupy Lufthansa czy Grupy Air-France/KLM, posiadają maszyny idealne do takich celów i dla nich decyzja o pozostawieniu Chopina jest doskonała - zauważa Leman.

Podobne zdanie ma Sebastian Gościniarek. - Być może, gdyby rynek rozwijał się znacznie mocniej od prognoz, można by się nad tym zastanowić, ale to i tak stawiałoby w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej narodowego przewoźnika - mówi ekspert BBSG.

Poza luźnymi i bardzo ogólnymi deklaracjami polityków nie wiadomo, jakie operacje dokładnie miałoby wykonywać Lotnisko Chopina po uruchomieniu CPK.

- Gdyby na Okęciu miał zostać tylko ruch krajowy, to jest to około 2 mln pasażerów rocznie, z tego to lotnisko nie wyżyje - mówi Adrian Furgalski. - PLL LOT musi albo w całości zostać na Lotnisku Chopina, albo w całości się przenieść.

Lotnisko Chopina Lotnisko Chopina  Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Zatłoczone Lotnisko Chopina

Jedno jest pewne - port lotniczy na warszawskim Okęciu powoli się zapycha. Konieczna jest jego rozbudowa, nawet jeśli potem musiałby być zamknięty.

- Największym poszkodowanym wyczerpywania się przepustowości tego lotniska będzie ten przewoźnik, dla którego jest to port macierzysty, czyli w tym przypadku przewoźnik narodowy. Około 2025 roku na Lotnisku Chopina będą się działy sceny dantejskie, ze względu na zatłoczenie. Dlatego zanim powstanie CPK, trzeba to lotnisko rozbudować - mówi Sebastian Gościniarek. CPK to dla niego optymalne rozwiązanie, ale po jego uruchomieniu Lotnisko Chopina trzeba będzie bezwzględnie zamknąć. Poza tym, przy rosnącym ruchu lotniczym w Polsce wykarmią się wszyscy pozostali - także Modlin, Radom, a nawet Łódź.

Zupełnie inny pomysł na warszawski port lotniczy ma ekspert ZG TOR. - Centralny Port Komunikacyjny miał w Polsce sens, ale z 15 lat temu. Natomiast my przyjęliśmy zupełnie inny model rynku lotniczego, zdecentralizowany, przez co bardziej przyjazny pasażerom. Teraz mielibyśmy go centralizować? - mówi Adrian Furgalski. - Zamiast przez dwa lata dyskutować o CPK, można by w tym czasie już kończyć rozbudowę Okęcia dla ruchu non-Schengen, bo tu się zatyka. Zastanowić się, czy dobrą opcją nie byłoby wywłaszczenie terenów w bezpośredniej okolicy tego lotniska i powiększenie go. To jest zdecydowanie tańsze niż CPK - uważa ekspert.

Jego zdaniem za takim rozwiązaniem przemawiają pieniądze. Koszt budowy CPK szacuje się na 35 mld zł, ale według eksperta ZDG TOR inwestycja ta będzie kosztować raczej 50 mld zł lub nawet więcej. - Tymczasem rozbudowa Okęcia, łącznie z wykupem nieruchomości, kosztowałaby 10 mld zł, do tego około 12 mld zł rozbudowa Modlina do 40 mln pasażerów rocznie. Duoport wychodzi zdecydowanie taniej - mówi Furgalski.

Mazowsze pełne lotnisk. Tylko czy to się opłaca?

Jeśli te ostatnie - być może wyborcze - obietnice polityków zostaną spełnione, na Mazowszu będziemy mieć aż cztery porty lotnicze: Lotnisko Chopina, Modlin, Radom i nowy wielki hub w postaci CPK. Jak zmusić linie lotnicze do tego, by korzystały z CPK czy Radomia, skoro mają lotnisko blisko centrum Warszawy?

Lokalizacja lotnisk w Polsce. Baranów - gmina, w której planowana jest budowa CPKLokalizacja lotnisk w Polsce. Baranów - gmina, w której planowana jest budowa CPK gazeta.pl

- Przewoźnicy europejscy, zainteresowani ruchem bezpośrednim i transferowym do swoich hubów, raczej na Okęciu pozostaną. Tanie linie, takie jak Wizzair, mogą nie mieć wyjścia i przeniosą się, bo ich samoloty będą za duże dla zmniejszonego Chopina. Podobnie czartery. Air China, Emirates czy Qatar przejdą na CPK, bo mają szerokokadłubowe samoloty, poza tym interesuje ich inny standard obsługi - mówi Michał Leman.

Zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz - współpracę tanich linii i tradycyjnych. - Wszystkie trendy wskazują na to, że jest to nieuchronne. Tanie linie będą istotnym źródłem ruchu transferowego na połączenia długodystansowe tradycyjnych przewoźników. Wiele destynacji obsługiwanych przez tanich przewoźników ze względu na inny model biznesowy, flotę, bazę kosztową, jest nieosiągalnych dla tradycyjnych linii. Teraz polityczny kierunek wskazuje na samodzielną budowę silnego LOT, ale patrząc na konsolidację na rynku, czy to kapitałową czy w postaci joint venture, jest raczej pewne, że do jakiejś formuły partnerskiej trzeba będzie powrócić.

Centralny Port Komunikacyjny w 2027 roku

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać około 40 km od Warszawy, w gminach Baranów, Teresin i Wiskitki. Nie wiadomo, w którym dokładnie miejscu. Na razie zarezerwowano pod niego ponad 66 km kwadratowych, ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji ma zapaść w 2020 roku. Mieszkańcy tych okolic nie są przekonani do inwestycji, w gminie Baranów 17 czerwca ma odbyć się referendum . Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy 2020 roku, port ma być gotowy do końca 2027 roku. W pierwszym etapie ma obsługiwać około 45-50 mln pasażerów rocznie.

Według założeń dojazd do CPK z największych polskich miast (poza Szczecinem) ma zajmować do 2,5 godziny, do czego konieczna będzie rozbudowa infrastruktury drogowej i kolejowej.  Na początku czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

Mieszkańcy Baranowa nie chcą lotniska PiS-u. Mają kilka powodów. "Musi się cały kraj dowiedzieć"

Więcej o:
Komentarze (261)
Centralny Port Komunikacyjny: rośnie zamieszanie. Lotnisko Chopina ocaleje?
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 65 razy 43

  Z pewnością Okęcie przetrwa.
  My mamy jakieś 45 samolotów (LOT) i wg. premiera mamy obsługiwać 200 milionów pasażerów? Czysty idiotyzm. Lufthansa ma około 1000 samolotów i na największym lotnisku udaje jej się obsłużyć 65 milionów ludzi.
  Proszę Państwa. To lotnisko to wymysł chorej wyobraźni premiera. To tak samo jak wg. niego Polska ma być potentatem produkcji samochodów elektrycznych. To są chorzy ludzie!

 • siwywaldi

  Oceniono 45 razy 27

  Politycy psują dobre pomysły? To proszę mi powiedzieć CO jest "dobrego" w tym Baranowie?

  Takie lotnisko MUSI być skomunikowane z Warszawą, a Baranów, dodatkowo z Łodzią. I to nie jadącym godzinę i dłużej pociągiem kolei Mazowieckich, tylko ultra szybką linią taką jak w Szanghaju, gdzie jadący ponad 400 km/h Maglev, dowozi pasażerów do Centrum w kwadrans :-)

  Do tego NA POCZATEK trzeba znaleźć idiotę, skłonnego wyłożyć 30-40 miliardów zł w coś co dopiero BĘDZIE konkurować z Frankfurtem i Berlinem czy nawet z wciąż rozwijającymi się Helsinkami.

  Więc dajcie sobie spokój i PRZESTAŃCIE promować ten nadęty, polityczny balon, który ma porównać WIELKOŚĆ Rzeczpospolitej Kaczyńskiej z budową Portu w Gdyni za czasów II RP :-))

 • justas32

  Oceniono 30 razy 20

  Gigantomania jak za Gierka. Pierwszy Sekretarz Jarosław wie doskonale jak przypodobać się klasie pracującej miast i wsi ...

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 23 razy 17

  ten prt lotniczy w Baranowie to nic innego jak chęć ukaranie warszawiaków za to, że w stolicy NADAL rządzi PO a PiS może tu co najwyżej warszawiakom nafiukać. Stąd chęć upodlenia i upokorzenia mieszkańców stolicy. Czekam na kolejny pomysł rządzących, aby stworzyć w Kielcach centralny morski port przeładunkowy z redą w Radomiu.

 • ja.szela

  Oceniono 20 razy 16

  Ciekawe jak ci pożal się Boże eksperci chcą zagonić całą Polskę na lotnisko w Baranowie. Większość ruchu lotniczego w Polsce to tanie linie które wożą na krótkich trasach. Maiłbym wyjść z domu jakieś 5 godzin przed lotem (przy założeniu że pociąg do Baranowa kuruje co pół godzin)y żeby potem odbyć 2 godzinny lot do Londynu czy Rzymu? W przypadku podróży biznesowych to jeszcze większy bezsens bo ci ludzie są w pracy która często kosztuje grube pieniądze.

 • robywas

  Oceniono 23 razy 15

  - To ilu pasażerów obsłuży CPK
  - 100 mln. A dla kogo ten wywiad?
  - Dla Radia Maryja
  - O! To bez kozery powiem 300!

 • Akro Pkaw

  Oceniono 22 razy 14

  CPL to przeciez wielka sciema... To bedzie pralnia pieniedzy pod przykrywka budowy lotniska, gdzie wszystkonze wzgledow bezpieczenstwa mozna utajnic i zamknac dla opinii publicznej. Cel budowy jest zupelnie inny. Tak wiec ludzie nie dajcie sie mamic, na ta chwile jakos niemcy siedza cicho, anto oni mogliby ucierpiec przez taka inwestucje. Jakos za bardzo na tym zalezy rzadowi takze. Z tego condo tej pory wyplywa to bedzie raczej podziemna instalcja, i niekoniecznie w tum miejscu ale nie za daleko, a budowa niby portu bedzie dla tego idealna przykrywka i pseudo usprawiedliwieniem wydania tak duzych pieniedzy. Tak wiec miedzy bajki wlozyc opowiesci polsko jezycznych rzadzacych, bo Polakami to oni nie sa. Jakos duzo zabiegow ze strony Izraela o ta inwestycje. Bardzo podobny schemat maja w Izraelu, niby buduja plac zabaw, a pod nim.schrony i sklady amunicji. To bardzo brzydko pachnie, a podibienstwa same rzucaja sie w oczy.

 • qawsedrftg

  Oceniono 19 razy 13

  Już wchodzą do eksploatacji nowe aeroplany Airbus A321neo LR. Niesłuszne dla nas, bo przecież płaszczymy się przed jankesem. Ale zasięg to one mają taki, że zaczną być możliwe loty transkontynentalne samolotami wąskokadłubowymi. Pojawią się połączenia z miast, gdzie duży, szerokokadłubowy aeroplan był nieopłacalny. Na przykład Sofia-Nowy Jork, Budapeszt-Chicago itd. Co będzie z Solidarnością Baranów? Tyle tu elementów ryzyka że tylko nasz Krzywogęby jest spokojny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX