Masz telewizor "starszej generacji"? Polskie urządzenie sprawi, że nawet taki sprzęt stanie się "smart"

Choć telewizory typu Smart TV - pozwalające na łączenie się z Wi-Fi i korzystanie z aplikacji takich jak YouTube czy Showmax - to coraz częściej standard, w sklepach i w domach wciąż królują modele pozbawione takiej funkcji. Między innymi (ale nie tylko) dla właścicieli mniej zaawansowanych telewizorów przeznaczono polskie urządzenie o nazwie Flix TV Box marki techBite.

Urządzenie testowałem na dwóch telewizorach. Pierwszy to model moich rodziców, kupiony w okolicach 2011 roku. Drugi to mój prywatny Smart TV, kupiony rok temu. Oczywiście tylko ten drugi miał dostęp do aplikacji takich jak Showmax czy YouTube. Pierwszy nie miał funkcji Smart. Jak urządzenie sprawdziło się przy obu modelach? O tym pod sam koniec tekstu. Zacznijmy od wyglądu urządzenia i jego funkcjonalności.

Niewielkie i niepozorne...

Przystawka Flix TV Box to niewielka, bardzo lekka skrzynka, mniejsza niż niejeden router do Wi-Fi. Można ją więc bez problemu zmieścić na każdej komodzie lub półce – zajmuje bowiem dużo mniej miejsca niż konsole do gier, odtwarzacze DVD czy dekodery telewizyjne. Sam – ze względu na kolekcję DVD i kilka urządzeń – mam pod swoim telewizorem mało miejsca, ale Flix TV Box zmieścił się bez problemu.

Obudowa jest czarna i matowa, a całość ma bardzo minimalistyczny design – po bokach widzimy jedynie wejścia na kable i pamięć przenośną, przycisk „on/off” i diody informujące nas, że urządzenie jest podłączone i działa. Pilot również jest czarny i lekko matowy, wyglądem pasuje do przystawki.

...ale możliwości jest wiele

Jakie korzyści płyną z posiadania Flix TV Box? Po pierwsze: to małe urządzenie pozwala na telewizorach starszej generacji korzystać z aplikacji do oglądania filmów (Showmax, YouTube, Ipla), słuchania muzyki (Spotify, Ipla) czy grania w gry (Farming Simulator). Po wyjęciu z pudełka wystarczyło, że podłączyłem przystawkę dwoma kablami: jednym do prądu, drugim (HDMI) do telewizora. To bardzo proste – dadzą sobie z tym radę również osoby „nietechniczne” lub starsze. Tym bardziej, że do urządzenia dołączona została czytelnie napisana instrukcja.

Po drugie: Flix TV Box może też uruchomić Android TV na tych modelach – również „Smart” – które nie są w niego wyposażone. A to oznacza m.in. bardzo wygodny interfejs dopasowany do telewizyjnych pilotów (sterowanie góra-dół). Ponadto aplikacje działają sprawniej niż na mobilnym Androidzie, można je też szybko i bezproblemowo instalować.

Dzięki Android TV 8.0 z certyfikacją Google Mobile Services, przez telewizor rodziców połączyłem się z Google Play i miałem dostęp do google’owskich aplikacji, w tym do Gmaila. A wszystko z pomocą popularnego, intuicyjnego i powszechnie używanego interfejsu.

Oryginalny Android sprawia nie tylko, że urządzenie jest bezpieczne, ale też, że konfiguracja i podłączenie do naszego smartfona lub tabletu jest błyskawiczne i banalnie proste. Mi to zajęło około 5 minut, wszystkie komunikaty są zrozumiałe i wyraźnie wyświetlają się na ekranach.

Co kryje się w środku

Urządzenie robi wrażenie, jeśli zerkniemy w specyfikację techniczną. Polska firma mPTech wyposażyła Flix TV Box w 8GB pamięci wewnętrznej. Przystawka pozwala obsłużyć sieć Wi-Fi o częstotliwości 5GHz i – jak wspomniałem wcześniej – posiada też port do przewodu sieciowego. Daje to możliwość połączenia się z bardzo szybkim Wi-Fi lub podłączenia urządzenia bezpośrednio do internetu przewodowego – jak nam wygodniej.

Flix TV Box dodatkowo wspierane jest przez MIMO – technologię polepszającą zasięg i wydajność internetu bezprzewodowego. Z urządzeniem można łączyć się za pośrednictwem Bluetooth (co przydaje się podczas parowania go z telefonem, tabletem lub laptopem). Podłączyć można też dwa pendrive’y lub dyski przenośne, co pozwala np. na oglądanie filmów w formacie .avi lub zdjęć. Można również podłączyć pada do gry, który ułatwia rozrywkę.

Dzięki solidnym „bebechom” (procesor graficzny Mali 450, 2GB pamięci RAM DDR3), Flix TV Box pozwoliło mi też na płynne wyświetlenie filmów w wysokiej rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę oraz obrazów HDR.

Aplikacje, komendy głosowe, przeglądanie zdjęć

Dobrze będzie, jeśli będziemy mieli już stworzone konto na Gmailu, do którego podłączymy przystawkę. Jeśli to zrobimy, Flix TV Box pozwoli na dostęp do poczty elektronicznej i zapamięta nasze archiwalne wybory z mobilnej aplikacji YouTube. Dzięki temu łatwiej znalazłem swoje ulubione teledyski.

Dzięki Flix TV Box mogłem też obejrzeć zdjęcia i filmy prosto z mojego telefonu. Opcję tę zapewnia Chromecast, który – jeśli kupowalibyśmy go osobno – kosztuje ponad 100 złotych. Dzięki niemu łatwo pokażemy rodzicom czy teściom zdjęcia ze świąt lub z rodzinnego wyjazdu, strumieniując je prosto z naszego tabletu, smartfona lub komputera.

Bardzo interesującą opcją jest możliwość zainstalowania na swoim sprzęcie mobilnym aplikacji pozwalającej na obsługiwanie Flix TV Box. Dzięki temu użyłem swojego własnego smartfona jako pilota telewizyjnego i obsługiwałem przystawkę z kuchni, przez ścianę, z odległości 10 metrów.

Możliwe jest nawet sterowanie głosowe – pilot jest bowiem wyposażony w mikrofon. Całość działa bardzo sprawnie – wystarczyło, że wyszedłem z salonu do kuchni, powiedziałem komendę „uruchom YouTube” – i gdy wróciłem na ekranie mojego telewizora czekała na mnie moja strona główna popularnej platformy do oglądania filmów z kotami.

Warto wspomnieć, że pudełko z urządzeniem zawiera nie tylko kabel HDMI, kabel sieciowy czy pilota z bateriami, ale też specjalny bonus w postaci kuponu z indywidualnym kodem na 30-dniowy abonament w serwisie Showmax. Zatem każdy, kto kupi Flix TV Box, automatycznie otrzyma darmowy dostęp do setek kinowych i telewizyjnych produkcji całkowicie za darmo (w tym np. do głośnego polskiego serialu „Rojst” z Andrzejem Sewerynem i Dawidem Ogrodnikiem).

Flix TV Box vs. telewizory z różnych generacji

Jeśli więc oglądasz dużo filmów za pośrednictwem serwisów streamingowych, ale Twój telewizor uniemożliwia lub utrudnia Ci korzystanie z nich, nie musisz wydawać kilku tysięcy złotych na nowocześniejszy model. Przystawka Flix TV Box w kilka minut zmieni Twój dotychczasowy telewizor w Smart TV, dając Ci wygodny dostęp do wielu nowych możliwości, w tym do Androida TV. Moich rodziców zaskoczyło to, co mogli zrobić ze swoim kilkuletnim, przestarzałym odbiornikiem. Moim zdaniem Flix TV Box jest świetnym prezentem dla osób posiadających taki właśnie starszy telewizor. Prezentem, który warto kupić teraz, bo z okazji Czarnego Piątku (Black Friday) urządzenie można kupić taniej aż o 100 złotych, czyli za 199 złotych. To świetna oferta – przystawki z dedykowanym Android TV taniej nie znajdziemy.

A co z właścicielami Smart TV? Jak wspomniałem na początku, skorzystałem z urządzenia również na swoim prywatnym, relatywnie nowym sprzęcie. W moim przypadku lekko zmienił się interfejs, całość działała też nieco szybciej. Dodatkowo otrzymałem możliwość sterowania głosowego czy zrobienia ze swojego smartfona pilota do telewizora (i korzystania z wygodnej klawiatury przy obsłudze aplikacji). Smart TV starszej generacji zaopatrzone są w wolniej działające oprogramowanie – w takich przypadkach Flix TV Box przyspieszy ich działanie. Za niewielką cenę otrzymamy stabilniejszy dostęp do aplikacji streamingowych.