Trzy zalety drukarki laserowej - dlaczego warto wybrać tę technologię

Wybór drukarki nie jest prosty - oprócz konkretnego modelu trzeba przecież wybrać technologię druku. Wyjaśniamy dlaczego warto w takiej sytuacji skierować swój wzrok na drukarkę laserową.

Kupując drukarkę do domu, biura czy firmy musimy podjąć kilka decyzji. Zanim bowiem wybierzemy konkretny model, producenta, musimy jeszcze zastanowić się nad samym rodzajem drukarki. Z co najmniej trzech powodów powinniśmy zdecydować się na zakup drukarki laserowej. Jakich? Sprawdźcie.

Niskie koszty eksploatacji

Kupując drukarkę powinniśmy rozważyć nie tylko cenę urządzenia, ale ogólne koszty eksploatacyjne. Drukarki laserowe są tu bezkonkurencyjne, ponieważ cechują się najwyższą efektywnością. Według przyjętych standardów koszt zadrukowania jednej strony - uwzględniając odpowiednią normę ISO - w technice atramentowej sięga 24 groszy za stronę, w przypadku laserów są to 14 groszy - podaje The Guardian.

Oprócz kosztu samego wydruku należy wziąć też pod uwagę stosunek ceny urządzenia do ceny tonera. Często okazuje się bowiem, że drukarka tania w zakupie okazuje się potem niezmiernie droga - właśnie przez drogi toner.

Jeśli więc decydujemy się na zakup warto wybrać technologię laserową, najlepiej z tonerem dostępnym w przystępnej cenie. Idealnym przykładem są tu drukarki i urządzenia wielofunkcyjne Brother z serii TonerBenefit

Brak problemów z zasychaniem

Drukarki atramentowe mają piętę achillesową. To głowica, która potrafi się zatkać. Szczególnie kiedy chcąc obniżyć koszty druku, stosujemy nieoryginalne tusze. I w tym wypadku lepszym rozwiązaniem jest znalezienie drukarki, która nie wymaga potem szukania oszczędności w postaci zamienników.

Ich stosowanie w drukarkach laserowych również wiąże się ze sporym ryzykiem, o którym niektórzy producenci tanich tonerów nie wspominają. Rozsądniej jest wybrać producenta, który oferuje toner w atrakcyjnej cenie, zachowując jego wszelkie techniczne parametry. Są one kluczowe zarówno dla jakości wydruku, jego czystości, jak i trwałości części eksploatacyjnych.

Stosowanie tanich zamienników może prowadzić do problemów  - np. zabrudzeń na wydrkukuStosowanie tanich zamienników może prowadzić do problemów - np. zabrudzeń na wydrkuku Fot. Brother

Stosowanie tanich zamienników często kończy się drogą naprawą lub szybszym zużyciem drogich części. Stosowanie oryginału, który nie kosztuje dużo, pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - z jednej strony oszczędzamy, z drugiej zapewniamy długą żywotność drukarki.

Lepsza jakość

Drukarka laserowa nadaje się idealnie do druku tekstu, szczególnie małej czcionki, tabel (w których stosujemy cieniowanie, cienkie linie) czy wykresów. Technologia do przenoszenia obrazu wykorzystuje bowiem bęben. Obraz, który ma być odwzorowany na papierze w przypadku drukarek laserowych jest często utrwalany właśnie laserem. Nie ma doskonalszego systemu przenoszenia obrazu niż precyzyjnie sterowana wiązka światła.

Test ostrości wydruku wykonany za pomocą drukarki laserowejTest ostrości wydruku wykonany za pomocą drukarki laserowej Fot. Wikipedia

Za jakość obrazu odpowiadają też naelektryzowane cząstki tonera. To właśnie dlatego dla drukarki nie jest “bez różnicy” jaki toner się w niej znajduje. Lepiej wybrać urządzenie, do którego inżynierowie “zaprojektowali” też toner - dobrali odpowiednią wielkość ziaren, temperaturę ich topienia i przenoszenia. Korzystanie z zamienników często tego nie gwarantuje, sprawiając, że obraz nie jest tak czysty i klarowny, jak w przypadku oryginału. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, kiedy oryginalny toner jest dostępny w cenie, która nie jest obciążeniem dla budżetu.

Zalet druku laserowego jest więcej. Wydruki laserowe są trwalsze - nawet przypadkowe pochlapanie kartki wodą nie sprawi, że dane znikną. Ostre litery i linie sprawiają, że dokumenty lepiej się czyta i przegląda. Drukarki laserowe dostępne na rynku są dziś ciche, ergonomiczne, kompaktowe - zalety, drukarek atramentowych w tym względzie mają coraz mniejsze znaczenie. O wiele bardziej liczy się ogólny koszt, który w przypadku laserów jest niższy. Szczególnie tych, do których toner nie kosztuje fortuny.

Więcej o: