Telewizor w centrum domowej rozrywki? Każdy gracz doceni taką przestrzeń i jakość obrazu

Na przestrzeni ostatnich lat producenci telewizorów dokonali olbrzymiego postępu. Dziś telewizor to naprawdę zaawansowane i naszpikowane nowoczesnymi technologiami urządzenie. Jak w pełni wykorzystać jego możliwości? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Wyjaśniamy.

Telewizor nie jest urządzeniem, które wymieniamy tak często, jak chociażby smartfon. Wybór odpowiedniego modelu może nie być łatwy, jeśli nie śledzimy na bieżąco branżowych nowości. Tymczasem w ciągu ostatnich lat innowacji pojawiło się całkiem sporo. Wiele z nich ma kluczowe znaczenie dla naszej satysfakcji. Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor?

Rozdzielczość i wielkość ekranu 

Telewizory Full HD są już dziś rynkowym standardem. Rozdzielczość na poziomie 1920 x 1080 pikseli nikogo już nie zachwyca, chociaż wciąż może zadowalać. Wprowadzenie standardu 4K, czyli rozdzielczości Ultra High Definition, przy jednoczesnym zastosowaniu kilku innych technologii (o których za chwilę), jest przełomem. Mamy bowiem do czynienia z obrazem czterokrotnie lepszej jakości. To nie do przecenienia - bez względu na to, czy oglądamy telewizję, film czy też gramy.?

Wyższa rozdzielczość oznacza również, że obraz prezentuje się znacznie lepiej na większych telewizorach, co pozwala producentom wprowadzać na rynek modele o wyższej przekątnej ekranu. Zrobił to m.in. Samsung, który w swojej ofercie w Polsce posiada dziś 65-, a nawet 75-calowe i 82-calowe odbiorniki. Również sami klienci coraz chętniej stawiają na ekrany o przekątnej wyższej niż 50 cali. Już jedna czwarta telewizorów sprzedanych w ubiegłym roku na całym świecie mieściła się w tej właśnie kategorii.

Więcej treści na większym ekranie 

Czy warto mieć w domu duży i nowoczesny telewizor? Odpowiedź na to pytanie staje się prostsza, gdy uświadomimy sobie, jak wiele ma nam do zaoferowania takie urządzenie. Dziś, możliwości telewizorów wybiegają daleko poza to, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu.

Współczesne odbiorniki Smart TV posiadają szereg przydatnych aplikacji, a w tym przeglądarki internetowe. Działają również w oparciu o szybkie, ośmiordzeniowe procesory. To wszystko sprawia, że telewizor działa szybko a my dzięki aplikacjom VOD takim jak Amazon, HBO Go, player, Netflix, Filmbox Live, ipla, VoD.pl czy TVP VoD nie jesteśmy już niewolnikami tradycyjnej telewizji. Zmieniają one telewizor w wypożyczalnię filmów.?Jedną z cech telewizorów Smart jest nie tylko korzystanie z zasobów Internetu, ale także łatwa współpraca i podłączenie konsol, soundbarów, odtwarzaczy Blu Ray czy tabletów i smartfonów

Dzięki stworzonej przez Samsunga aplikacji Smart View, która dostępna jest na urządzeniach z systemem Android i iOS, widzowie mogą nie tylko sterować telewizorem z poziomu smartfona, ale także przeglądać dostępne programy, by następnie uruchomić je na telewizorze. Interfejs aplikacji wygląda praktycznie tak samo, jak ten na telewizorze, dzięki czemu obsługa jest dziecinnie prosta.? 

Świetnie działa też "przerzucanie" obrazu z laptopa, tabletu lub smartfonu. Film z YouTube'a można przesłać na telewizor jednym przyciskiem. Są też aplikacje, które przekażą na duży ekran dowolną treść z dowolnej strony. Takiej wolności w kreowaniu tego co się ogląda nie było jeszcze nigdy. 

Korzystanie z serwisów VoD jest dzisiaj wygodne z jeszcze jednego powodu. Łatwo przeglądać i wybierać treści. Do każdego dobrej jakości telewizora otrzymamy bowiem interaktywny, bardzo rozbudowany pilot, który ułatwi nawigację poza światem zwykłej telewizji.?? 

W przypadku dużej części telewizorów  Samsunga jest to pilot. Smart Control. Jego konstrukcja jest bardzo estetyczna, a liczba przycisków ograniczona została do niezbędnego minimum. Na środku pilota umieszczono okrągły, kierunkowy przycisk wyboru oraz akceptacji wybranej funkcji. Co więcej, żądane czynności wywołamy równie szybko, jak klasycznym pilotem.

Potęga technologii, czyli Quantum Dot  

Współczesne telewizory są jednak jeszcze potężniejsze. Wszystko dzięki nowym technologiom produkcji samego ekranu. Jedną z największych innowacji ostatnich lat jest Quantum Dot, czyli "kwantowa kropka". Już sama nazwa obrazuje nam, że mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją.

Quantum Dot, to mikroskopijne kryształy (nanokryształy), które umieszczono nad  niebieskimi diodami LED podświetlenia ekranu a warstwą nanokryształów. Absorbują one światło o określonej długości fal i zmieniają je na inne. W ten sposób, w zależności od wielkości kropki, powstają fale świetlne o trzech długościach. Co to daje? Możliwość uzyskania nasyconych kolorów podstawowych - czerwonego, zielonego i niebieskiego. To z nich telewizor tworzy wyświetlany obraz.? 

Zastosowanie dodatkowej warstwy kropek kwantowych w konstrukcji podświetlenia panelu LCD umożliwia uzyskanie znacznie bardziej nasyconych, czystych i precyzyjnych barw. To właśnie dzięki tej technologii wyświetlane obrazy tak bardzo działają na nasze emocje. Błękit oceanu, zieleń trawy czy czerwień ust aktorki jeszcze nigdy nie były tak wyraziste.? 

Rzeczywistość obrazu, namacalność wyświetlanych miejsc, jakość kolorów, poziom czerni, są w przypadku telewizorów Samsung QLED na naprawdę wysokim poziomie. Zastosowanie takiej technologii sprawia, że oglądanie telewizji, filmów, jak również granie staje się po prostu o wiele bardziej przyjemne. Taki telewizor zapewnia pełniejsze doznania.

Jasne pomieszczenie to nie problem 

Współczesne telewizory zmieniły się pod jeszcze jednym względem. Na rynku są dziś dostępne modele, które świetnie sobie radzą w jasnych pomieszczeniach. Problem znają ci, którzy wiedzą jak bardzo może być irytujący problem bladych kolorów i nikłej czerni, kiedy w pomieszczeniu jest jasno.? 

Z pomocą przychodzi Samsung i telewizory QLED. Wykorzystują one technologię HDR (High Dynamic Range), dzięki której zwiększa się stosunek światła do cienia, co sprawia, że filmy w większym stopniu przypominają obrazy, jakie odbiera ludzkie oko. Dzięki temu kadr na ekranie jest jaśniejszy, ma większy zakres kolorów i głębsze tony. Przekłada się to na lepsze wrażenia podczas oglądania.?

Duży telewizor ładnie wygląda 

Nie bez znaczenia jest też postęp w projektowaniu telewizorów. Specjaliści odpowiedzialni za design zdają sobie sprawę z tego, że jeśli w centrum naszego salonu umieszczamy duży przedmiot, to powinien być on piękny. Aktualne linie telewizorów Samsung dostępne na rynku wyglądają świetnie.

Powodów, by uczynić telewizor centrum domowej rozrywki jest więcej. Na dużym telewizorze 4K świetnie prezentują się również gry - zarówno te konsolowe, jak i z tradycyjnego komputera.?? 

Współczesny telewizor pozwala korzystać ze znacznie większej ilości źródeł rozrywki niż telewizja, ma też do zaoferowania cały wachlarz technologii. Zapewniają one wrażenia na poziomie, który jeszcze kilka lat temu był nie do wyobrażenia.??