Telewizor jak obraz - Samsung Frame trafia do polskich sklepów

Telewizor to nie tylko urządzenie elektroniczne, ale też mebel. Skoro ma zajmować sporo miejsca w naszym salonie to powinien dobrze wyglądać. Co by było gdyby wyglądał jak obraz? Sprawdziliśmy za sprawą nowego telewizora The Frame od Samsunga.

The Frame w wariantach 55 i 65 cali od Samsunga właśnie pojawiło się w Samsung Brand Store, na razie sieć dystrybucji w Polsce jest więc dość wąska, nie znajdziemy ich w tradycyjnych elektromarketach. Nie będą to też tanie telewizory, za to zupełnie inne od pozostałych. Sam jeszcze przed premierą, miałem okazję w domowych warunkach przekonać się jak sprawuje się 55-calowy model The Frame lub bardziej technicznie UE55LS003AUXXH.

Zacznijmy od tego, że Samsung nie jest pierwszym producentem, który postanowił zamienić telewizor w obraz. Takie wariacje z próbą ukrycia telewizora przez samych użytkowników można spotkać od czasu do czasu. W 2008 roku Sony zaprezentowało model E4000 stylizowany na ramkę na zdjęcia, w 2013 roku pojawił się LG Gallery OLED mający przypominać obraz, nie pojawił się w Polsce, a jego sprzedaży szybko zaniechano. The Frame jednak nie tylko ma wyglądać jak obraz, on w rzeczywistości jest obrazem.

Pierwsze, co wyróżnia telewizor względem większości modeli dostępnych na rynku to uchwyt do montażu na ścianie dostępny w zestawie. Telewizor co prawda możemy postawić na szafce RTV, w pudełku są oczywiście odpowiednie nóżki, ale został on stworzony z myślą o powieszeniu na ścianie – w końcu to obraz. Uchwyt No-Gap jest specjalnie tak skonstruowany, by telewizor praktycznie przylegał do ściany. Ewentualnie możemy też dokupić stojak, przypominający sztalugę malarską kompatybilny również z telewizorami QLED.

Samsung Frame UE55LS003AUXXHSamsung Frame UE55LS003AUXXH Samsung

Wymienne ramy

Sam telewizor ma bardzo klasyczną formę, jego ramka jest szersza niż w większości modeli, tak aby przypominała ramę obrazu. Trudno nam będzie też dopatrzeć się logo Samsunga na tej obudowie. Zostało ono zgrabnie ukryte, tak by nie raziło. Metalowa rama ma też dodatkowy atut w postaci własności magnetycznych. W ofercie Samsunga znajdą się wymienne ramy, będące nakładkami. Ramy będą w kolorze orzecha, jasnego dębu oraz w bieli. Wystarczy też zdjąć wymiary z telewizora i zamówić sobie ramę od obrazu idealnie pasującą do naszego wnętrza i być może innych obrazów w salonie. Jedynie musi mieć ona zamontowane magnesy.Warto też zwrócić uwagę na to, że telewizor korzysta z tzw. niewidzialnego przewodu.

Oprócz podłączenia telewizora do prądu, z tyłu telewizora podłączamy jeszcze jedynie bardzo cienki, niemal przezroczysty przewód, który w zestawie ma długość pięciu metrów. Ten światłowodowy kabel z drugiej strony podłączony jest do niewielkiego urządzenia zwanego Connect Box, tam ulokowane są wszystkie pozostałe złącza jak HDMI, USB, czy złącze antenowe. Możemy mieć więc wszystkie przewody schowane w szafce z dala od samego ekranu, znacząco ułatwia to podłączanie pozostałych urządzeń do telewizora.

Samsung Frame UE55LS003AUXXHSamsung Frame UE55LS003AUXXH Samsung

 Tryb sztuka

Na wyglądzie zewnętrznym sprawa się jednak nie kończy. The Frame posiada tryb sztuka, w którym do dyspozycji mamy dziesiątki przeróżnych dzieł sztuki. Możemy wybierać spośród wyśmienitych fotografii, obrazów awangardowych, martwej natury. Samsung się nieco wycwanił jednak i poza darmową paczką obrazów oferuje więcej dzieł sztuki w ramach abonamentu w wysokości niecałych 4 euro miesięcznie lub zakup pojedynczych wirtualnych obrazów. Możemy też wgrać nasze zdjęcia za pomocą aplikacji na telefon z Androidem lub iOS, lub przekopiować zdjęcia przy użyciu Pendrive’a. W przypadku naszych zdjęć możemy sprawić, aby obok siebie wyświetlały się nawet trzy fotografie. Zarówno do obrazów jak i zdjęć możemy dobrać odpowiednie Passe-partout, także w wariantach kolorystycznych pasujących do ścian.

Najlepsze jest to jak działa tryb sztuki. Wybrane zdjęcie wyświetla się cały czas w momencie, gdy nie oglądamy telewizji.  Ekran jest odpowiednio przyciemniony, pobiera też mniej energii elektrycznej, kolorystyka jest tak dobrana, by przypominał tradycyjny obraz.

Podczas targów IFA w Berlinie Samsung prezentował ten model pośród tradycyjnych obrazów i naprawdę czasem trudno było rozpoznać, czy mamy do czynienia z telewizorem, czy obrazem. Telewizor sam się wyłączy w nocy, gdy nie będzie oświetlenia i włączy rano, gdy czujnik natężenia światłą dostrzeże jasność. Jeśli nie będziemy wykazywać żadnej aktywności przez dwa dni to również telewizor sam się wyłączy. Możemy też go sami wyłączyć z pilota. Mamy, więc do czynienia z prawdziwym obrazem. Do naszego domu mogą zawitać dzieła sztuki z renomowanych światowych galerii. Jednak wystarczy jedno kliknięcie, abyśmy zaczęli korzystać z telewizora.

Samsung Frame UE55LS003AUXXHSamsung Frame UE55LS003AUXXH Paweł Okopień

Ekran 4K z matrycą 120 Hz i ten pilot

The Frame to ekran 4K z matrycą 120 Hz.. Ma bardzo dobry kontrast, czerń, płynność obrazu i równomierne podświetlanie. Posiada też poszerzoną paletę kolorów, choć nie korzysta z kropek kwantowych jak topowe telewizory Samsunga. Efekt HDR jest zauważalny, choć nie tak dobry jak w najlepszych ekranach LCD i OLED. Mamy jednak do czynienia z ekranem z górnej półki konkurującym z Panasonic EX780, czy Sony XE90. Mocną stroną Samsunga jest platforma Smart TV. System Tizen działa błyskawicznie, przełączenie telewizora w  tryb oglądania tv lub tryb sztuka zajmuje nie więcej niż 3 sekundy. Wśród aplikacji znajdziemy takie serwisy jak Netflix, Player.pl, Ipla, ShowMax, Vod.pl, Amazon Video Prime, HBO GO, YouTube i wiele więcej.

To do czego muszę się przyczepić to pilot. Co prawda obsługa nim jest rewelacyjna i jestem jego wielkim fanem już od zeszłego roku, gdy po raz pierwszy pojawił się przy telewizorach Samsunga to jednak mamy do czynienia z białym plastikowym wariantem, który nie bardzo pasuje do produktu, który aspiruje do miana urządzenia premium.  Wraz z ekranami QLED otrzymujemy dużo lepszej jakości kontroler.

Podsumowanie i cena

Przyznam się, że naprawdę The Frame mnie zauroczył. Otrzymujemy świetny telewizor, z najlepszą platformą Smart TV na rynku, z ponadprzeciętną jakością obrazu w nietuzinkowym opakowaniu z trybem, który zamienia telewizor w obraz. Jest to kolejny powód dla którego warto zakupić telewizor. The Frame zdecydowanie nie psuje wyglądu naszego pokoju, a raczej staje się ładnym dopełnieniem wnętrza.

Współczesne telewizory nie służą też wyłącznie do oglądania telewizji, dzięki aplikacjom VOD możemy przebierać w treściach, zawsze też możemy podłączyć konsolę, czy oglądać filmy, zwłaszcza te na płytach UHD Blu-ray wyglądają na tym telewizorze zjawiskowo. Idea jest naprawdę fajna, wykonanie nie zawodzi.

Istnieją na rynku lepsze telewizory pod względem jakości obrazu przede wszystkim QLED i OLED, tu chodzi jednak o to powiązanie możliwości urządzenia z wzornictwem i za to niestety trzeba też słono zapłacić. Wariant 55-calowy to wydatek 10 tysięcy złotych w tej cenie za złotówkę otrzymujemy jedną z ram do wyboru. Wariant 65-calowy na starcie kosztuje 13 tysięcy złotych. To spora kwota, choć mówimy o produkcie mocno designerskim. W mojej ocenie to jeden z najciekawszych tegorocznych telewizorów obok LG W7, LG B7, Sony XE93, Sony XE90, Panasonic EZ1000, Panaosnic EX780, Philips POS9002 i Samsungów QLED oraz MU7002.

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o: