Nowoczesny biznes z historią w tle. Tak zmieniono XIX-wieczne koszary

Znalezienie miejsca, które podkreśla charakter firmy i sprawia, że świadczone usługi stają się wyjątkowe, to zadanie, przed którym staje prawie każdy przedsiębiorca. Co jednak, gdy okaże się, że jest miejsce, które spełnia kryteria najemców, którzy szukają oryginalnych przestrzeni i liczą na odpowiedni standard? Wtedy warto się temu przyjrzeć bliżej.

Fort 8 to nowa przestrzeń komercyjna stworzona w XIX-wiecznych, odrestaurowanych koszarach na styku trzech dzielnic: Ursynowa, Mokotowa i Wilanowa. W połowie 2019 roku zostaną tu otwarte pracownie, sklepy, restauracje. Fort otoczony jest pięciohektarowym parkiem, a tuż obok znajduje się nowe, duże osiedle mieszkaniowe.

Zabytkowa architektura, ciekawe wnętrze i dobry design to połączenie, które pobudza zmysły. Ludzie lubią miejsca, które wydają się im znajome, ale zaskakują detalami. Chcą czegoś nowego, a jednocześnie inspirującego. Przedsiębiorcy, którym zależy na podkreśleniu charakteru marki powinni rozważyć posiadanie swojego biznesu w miejscu, które cechuje architektura przyjazna, ale nieoczywista. Myślę, że Fort 8 do takich właśnie należy.

- podkreśla Aleksandra Potrykus-Wincza, ekspert w dziedzinie marketingu sensorycznego, Country Manager Mood Media Poland & Baltics. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że posiadanie  biznesu w ponad 130-letnich koszarach może być dobrym pomysłem na wyróżnienie się na tle konkurencji.

Podobnego zdania jest Piotr Piotrowski, który z ulicy Złotej do Fortu 8 przenosi siedzibę firmy City Form Design zajmującej się projektowaniem przestrzeni miejskiej.

W mojej branży miejsce musi mieć to coś. To wartość dodana, której nie można podrobić. Musi być autentycznie. Do Fortu 8 przyjechałem rowerem z pobliskiego Wilanowa i podjąłem decyzję w 3 minuty. Znalazłem przestrzeń, w której nie muszę iść na kompromisy.

Na ulokowanie tu swojej pracowni zdecydowała się także Dorota Szelągowska, projektantka wnętrz, prowadząca popularne programy w stacji TVN.

Niesamowite, pełne inspiracji miejsce! Jestem zachwycona koncepcją ożywienia starych fortów i rewitalizacji pięknego parku, ale przede wszystkim otwarcia tego miejsca dla wszystkich. Stworzenia przestrzeni, gdzie można się spotkać, tworzyć, pracować, spędzać czas

- podsumowuje projektantka.

Podjęła decyzję z powodu niewątpliwych uroków tego miejsca i pomysłu na Fortu 8 zakładającego powstanie miejsca z charakterem, a jednocześnie oferującego usługi, których brakuje w tym rejonie Warszawy.

Co w środku

Fort 8 od kilku tygodni oferuje 1800 m2 przestrzeni na wynajem. Najmniejsze moduły mają powierzchnię 72 m2, a większe nawet 150 m2. Poszczególne lokale można łączyć, a standard infrastruktury technicznej jest odpowiedni nie tylko dla punktów usługowych, ale też dla bardziej wymagających działalności, jak gastronomia, czy sale ćwiczeń.

Fort8Fort8 Fot. materiały promocyjne partnera

Staranna transformacja

Fort 8 starannie przebudowywano od 2016 roku, każdy etap konsultując z konserwatorem zabytków. Dzięki temu jest to miejsce nowoczesne, które nie zatraciło swojego historycznego charakteru. Zachowano charakterystyczne, półokrągłe wejścia i klimatyczną, czerwoną cegłę. W niektórych wnętrzach odkryto oryginalny tynk z lat 80. XIX wieku. W trakcie II Wojny Światowej miejsce to było zajmowane przez oddziały niemieckie, a w PRL-u należało do Wojska Polskiego.

Po transformacji ustrojowej stuletnie koszary niszczały i zarastały coraz dzikszą roślinnością. Trwało to przez całe lata 90. i początek XXI wieku. Deweloper, który zdecydował się na odrestaurowanie kompleksu, znalazł się dopiero w 2005 roku. Prace rozpoczęły się 10 lat później, bo tyle trwało skrupulatne zdokumentowanie inwestycji i zdobycie pozwoleń.

Współpraca ze specjalistami

Inwestor już na początku prac rewitalizacyjnych  w 2016 roku powołał grupę specjalistów reprezentujących różne branże i style życia, z którą przeprowadził konsultacje społeczne. Ich celem było poznanie oczekiwań tych, którzy w przyszłości będę korzystać z oferty Fortu. Obecnie na social mediach trwa debata nad tym, co powinno się w nim znaleźć.

Głosy wydają się mieć wspólny mianownik, czyniąc z Fortu 8 miejsce spotkań na wielu płaszczyznach: rodzinnych, towarzyskich, biznesowych nad dobrą kuchnią lub kawą, skąd można czerpać inspirację i nareszcie cieszyć się tym miejscem, które po ponad stu latach po raz pierwszy otworzy swoje bramy.

Dowiedz się więcej na fort8.pl

Fort wejście wizualizacjaFort wejście wizualizacja materiały prasowe