5 złotych zasad przy wyborze drukarki

Wybór drukarki wcale nie jest łatwy, bo na rynku dostępnych jest cała masa urządzeń. Część z nich może okazać się "pułapką", która narazi nas na wysokie koszty. Jak zatem wybrać niedrogą drukarkę, która nas nie rozczaruje?

Drukarka jest urządzeniem, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie biura, a nawet domu. Wybór urządzenia wbrew pozorom wcale nie jest oczywisty. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele urządzeń. Niektóre mogą okazać się sporym rozczarowaniem gdy tylko… skończy się toner. Albo jeszcze wcześniej, gdy urządzenie okaże się zbyt wolne, za duże… Co zatem wybrać?

1. Kupuj sprzęt renomowanego producenta znanego w Polsce

Pierwszą zasadą przy wyborze drukarki powinien być wybór dobrego producenta. Naprawdę warto, by był renomowany. Drukarka, wbrew pozorom, jest urządzeniem niezwykle zaawansowanym technicznie. Składa się dosłownie z tysięcy części, które muszą być idealnie zaprojektowane. Wśród firm obecnych na rynku uwagę zwracają japońskie - znane z technologicznego kunsztu.

Warto też, by producent drukarki był obecny w Polsce od dawna, by był popularny i ogólnie znany. Dlaczego? Nie ma lepszej gwarancji jakości niż opinia tysięcy zadowolonych klientów. Producent, który utrzymuje się na rynku długo, jest godny uwagi. Drugą zaletą wyboru takiego producenta jest wysoka dostępność tonerów. Lepiej, by można je było kupić dosłownie “na rogu”, niż sprowadzać nie wiadomo skąd.

Przykładem takiej firmy jest Brother. Historia marki sięga roku 1908. Polski rynek podbiła kilkanaście lat temu - urządzenia Brother można spotkać w wielu polskich biurach i domach. Są godne zaufania i mają kilka zalet, którymi konkurencja pochwalić się nie może.

2. Cena drukarki to dopiero początek

Powinniśmy się wystrzegać podejrzanie tanich drukarek. Mogą się bowiem okazać finansową pułapką. Część producentów sprzedaje urządzenie, niewiele na nim zarabiając, po to, by “odbić to sobie” na cenach tonerów.

Rozsądnym wyborem jest więc szukanie takiego urządzenia, które nie jest drogie, a jednocześnie można do niego zakupić oryginalny i względnie tani toner. To prawda, że na rynku są dostępne zamienniki. Kupowanie nowego urządzenia objętego gwarancją po to, by ryzykować jego uszkodzenia niskiej jakości tonerem, nie wydaje się jednak zbyt rozsądne. Optymalne rozwiązanie to znalezienie producenta, który dostarcza toner najwyższej jakości za niewielką opłatą.

Brother oferuje drukarki z tonerami przystępnymi cenowoBrother oferuje drukarki z tonerami przystępnymi cenowo Fot. Brother

I tu ponownie dobrym wyborem jest Brother. Jego urządzenia z serii TonerBenefit wykorzystują przystępne cenowo tonery. Mają wysoką wydajność, idealne parametry zapewniające bardzo dobrą jakość druku i są łatwo dostępne.

3. Dobierz wydajność do swoich potrzeb

Jednym z istotnych parametrów drukarki jest jej wydajność - szybkość drukowania i ilość stron, które wydrukować można z jednego tonera.

Co do prędkości to wybór jest dość łatwy. Użytkownicy biurowi powinni rozglądać się za urządzeniami, które wydrukują co najmniej 30 stron na minutę. Ci z najbardziej wygórowanymi oczekiwaniami mogą sięgnąć po drukarki, które potrafią wyrzucić z siebie ponad 50 stron na minutę. Oba typy urządzeń ma w swojej ofercie Brother.

Stosunek ilości stron, które możemy wydrukować do ceny tonera powinien być na jak najbardziej optymalnym poziomie.

4. Myśl ergonomicznie

Drukarka jest urządzeniem, które musi być wygodne. Dobrze jest więc wybrać urządzenie, nad którym projektanci i inżynierowie spędzili trochę czasu. Liczy się wielkość urządzenia, szerokość podstawy, czy wielkość podajnika na papier.

W przypadku Brothera dbałość o ergonomię widzimy już w samej bryle drukarek. Nawet jeśli są to zaawansowane i wielofunkcyjne urządzenia, zwężają się ku dołowi, by zająć na biurku czy stoliku jak najmniej miejsca. Modele mniej zaawansowane cechują się świetną kompaktowością. Projektanci Brothera starają się jednak nie przesadzić z “upakowaniem” wszystkich elementów. Dbają o to, by urządzenie było zarówno ergonomiczne, jak i trwałe. Zbytnie zmniejszenie elementów ma wpływ na żywotność urządzenia i jego trwałość.

Z punktu widzenia ergonomii znaczenie ma też hałas generowany przez drukarkę. Rozsądniej jest sięgać po te cichsze, które hałasują mniej niż odkurzacz.

5. Funkcje dodatkowe - wybierz mądrze

Drukarka powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika, dlatego warto rozważyć, jakich funkcji potrzebujemy. Na rynku są bowiem dostępne zarówno zwykłe drukarki, jak i urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w skaner, a nawet faks.

Kupując drukarkę, trzeba zatem zastanowić się czy np. skaner będzie nam potrzebny. Urządzenia ze skanerem siłą rzeczy są nieco większe od standardowych. Warto więc przemyśleć tę kwestię pod względem ergonomii.

Dobrze jeśli z drukarką możemy połączyć się na wiele sposobów. Dziś używamy przecież smartfonów i tabletów. Wiele urządzeń Brother wykorzystuje aplikację iPrint&Scan. Pozwala ona na przesłanie do druku dokumentu z niemal dowolnego urządzenia podłączonego do sieci.

Więcej o: