Pięć cech komputera dla profesjonalisty. Wydajność nie lubi kompromisów

Zakup nowego komputera to nie lada wyzwanie. Dostępna jest masa urządzeń, ale które wybrać? Które zapewni wydajną, a przede wszystkim bezpieczną pracę? Które funkcjonalności będą ważne, a bez których możemy się obejść? Podobne pytania można mnożyć bez liku. Przedstawiamy 5 cech komputera, których działanie odpowie na potrzeby każdego, nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Rozmowa z Arkadiuszem Kwiatkowskim, Channel Sales Managerem firmy Microsoft

Wydajność nie lubi kompromisów

Ile rdzeni ma procesor? To podstawowe pytanie, do którego ogranicza się większość użytkowników, którzy decydują się na zakup nowego komputera. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne urządzenie, warto skupić uwagę także na innych, nie mniej istotnych elementach. Tym co w biznesie najważniejsze jest czas. Szybką pracę zapewnić może tylko wydajnie działające urządzenie. Komputery wyposażone w procesory Intel Core 8 generacji tę wydajność windują na zdecydowanie wyższy poziom. Aż 35 proc. większa efektywność działania komputera to więcej czasu i mniej stresu dla każdego przedstawiciela biznesu.

Intel CoreIntel Core Fot. Intel

Poza wydajnością kluczowa jest także mobilność. Tę, najnowsze urządzenia biznesowe mogą zapewnić dzięki coraz częściej dostępnemu - wbudowanemu modemowi LTE. Z nim pracujesz gdzie chcesz i nie musisz się już martwić o dostępność zewnętrznych sieci, a transmisja danych możliwa jest dzięki wprowadzonej do komputera karcie SIM.

Łącze USB-C to kolejne rozwiązanie, które wspomaga wydajną pracę. Koniec z długim oczekiwaniem na skopiowanie ważnych dokumentów, albo materiałów graficznych z pendrive na komputer, czy odwrotnie. Przesłanie nawet sporych rozmiarów plików, z łączem USB-C dzieje się szybko i sprawnie.

Dysk i pamięć – nie sięgaj do prehistorii

Komputer, z którego korzysta się w pracy powinien dotrzymywać tempa nowym technologiom i rozwiązaniom, które przyczyniają się do niezawodnej pracy. Dyski SSD, czy pamięć DDR4 to komponenty, które skracają zbędne oczekiwanie do minimum, a pracę na urządzeniu czynią wygodną i komfortową. Aż o 30 proc. szybsze odczytywanie danych i zapisywanie plików możliwe jest z dyskiem SSD. Z kolei odpowiednia pamięć RAM w laptopie zapewni równie szybkie działanie, jak tradycyjny, dobrze działający pecet.

Różnica pomiędzy dyskiem SSD i HDDRóżnica pomiędzy dyskiem SSD i HDD Źródło: blogs.technet.microsoft.com

Wydajność i mobilność potrzebuję jeszcze jednego rozwiązania. Chodzi o specjalne łącze  USB-C. Nazwa jest niepozorna, jednak kryje się pod nią prawdziwa rewolucja, która oznacza jedno: znacznie szybszy przesył danych w przypadku dysków zewnętrznych czy pendrive’ów. Sprawdza się szczególnie w przypadku większych plików, ale i te mniejsze szybciej się przesyłają, wyświetlają na ekranie, zapisują. Wybór łącza USB-C ma spore praktyczne znacznie.

Bateria – zapomnij o ładowaniu

Mobilność to znak współczesności. Podróżujemy już nie tylko przy okazji wakacji. Służbowe wyjazdy, delegacje, wreszcie tzw. freelancerzy wiedzą, jak ważna jest możliwość pracy z dowolnego miejsca. Długa żywotność baterii to w takim modelu pracy niezbędny element. Obecnie, baterie w nowoczesnych komputerach zapewniają działanie nawet przez 15 godzin, po odłączeniu od ładowania. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na ciekawe funkcje dodatkowe, związane z baterią. Przykładowo, technologia Power Bridge producenta Lenovo, pozwala na „wymianę” baterii na w pełni naładowaną bez konieczności wyłączania komputera. Inna funkcjonalność - Rapid Charge - zapewni naładowanie baterii w 80 proc. w niecałą godzinę.

Windows 10 Pro - w biznesie to się opłaci

Oglądanie filmów w rodzinnym gronie, albo wspólnych zdjęć z wakacji możliwe jest na każdym urządzeniu. Niezawodną pracę powinno się jednak wykonywać na specjalistycznym komputerze wyposażonym w funkcje, które nie zawiodą w nieprzewidzianych sytuacjach. Microsoft oferuje oprogramowanie Windows w wersjach optymalnych zarówno dla użytkowników domowych, jak i profesjonalistów. Ci drudzy powinni decydować się na wybór oprogramowania Windows 10 w wersji Pro. Dlaczego? Możliwość podłączenia do domeny umożliwi pracę całemu zespołowi. Funkcja zdalnego pulpitu zapewni pomoc specjalistów w momentach nieprzewidzianych, oraz kontrolę zdalną nad urządzeniem, które nie znajduje się w biurze. Jest jeszcze Bitlocker. Funkcja, dzięki której wszystkie dane na komputerze objęte będą specjalnym parasolem ochronnym, a bezpieczeństwo dokumentom, plikom i danym zapewnia szyfr. BitLocker To Go z kolei, umożliwia szyfrowanie danych na dyskach przenośnych, na przykład nagminnie gubionych pendrive

Dane – chroń je

Bezpieczeństwo plików i danych, to niezbędny element dobrze działającego biznesu. By je zapewnić warto skorzystać z rozwiązań, które oferują komputery wyposażone w najnowsze technologie. Cyberprzestępcy, złodzieje danych oraz nieuczciwa konkurencja posługują się metodami, przed którymi można się zabezpieczyć.

  • Trusted Platform Module (TMP) to funkcja, która klucz niezbędny do odczytu danych ukryty ma w module. Jego wydobycie jest praktycznie niemożliwe, a o niezawodności niech świadczy fakt, że z TMP korzystają rządy państw i korporacje, dla których bezpieczeństwo danych to kluczowy czynnik działalności.
  • Windows Hello to funkcja dostępna w oprogramowaniu Windows 10, dzięki której do komputera zalogujemy się patrząc w ekran. Skanowanie twarzy jest szybkie, a logowanie i dostęp do konta możliwy od razu - bez obaw o to, że ktoś podejrzy PIN lub hasło, które trzeba wpisać na klawiaturze.
  • Technologia Sure View producenta HP pozwala na ukrycie treści wyświetlanych na urządzeniu przed niepowołanymi obserwatorami (bardzo przydatne podczas pracy w samolocie, pociągu czy kawiarni). HP wspólnie z doświadczonym producentem m.in. filtrów polaryzujących?—?firmą 3M, stworzył matryce ze zintegrowaną warstwą prywatyzującą. Za pomocą jednego przycisku jesteśmy w stanie tak zawęzić kąt widzenia i zmniejszyć podświetlenie matrycy – by obraz na ekranie był widoczny wyłącznie dla osoby bezpośrednio przed komputerem.

Wbudowane bezpieczeństwo

Dobrze prosperujący biznes wymaga ergonomicznych narzędzi. Szybka i niezawodna praca możliwa jest tylko z komputerami, które idą w parze z nowymi rozwiązaniami technologicznymi.

- "Poza takimi cechami, jak wydajność czy mobilność, istotne są także detale. Podświetlaną klawiaturę, która zapewni pracę w ciemniejszym wnętrzu, doceni każdy. Podobnie będzie z łączami. USB-C to jedno. Ważne, by komputer miał także USB 3.0, które pozwoli na współpracę z dowolną ilością urządzeń peryferyjnych" – mówi Arkadiusz Kwiatkowski, Channel Sales Manager z firmy Microsoft.

W urządzeniu używanym w biznesie ważne są także design oraz wytrzymałość. Z jednej strony urządzenia biznesowe cechują się przykuwającym wzrok, prestiżowym wyglądem, a ważą niewiele ponad kilogram, i z łatwością mieszczą się do damskiej torebki. Z drugiej strony, każdy produkowany współcześnie komputer biznesowy przechodzi testy zgodne z normami wytrzymałościowymi armii amerykańskiej – Military Standard 810G. Komputery takie są odporne na wstrząsy, pyły, upadki, działania temperatury czy  promieni słonecznych. Takie testy przechodzą m.in. komputery produkowane przez Lenovo. Laptop ThinPad X1 Carbon był na szczycie Mont Everest, testowano go w głębinach ocenaów i w koronie drzew lasu równikowego. Think Pady były także na pokładzie Międzynarodowej Misji Kosmicznej, gdzie testowali je pracownicy NASA.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wydajnych komputerach biznesowych zajrzyj tu: https://wyzszypoz10m.dellowo.pl

Więcej o: