Kupujesz lub zmieniasz drukarkę? Nie kupuj najtańszej, cena tonera może cię powalić

Decydując się na zakup lub wymianę drukarki laserowej powinniśmy wziąć pod uwagę wiele aspektów urządzenia. Jednym z najważniejszych są koszty eksploatacji, które mogą sięgać kilkuset złotych miesięcznie. Chyba, że wybierzemy rozsądnie - wtedy oryginalny toner nie będzie w zasadzie żadnym wydatkiem

Drukarka laserowa jest urządzeniem niezbędnym zarówno w domu, jak i w biurze. Wybór odpowiedniej nie jest łatwym zadaniem, bo wielu producentów kusi niskimi cenami. Konsumenci nie zawsze zdają sobie sprawę, że cena oryginalnego tonera w przypadku tanich drukarek może przyprawić o spory ból głowy.

500 zł za oryginał, 300, 200? Koszmarnie drogo

Przeglądając oferty drukarek, można znaleźć modele, do których oryginalny toner kosztuje nawet 500 zł. Są też takie, za które zapłacić trzeba 200 czy 300 zł. To wciąż jest bardzo dużo. Przy tak wysokich kosztach w dosłownie dwa, trzy miesiące za toner zapłacimy więcej, niż za samo urządzenie. W skali roku nasze straty mogą pójść już w tysiące złotych.

Brother MFCB7715DWBrother MFCB7715DW Fot. materiały promocyjne partnera

W przypadku drukarek kolorowych komplet materiałów eksploatacyjnych jest jeszcze wyższy. Biorąc to pod uwagę, zakup drukarki monochromatycznej do biura jest rozsądnym i optymalnym rozwiązaniem.

Nie przepłacaj, skoro nie musisz

Znacznie rozsądniejsze jest więc wybranie producenta, który nie “odbija sobie” niskiej ceny urządzenia, windując koszt tonera. Brother ma w swojej ofercie kilka modeli z serii TonerBenefit. W tym wypadku oryginalny, zapewniający świetną jakość druku toner, kosztuje zaledwie 99 zł.

Brother stworzył całą gamę urządzeń, które zaspokoją potrzeby zarówno użytkowników domowych, jak i biurowych. Bez względu na to czy drukują sporadycznie, czy potrzebują maszyny “do zadań specjalnych”.

Korzystanie z drukarek z serii TonerBenefit jest korzystne również z innego powodu. Niski koszt oryginalnego tonera pozwala przeznaczyć zaoszczędzone środki na inne cele. A to pomaga rozwijać firmę.

Oszczędzanie na zamiennikach może się źle skończyć

Zdarza się, że sprzedawcy kuszą klientów informując, że do danej drukarki da się kupić zamiennik. Nie zawsze zdradzają jednak istotne fakty dotyczące zamienników. Ich użycie może być często utrudnione. Niektórzy producenci zabezpieczają bowiem drukarki specjalnymi mikrochipami, które nie pozwalają na użycie zamiennika. W takiej sytuacji możemy być zmuszeni do używania oryginału, kosztującego czasem nawet kilkaset złotych.

Uszkodzenia jakie może wywołać zamiennikUszkodzenia jakie może wywołać zamiennik Źródło: inkhub.com.au

Część osób rozważających zakup drukarki kieruje się ceną zamiennika. I w tym wypadku nie jest to szczególnie rozsądne. Nigdy bowiem nie możemy mieć pewności, że jakość tonera, który przecież ma bezpośredni kontakt z najbardziej delikatnymi elementami drukarki, jest odpowiednia. Zła jakość tonera prowadzi do przyspieszonego zużycia sprzętu, jest powodem niskiej jakości wydruku, może powodować zabrudzenia, wyblakły druk, linie i smugi.

Wystarczy, że wielkość ziaren albo temperatura topienia się tonera nie będą dobrane idealnie do parametrów drukarki, by doszło do uszkodzeń.  W najcięższych przypadkach korzystanie z zamiennika może skończyć się nawet awarią drukarki. Wtedy tani toner okaże się niebywale drogi.

Zmień na lepsze

Wybór drukarki ma znaczenie nie tylko, kiedy kupujemy ją pierwszy raz, ale kiedy ją zmieniamy. Warto wybrać urządzenie nowoczesne, bo zastosowane w nim technologie gwarantują: wysoką jakość wydruku, szybkość, niskie zużycie tonera i niezawodność. Drukarka przede wszystkim nie powinna wymagać dużych nakładów na toner, ani zmuszać po sięganie po wątpliwej jakości zamienniki.

Brother, japoński lider branży, dostarcza urządzenia, które pozwalają porzucić wszelkie rozterki. Tu najwyższa jakość idzie w parze z rozsądnymi kosztami eksploatacji.

Więcej o: